wordpress

WordPress Nedir? Ne İşe Yarar?

WordPress platformu, bloglardan e-ticaret vitrinlerine kadar her türlü web sitesine kolayca uyarlanabilir. İşte dünyanın en popüler İçerik Yönetim Sistemi (CMS) hakkında bilmeniz gerekenler.

WordPress Nedir?

Başarılı bir web sitesi oluşturmak istiyorsanız, bulabileceğiniz en iyi platformla başlamanız gerekir. Bunu söylemek yapmaktan daha kolay ancak yeni sitenizi oluşturmak için çok fazla seçenek olduğundan, hangi platformu seçeceğinizi bilmek zor olabilir.

WordPress özellikle yeni başlayanlar için web sitesi platformları arasında en ideal seçim olacaktır. Basit bloglardan gelişen e-ticaret vitrinlerine kadar her tür siteye kolayca uyarlanabilir. WordPress kullanmanın faydaları çoktur ve başlamak oldukça kolaydır.

Bu yazıda, size WordPress hakkında temel bilgiler vericem. WordPress platformunu seçmenin size sağlayacağı temel avantajlarından bahsedeceğim. Temel bilgilerle başlayalım!

WordPress’e Giriş

wordpress nedir
wordpress nedir

WordPress, web sitenizi oluşturmak ve yönetmek için kullanabileceğiniz bir İçerik Yönetim Sistemidir (CMS). İlk sürüm 2003‘te Matt Mullenweg ve Mike Little tarafından b2 adlı bir programın alternatif bir sürümü olarak oluşturuldu.

En başından beri, WordPress açık kaynaklı yazılım olarak tasarlandı. Yakında bu konsept hakkında daha fazla konuşacağız, ancak kısaca WordPress büyük bir gönüllü programcı ve tasarımcı topluluğu tarafından kurulmuştur. Sonuç olarak, WordPress zamanla büyüdü ve her sürümde yeni özellikler ve işlevler kazandı.

WordPress başlangıçta bloglar için tasarlanmış olsa da, şimdi her türlü web sitesi için uygundur. Aslında, internetteki tüm sitelerin yüzde 28’inden fazlasında WordPress kullanılıyor. İş siteleri, çevrimiçi portföyler, e-ticaret mağazaları ve çok daha fazlasını oluşturmak için kullanabilirsiniz. WordPress’in neler yapabileceğinin daha net bir resmi için, onunla yapılan dünyanın en büyük ve en popüler sitelerin bazılarına göz atın.

Devam etmeden önce, ortak bir karışıklık noktasına değinelim. WordPress.com ve WordPress.org arasında bir fark vardır. WordPress.org wordpress.com’a göre ücretsiz olarak daha fazla imkan sunmaktadır. WordPress.com’da ücret ödemediğiniz takdirde esnekliğiniz çok kısıtlı olacaktır. WordPress.org daha esnek ve güçlü bir platform olduğundan, bu makalenin geri kalanında buna odaklanacağız.

WordPress Nedir? WordPress Kullanmanın Faydaları

Bu noktada, WordPress’in neden bu kadar popüler olduğunu merak ediyor olabilirsiniz. Cevap, bu platformu kullanmanın birçok faydası olmasıdır. Aslında, genellikle yeni bir web sitesi oluşturmak için en iyi seçimdir. İşte bunun beş temel nedeni:

WordPress Ücretsiz ve Açık Kaynaklıdır

Daha önce de belirttiğimiz gibi, WordPress açık kaynaklı bir platformdur. Bu, herkesin yazılımı indirmek, yazılım üzerinde değişiklik ve iyileştirmeler yapmakta özgür olduğu anlamına gelir. Ayrıca başarılı, özel bir topluluk tarafından korunur.

WordPress gibi açık kaynaklı yazılım kullanmanın birçok avantajı vardır. Örneğin:
 • Sürekli iyileştirmeler var ve sık sık yeni işlevler ekleniyor.
 • Aynı insanlar platformu kullanır ve geliştirir, böylece uygun özellikler eklemeye odaklanır.
 • Yardım ve destek için başvuracağınız büyük bir topluluğunuz var.
 • Ayrıca, herkes WordPress’e katkıda bulunabilir.
  İnsanlar, platform için temalar ve eklentiler (bu konuda biraz daha fazlası) gibi birçok eklenti yazılımı yaparlar.
 • Platformun kullanımı tamamen ücretsizdir.
  Son noktayı biraz genişletelim. WordPress açık kaynak olduğundan, yazılımı indirmek ve sitenizi oluşturmak için herhangi bir ücret ödemezsiniz. Bir alan adı ve bir barındırma planı satın almanız gerekecektir, ancak bu öğeler düşük bir maliyetle alınabilir. İsterseniz, sitenize yeni özelleştirme seçenekleri eklemek için premium temalara ve eklentilere para harcayabilirsiniz. Ancak, bu isteğe bağlıdır. Ücretsiz olarak birçok harika eklenti ve tema vardır. WordPress.com’da bu eklentiler ve temalar genelde ücretlidir.

WordPress Öğrenmek Çok Kolay

wordpress öğrenmesi kolay
wordpress öğrenmesi kolay

İlk başta, WordPress gibi bir CMS, bir web sitesi oluşturucusundan daha zor gözükebilir. WordPress, çok sayıda ayar yapılabilir ve özelleştirilebilir olması nedeniyle diğer web sitesi oluşturucularından biraz daha zordur. Dolayısıyla öğrenmek için biraz zaman ayırmanız gerekir.

Ancak, genel olarak, WordPress mümkün olduğunca kullanıcı dostu olacak şekilde üretilmiştir. Başlamak için herhangi bir kodlama bilmenize gerek yoktur ve gelişmiş ayarların ve özelliklerin birçoğu, işlevsel bir site oluşturmak için isteğe bağlıdır. Önceden biraz zaman ayırmaya istekli olduğunuz sürece, WordPress’in yeni başlayanlar için sağlam bir platform (ve daha fazla bilgi ve deneyim kazandıkça devam edebilecek) olduğunu göreceksiniz.

Sorun yaşarsanız veya herhangi bir sorunuz varsa, bol miktarda yardım olduğunu da keşfedersiniz. Özel WordPress kursları, birçok yararlı dokümantasyon, topluluk forumları ve elbette benimki gibi WordPress odaklı bloglar bulabilirsiniz!

WordPress Nedir? Ne İşe Yarar? – Temalar ve Eklentiler Kullanarak Sitenizi Genişletebilirsiniz

wordpress eklentileri
wordpress eklentileri

Daha önce, temalardan ve eklentilerden kısaca bahsettik. Bunlar, ayrı olarak indirebileceğiniz ve WordPress sitenize yükleyebileceğiniz ek yazılım parçalarıdır. Temalar, sitenizin görünümünü ve düzenini özelleştirmenizi ve bazen yararlı özellikler eklemenizi sağlar. Eklentiler ise sitenize yeni işlevler ekler.

Her iki araç da temel WordPress platformunu almanızı ve ihtiyaçlarınıza, zevklerinize ve hedeflerinize göre özelleştirmenizi sağlar. Temalar sitenizi benzersiz göstermenize yardımcı olur ve eklentiler aklınıza gelebilecek hemen hemen her özelliği eklemenizi sağlar. Özel formlar oluşturmanıza, sitenizi bir mağazaya dönüştürmenize, içeriğinizi sosyal medyayla entegre etmenize, korsan görevleri otomatikleştirmenize, güvenliğinizi artırmanıza ve çok daha fazlasına yardımcı olan eklentiler vardır.

Temaları ve eklentileri çevrimiçi birçok yerde bulabilirsiniz. Ancak, en iyi seçeneğiniz resmi WordPress Tema Dizini ve Eklenti Dizini ile başlamaktır. Bu dizinlerdeki her şey ücretsizdir ve katı bir araştırma sürecinden geçirilmiştir. Ayrıca, sitenizden en iyi şekilde yararlanmak için ihtiyaç duyacağınız temel eklentilerin çoğunu burada bulacaksınız.

WordPress’te Güvenlik Çok Önemlidir

jetpack
jetpack

Güvenlik herhangi bir web sitesi için çok önemlidir. İnternet, web sitenize girmek ve zarar vermek isteyen bilgisayar korsanları ve spam göndericilerle doludur. Bu, sitenizden para kazanmayı düşünüyorsanız siteniz için oldukça tehlikelidir.

Neyse ki, WordPress inanılmaz derecede güvenli bir platformdur. Geliştiricileri bu konuya büyük önem veriyor ve bilgisayar korsanlığı girişimlerini engelleyen sağlam kodlama uygulamaları ve diğer önlemler uyguluyor. Ayrıca, en son güvenlik endişelerini ve tehditlerini ele alan sık güncellemeler ve yamalar yayınlarlar.

Dahası, kendi basit önlemlerinizi alarak WordPress sitenizin güvenliğini daha da artırabilirsiniz. Ayrıca WordPress için özel olarak tasarlanmış güvenli bir barındırma planını da tercih edebilirsiniz.

WordPress Ne İşe Yarar? – WordPress ile Para Kazanabilirsiniz

wordpressten para kazanmak çok kolay
wordpressten para kazanmak çok kolay

WordPress’in blog kökleri küçük kişisel siteler için idealdir. Ayrıca, para kazanılan web siteleri de dahil olmak üzere birçok büyük proje için de mükemmeldir. Aslında, WordPress’in arkasındaki topluluk, görüntüsünü blog odaklı bir platformdan büyük ölçekli işlemleri gerçekleştirebilecek bir çözüme dönüştürmeye odaklanıyor. Bu, WordPress’in büyük işletmelerin ihtiyaçlarını giderek daha fazla karşılayabileceği anlamına geliyor.

Temel platform veya eklentiler aracılığıyla sağlanan çok sayıda özellik ve işlevsellik, karlı bir site oluşturmak istiyorsanız WordPress’i akıllı bir seçim haline getirir.

WordPress sitenizle para kazanma yollarından birkaç örnek:
 • Ürün veya hizmetlerinizi tanıtmak için bir işletme web sitesi oluşturun.
 • Büyük ölçüde pasif bir gelir akışı oluşturmak için bağlı kuruluş pazarlamasından yararlanın.
 • Bir e-ticaret sitesi oluşturun ve ürünleri doğrudan satın.
  Sitenize reklam ekleyin.
 • Dilerseniz E-ticaret seo rehberimi inceleyebilirsiniz.
 • Çevrimiçi olarak biraz para kazanmak istiyorsanız, WordPress etkili bir şekilde yapmanıza izin verecektir. Biraz sıkı çalışma ve sabırla, yıllar boyunca kârlı bir site oluşturabilirsiniz.
Daha Fazla Öğrenin

Google Ads Mi İnstagram Mı?

İnstagramda Nasıl Takipçi Kazanılır?

Google Ads Nedir? Ne İşe Yarar?

Mobil Uyumlu Site Nasıl Olur?

Categories:

5 Responses

 1. Yeni bir wordpress kullanıcısı olarak sizlere ilk yorumlarımı eklemek isterim.
  Bence eklentileri olsun temaları ve seo uyumluluğu olsun harika bir alt yapısı var fakat admin paneli tarafının pek kullanıcı dostu olduğunu söyleyemeyeceğim. Benim için çok karışık geldi.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: