SEO

Web Sitesi Üzerinden Nasıl Para Kazanılır

Günümüzde para kazanmak isteyenler için, web sitelerinin oldukça önemli bir yeri bulunmaktadır. Sadece web siteleri üzerinden para kazanmayı iş olarak yapan bir çok sayfa sahibi vardır. Ancak unutmayın böyle bir hedefiniz varsa kesinlikle herkesin yaptığı bir projeyi tekrar ederek para kazanmayı amaçlamayın. Özgün, yaratıcı ve yenilikçi olun! Farz edelim, çok güzel bir proje ortaya koydunuz ya da çok güzel bir proje fikriniz var. Peki, web sitesi üzerinden para kazanmanın yolları nelerdir?

1. Google Adsense İle Web Sitesinden Para Kazanabilirsiniz

Google Analytics
Google Adsense ile para kazanmanın yolları

Web sitesinden para kazanma yolları arasında en popüleri Google Adsense’dir. Google Adsense’de oluşturduğunuz web sitesi içerisinde Google reklamları göstererek para kazanabilirsiniz. Bu reklamcılık modeli, Pay Per Click kelimelerinin baş harflerinden PPC şeklinde kısaltılmıştır. Dilimize ise, “tıklanma başına ödeme” olarak çevrilmiştir. Modelde, Google Ads sistemi ile arama motoruna reklam vermek isteyen kişilerin söz konusu reklamları Google ile anlaşmalı sitelerde gösterilmektedir. Sitenizde gösterilen reklam her tıklandığında reklam verenden elde edilen gelirin yüzde 68’i size ödenir.

Eğer sitenize Google arama çubuğu eklerseniz bu arama sonuçlarındaki her reklam tıklanması için gelirlerden yüzde 51 kâr elde edersiniz. Dünya genelinde reklam verenlerin en fazla tercih ettiği reklam aracılık şirketi olan Google Ads’tir. Bunun sebebi Google Ads’in ölçülebilir reklam hizmetine sahip olmasıdır. Çünkü Google bu modelde reklam verenlerden tıklanmaması durumunda bir ücret talep etmiyor. Dolayısıyla reklam veren yalnızca ürün ve hizmetleriyle ilgilenen kişilere göre ödeme alıyor.

İnternetten para kazanmanın yolları arasındaki Adsense’ye başvurmak oldukça basittir. Politikalara uygun bir web sayfanız var ise, Adsense ile web sitesinden para kazanma için adım adım başvuru yapabilirsiniz.

Ayrıca Google Ads mi İnstagram mı? Hangi Reklam Kampanyası adlı yazımızı okuyabilirsiniz.

2. Web Sitesi Üzerinden Para Kazanmanın Diğer Yolu Tanıtım Yazıları

Makale Yazarak internetten para kazanabilirsiniz

web sitesi üzerinden para kazanmanın yolları arasında bir diğeri tanıtım yazısı ve link yayınlayarak para kazanmaktır. Reklam verenler için eğer popüler, ziyaretçi trafiği geniş bir site olabilirseniz tanıtım yazıları almanız çok daha kolaydır. Siteniz yayında olduğu süre boyunca içerikleriniz kaliteli, sosyal ağlarda paylaşımı ve ziyaretçi deneyimleri yüksek olursa web siteniz alanında otoriter bir site haline gelecektir. Alanında otoriter bir siteye sahip olduğunuzda Alexa değerleriniz düşük ve PA/DA değerleriniz yüksek olur. Böyle bir sitede linkli tanıtım yazıları yayınlamak, yani başka bir web sitesini tavsiye etmek o sitenin ziyaretçi trafiğini arttırır. Google sıralamasında yükselmesine yardımcı olur. Bu yüzden oldukça fazla tercih edilmektedir.

Özellikle webmaster bloglarında tanıtım yazısı alım satımları oldukça fazla olmaktadır. Yine haber sitelerinde de tanıtım yazıları çok fazla tercih edilmektedir. Eğer tanıtım yazıları ve linkleri yayınlayacak kadar kaliteli bir web sitesine sahipseniz, bu yolu tercih edip, web sitesinden para kazanma alternatifi elde edebilirsiniz. Böylelikle hem sitenize içerik oluşturup, hem de sitenizden para kazanabilirsiniz.

3. Footer Backlink Vererek Web Siteniz Üzerinden Para Kazanabilirsiniz

İnternetten para kazanmanın yolları daha çok optimizasyona dayanmaktadır. Google SEO optimizasyonu çok sayıda tekniği bünyesinde taşır ve kapsamlı çalışmalar gerçekleştirir. Backlink bunlar arasında en fazla tercih edilenlerden bir tanesidir ve backlink çeşitlerinden biri olan footer backlink, sitelerin alt kısmından çıkış yapılan linkleri kapsamaktadır.

Footer backlink etkili bir backlink çeşididir; fakat kullanılırken çok dikkatli olunmalıdır. Tek bir sayfadan link alımı yapılıyor olsa dahi; herhangi bir sayfanın altından başka siteye yapılan link çıkışları, link alınan sitenin Google üzerindeki indeksleri sayısınca backlink kazanılmasına neden olur. Sitenin bütün indeksli sayfalarının link çıkışı yapması durumunda birden fazla siteden bu tarz bir link alımı doğal olmayan bağlantılarla Google’ın dikkatini çekebilmektedir. Nofollow veya dofollow olarak tercih edilen backlink çeşidinin özellikle dikkat edilmesi gerekmektedir.

Kurumsal SEO çalışmalarında fazlaca tercih edilen footer backlink, doğru kullanıldığında çok fazla avantaj sağlamaktadır. Google tarafından black hat SEO kapsamında değerlendirilen footer yöntemi ise pek doğru bir seçenek olmaz. Yıllara mal olmuş blog siteleri haricinde kullanılması önerilmemektedir. İlk etapta güzel sonuçlar verse de kalıcı sonuçlardan uzak olabileceğini belirtmekte fayda var. Bu bağlamda oldukça dikkatli olunmalıdır.

Footer backlink alırken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar şunlardır:

  • Link alacağınız site ile link vereceğiniz sitenin aynı kategori özelliklerini taşıması önemli bir detaydır. Bu yüzden konuların uyuşmasına dikkat edilmelidir. Mesela araba tanıtımı yapan bir sitede bebek kıyafetlerine dair bir link pek de uygun olmayacaktır.
  • Trustrank ve pagerank değerleri önemlidir. trustrank Google’ın sitelere kendi gözünde sunduğu değerlerdir. Yine pagerank da buna benzer niteliklere sahiptir ve stenin kalitesini belirleyen bir puanlama yöntemidir. İkisi de önemlidir.
  • Link alımı yapacağınız sitenin hitlerinin organik olması gerekir. Bot ya da fake ziyaretçilerden uzak duran sitelerin tercihi önemli bir detaydır.
  • Footer link alım süresi farklı şekillerde belirlenmektedir. Fakat çok kısa süreli çalışmalar pek kazançlı olmamaktadır. Bu nedenle en az 6 aylık link alımları tercih edilmelidir.
  • Link alımı yapacağınız sitenin SEO puanının öğrenmeye çalışın. Puanının yüksek olması iyi bir siteden link alındığına işaret eder.
  • Eğer bir siteden çok fazla link çıkışı varsa o site link çöplüğüne dönmüştür. Bu tarz sitelerden uzak durmakta fayda vardır.
  • Link alımı yapılmadan önce sitenin analitik değerlerine ulaşılarak değerlendirme yapmak avantaj sağlar.

Sonuç olarak web sitesi üzerinden para kazanmanın yolları arasında olan footer link her ne kadar etkili bir yöntem olsa da; zamanında ve doğru yerde gerçekleşmediği taktirde zararlı olabilmektedir. Site altyapısı ve site içi SEO uygulamaları tamamlanmadan bu yönteme girişmek olumsuz olabilmektedir. SEO teknikleri arasında en son uygulanması gerekenlerden birisidir.

4. Web Sitenizde Reklam Alanları Oluşturma Web Sitesi Üzerinden Para Kazanmanın Yolları Arasındadır

web sitenize reklam alarak internet sitenizden para kazanabilirsiniz

Günümüzde oldukça demode kalan manuel reklam verme işlemlerini hala bazı platformlar kullanmaktadır. Web sitenizin trafiğine güveniyorsanız web sitenizde reklam alanları oluşturmak web sitesi üzerinden para kazanma yollarından biridir.

Eğer Google Ads gibi reklam ağlarının ödeme yaptığı meblağlar ve çalışma politikaları sizi memnun etmiyorsa, sitenizdeki reklam alanlarını kendiniz satabilirsiniz. Bunun için ilk olarak Google Analitcs gibi bir sistem üzerinden sitenizin ziyaretçi raporunu ortaya çıkarıp, reklam verenlere sunabilecek hale getirmeniz gerekmektedir. Çünkü reklam verenler sitenizin aylık ziyaretçi sayısını ve demografik yapısını görmek isteyecek, ona göre reklam verip vermemeye karar vereceklerdir.

Hazırlayacak olduğunuz rapora sitenizi anlatan dijital bir dosya ekleyerek potansiyel müşterilerinize ulaştırabilirsiniz. Bu noktada misafir kullanıcı oluşturarak Google Analytics hesabına erişim imanı da sağlayabilirsiniz.

Linkedin gibi ağlar üzerinden hedef firmalarınızın reklam işleriyle uğraşan kişiler ulaşıp tanıtım dosyalarınızı iletmeyi deneyebilirsiniz. Veya firmalara e-posta yoluyla ulaşabilirsiniz. Eğer siteniz çok ciddi trafik alır hale geldi ise müşteri bulmanız çok daha kolay olacaktır. Fakat bazı medya satın alma ajansları müşterileri için sürekli yeni reklam alanları arayışında olmaktadır. Bu ajanslara ulaşarak da şansınızı deneyip, ajansların potansiyelinden faydalanabilirsiniz.

Bu yöntemin web sitesi sahipleri için en büyük avantajı, reklam görüntülemeden elde edilen bütün gelirin site sahibine kalacak olmasıdır. Reklam seçenekleri bağlantı, bannerlar veya küçük pop-uplar şeklinde olabilir. Fiyatlandırma da tamamen size bağlı, pazarlık kontrolleri sizin elinizdedir.

Daha Fazla Öğren

Web Sitenizi Entegre Etmeniz Gereken Programlar

İnternet – E-ticaret Satışlarınızı Arttırmanın Yolları

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Kim ne derse desin para artık e-ticarette. Herkes ticaret işine girmez. Cesareti olanlar yani riski sevenler bu işe girer.

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu