internetten para kazanmanın yolları

Web Sitesinden Nasıl Para Kazanılır?

Web sitesinden para kazanma bütün site sahiplerinin ilgisini çeken bir konudur. Bunun için tercih edilebilecek pek çok metot vardır. Bunlar arasından en çok tercih edilenleri ve detaylarını sizler için derledik.

Google Adsense İle Web Sitesinden Para Kazanabilirsiniz

Google Analytics
Google Adsense ile para kazanmanın yolları

Web sitesinden para kazanma yolları arasında en popüleri Google Adsense’dir. Google Adsense’de oluşturduğunuz web sitesi içerisinde Google reklamları göstererek para kazanabilirsiniz. Bu reklamcılık modeli, pay per click kelimelerinin kısaltması olarak PPC şeklinde adlandırılır. Dilimize“tıklanma başına ödeme” olarak çevrilebilir. Modelde, Google Ads sitemi ile arama motoruna reklam vermek isteyen kişilerin söz konusu reklamları Google ile anlaşmalı sitelerde gösterilir. Sitenizde gösterilen reklam her tıklandığında reklam verenden elde edilen gelirin yüzde 68’i size ödenir.

Eğer sitenize Google arama çubuğu eklerseniz bu arama sonuçlarındaki her reklam tıklanması için gelirlerden yüzde 51 kâr elde edersiniz. Dünya genelinde reklam verenlerin en fazla tercih ettiği reklam aracılık şirketi olan Google Ads’tir. Bunun sebebi ölçülebilir reklam hizmetine sahip olmasıdır. Çünkü Google bu modelde reklam verenlerden tıklanmaması durumunda bir ücret talep etmiyor. Dolayısıyla reklam veren yalnızca ürün ve hizmetleriyle ilgilenen kişilere göre ödeme alıyor.

İnternetten para kazanmanın yolları arasındaki Adsense’ye başvurmak oldukça basittir. Politikalara uygun bir web sayfasına sahipseniz Adsense ile web sitesinden para kazanma için adım adım başvuru yapabilirsiniz.

Ayrıca Google Ads mi İnstagram mı? Hangi Reklam Kampanyası adlı yazımızı okuyabilirsiniz.

İnternet Sitesinden Para Kazanmanın Diğer Yolu Tanıtım Yazıları

Makale Yazarak internetten para kazanabilirsiniz

İnternetten para kazanmanın yolları arasında bir diğeri tanıtım yazısı ve link yayınlayarak para kazanmaktır. Reklam verenler için eğer popüler, ziyaretçi trafiği geniş bir site olabilirseniz tanıtım yazılıları almanız çok daha kolay olabilir. Sitenizin yayında olduğu sürece içerikleriniz kaliteli, sosyal ağlarda paylaşılması, ziyaretçi deneyimleri yüksek olursa web siteniz alanında otoriter bir site halinde gelebilir. Alanında otoriter bir siteye sahip olursanız Alexa değerleri düşük, PA/DA değerleriniz yüksek olur. Böyle bir sitede linkli tanıtım yazıları yayınlamak, yani başka bir web sitesini tavsiye etmek o sitenin ziyaretçi trafiğini arttırır. Google sıralamasında yükselmesine yardımcı olur. Bu yüzden fazlaca tercih edilir.

Özellikle webmaster bloglarında tanıtım yazısı alım satımları oldukça fazla olmaktadır. Yine haber sitelerinde de tanıtım yazıları çok fazla tercih edilmektedir. Eğer tanıtım yazıları ve linkleri yayınlayacak kadar kaliteli bir web sitesi sahibi iseniz bu yolu tercih edebilir, web sitesinden para kazanma alternatifi elde edebilirsiniz. Hem sitenize içerik oluşturmuş olur hem de sitenizden para kazanmış olursunuz.

Footer Backlink

İnternetten para kazanmanın yolları daha çok optimizasyona dayanır. Google SEO optimizasyonu çok sayıda tekniği bünyesinde taşır ve kapsamlı çalışmalar gerçekleştirilir. Backlink bunlar arasında en fazla tercih edilenlerden bir tanesidir ve backlink çeşitlerinden biri olan footer backlink, sitelerin alt kısmından çıkış yapılan linkleri kapsamaktadır.

Footer backlink etkili bir backlink çeşididir; fakat kullanılırken çok dikkatli olunmalıdır. Tek bir sayfadan link alımı yapılıyor olsa da herhangi bir sayfanın altından başka siteye yapılacak link çıkışları link alınan sitenin Google üzerindeki indeksleri sayısınca backlink kazanılmasına neden olacaktır. Sitenin bütün indeksli sayfalarının link çıkışı yapması durumunda birden fazla siteden bu tarz bir link alımı doğal olmayan bağlantılarla Google’ın dikkatini çekebilir. Nofollow veya dofollow olarak tercih edilen backlink çeşidinin özellikle dikkat edilmesi gerekmektedir.

Kurumsal SEO çalışmalarında fazlaca tercih edilen footer backlink, doğru kullanıldığında çok fazla avantaj sağlamaktadır. Google tarafından black hat SEO kapsamında değerlendirilen footer yöntemi ise pek doğru bir seçenek olmaz. Yıllara mal olmuş blog siteleri haricinde kullanılması pek önerilmez. İlk etapta güzel sonuçlar verse de kalıcı sonuçlardan uzak olabileceğini belirtmekte fayda var. Bu bağlamda oldukça dikkatli olunmalıdır.

Footer backlink alırken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar şunlardır:

  • Link alınacak site ile link verilecek sitenin aynı kategori özelliklerini taşıması önemli bir detaydır. Bu yüzden konuların uyuşmasına dikkat edilmelidir. Mesela araba tanıtımı yapan bir sitede bebek kıyafetlerine dair bir link pek de uygun olmayacaktır.
  • Trustrank ve pagerank değerleri önemlidir. trustrank Google’ın sitelere kendi gözünde sunduğu değerlerdir. Yine pagerank da buna benzer niteliklere sahiptir ve stenin kalitesini belirleyen bir puanlama yöntemidir. İkisi de önemlidir.
  • Link alımı yapılacak olan sitenin hitlerinin organik olması gerekir. Bot ya da fake ziyaretçilerden uzak duran sitelerin tercihi önemli bir detaydır.
  • Footer link alım süresi farklı şekillerde belirlenebilir. Fakat çok kısa süreli çalışmalar pek kazançlı olmayabilir. Bu nedenle en az 6 aylık link alımları tercih edilmelidir.
  • Link alımı yapılacak olan sitenin SEO puanı öğrenilebilirse daha iyi olur. Puanının yüksek olması iyi bir siteden link alındığına işaret eder.
  • Eğer bir siteden çok fazla link çıkışı varsa o site link çöplüğüne dönmüş olabilir. Bu tarz sitelerden uzak durmakta fayda vardır.
  • Link alımı yapılmadan önce sitenin analitik değerlerine ulaşılarak değerlendirme yapmak avantaj sağlar.

Sonuç olarak web sitesinden para kazanma yollarından birisi olan footer link her ne kadar etkili bir yöntem olsa da zamanında, doğru yerde gerçekleştirilmediği taktirde zararlı olabilir. Site altyapısı ve site içi SEO uygulamaları tamamlanmadan bu yönteme girişmek olumsuz olabilir. SEO teknikleri arasında en son uygulanması gerekenlerden birisidir.

İnternet Sitenizde Reklam Alanlarına Yer Vererek Web Sitenizden Para Kazanabilirsiniz.

web sitenize reklam alarak internet sitenizden para kazanabilirsiniz

Web sitesinden para kazanma yolları arasında bir diğeri reklam yayınlamak isteyen müşterilere reklam alanı satmaktır. Eski usul para kazanma yöntemi de diyebileceğimiz bu seçenek oldukça fazla tercih edilmekte ve web sitesinden para kazanmak isteyenlerin değişmeyen tercihlerinden olmaktadır.

Eğer çevrimiçi reklam ağlarının ödeme yaptığı meblağlar ve çalışma politikaları sizi memnun etmiyorsa sitenizdeki reklam alanlarını kendiniz satabilirsiniz. Bunun için ilk olarak Google Analitcs gibi bir sistem üzerinden sitenizin ziyaretçi raporunu ortaya çıkarmak ve reklam verenlere sunulabilir hale getirmektir. Çünkü reklam verenler sitenizin aylık ziyaretçi sayısını ve demografik yapısını görmek isteyecek, ona göre reklam verip vermemeye karar vereceklerdir.

Hazırlayacak olduğunuz rapora sitenizi anlatan dijital bir dosya ekleyerek potansiyel müşterilerinize ulaştırabilirsiniz. Bu noktada misafir kullanıcı oluşturarak Google Analytics hesabına erişim imanı da sağlayabilirsiniz.

Linkedin gibi ağlar üzerinden hedef firmalarınızın reklam işleriyle uğraşan kişiler ulaşıp tanıtım dosyalarınızı iletmeyi deneyebilirsiniz. Veya firmalara e-posta yoluyla ulaşabilirsiniz. Eğer siteniz çok ciddi trafik alır hale geldi ise müşteri bulmanız çok daha kolay olacaktır. Fakat bazı medya satın alma ajansları müşterileri için sürekli yeni reklam alanları arayışında oluyor. Bu ajanslara ulaşarak da şansınızı deneyebilir, ellerindeki potansiyelden faydalanabilirsiniz.

Web sitesinden para kazanma seçeneklerinden birisi olarak tercih edebileceğiniz bu yöntemi daha da zenginleştirebilirsiniz. Sitenize bir yazılım ekleyerek kendinize ait tıklanma başına ödeme sistemi kurarsanız reklam verenlerin daha çok ilgisini çekecek, daha yenilikçi bir yaklaşım sergileyerek potansiyelinizi arttıracaksınızdır.

Bu yöntemin web sitesi sahipleri için en büyük avantajı reklam görüntülemeden elde edilecek bütün gelirin site sahibine kalacak olmasıdır. Reklam seçenekleri bağlantı, bannerlar veya küçük pop-uplar biçiminde olabilir. Fiyatlandırma da tamamen size bağlı, pazarlık kontrolleri sizin elinizdedir.

Daha Fazla Öğren

Web Sitenizi Entegre Etmeniz Gereken Programlar

Web Sitesi İçin Orgranik Trafik Arttırmanın Yolları

İnternet – E-ticaret Satışlarınızı Arttırmanın Yolları

Instagram’da Tanıtım Nasıl Oluşturulur, Reklam Nasıl Verilir?

Categories:

No responses yet

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: