Google AdsSEO

Web Sitenizi Entegre Etmeniz Gereken Programlar

İnternet dünyasında özellikle Google üzerinden bir çok kitleye anında ulaşabiliyoruz. Bu kitlelere ulaşmak için Google’ın tüm faydalarından yararlanmanız gerekmektedir. Google Araçları sayesinde web sitenizi Google Araçlarına entegre edebilir ve web sitenizin performansını veya dönüşümünü yakından inceleyebilirsiniz.

1. Google Analytics: En Önemli Google Aracı

Google Analytics
Google Analytics

Google araçları arasında, web sitenizde kesinlikle olması gereken araçların başında Google Analytics gelmektedir. Bu araç sayesinde web sitenizdeki kullanıcılar yapmış oldukları her bir oturumu ve eylemi analiz edebilirsiniz. Böylece sitenizi analiz ederek hangi sayfalar üzerinde optimizasyon yapacağınızı ya da hangi kullanıcı kitlesine yoğunlaşabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Web sitesi yöneticileri, Google Analytics programı üzerinden ortay koydukları analizler sonrasında hazırladıkları ya da hazırlayacakları içerikleri siteye gelen ziyaretçilerin doğrultusunda değiştirebilir ve geliştirebilirler.

Google Analytics içerisinde yer alan seçenekler ile web sitelerine giren ziyaretçiler hakkında bilgi sahibi olursunuz.

Programın yaptığı analizler şunlardır:

 • Özelleştirme analizi,
 • Anlık ziyaretçi analizi,
 • Kitle ziyaretçi analizi,
 • Organik, referans, direkt, sosyal medya ziyaretçilerinin analizi,
 • Davranış analizi,
 • Dönüşüm analizi.

Google Analytics tarafından sağlana temel veriler ve detaylar oldukça zengindir. Gerçek zamanlı verilere sahip olacağınız için sitenizi anlık olarak takip edebilirsiniz. Hedef kitle ile kullanıcılarınızı belirleyebilirsiniz. Hedef kitlenizi daha iyi tanıyabilmeniz, izleyebilmeniz büyük önem taşır. Hedef kitlenize ait kullanıcıya ait genel bilgileri, dili, yaş ve cinsiyeti, sitenize nereden erişim sağlandığını, internet sitenizi ziyaret sıklıkları, sitenize hangi araçlarla erişim sağlandığı analiz edilebilmektedir.

Bu araç, kullanıcı davranışları ile doğru analizler yapılmasını sağlar. Ziyaretçi davranışları analiz edilmekte, kullanıcıların sizin sitenizde ne kadar zaman geçirdiği, nerelerde gezindiği görülebilmektedir. Yine ziyaretçilerin web sitesinde en uzun süre kaldığı, en iyi sayfalar, kullanıcıların web sitenizde en fazla ziyaret ettikleri sayfalar, en fazla çıkış yapılan sayfalar, web sitenizin hızı, web sitenizin nasıl iyileştirilebileceğine dair öneri ve tüyolar görülebilmektedir.

Pazarlama Çalışmalarını Analiz Edin

Araç ile dönüşümler ile pazarlama çalışmalarını analiz edebilirsiniz. Web sitesine pek çok avantaj sağlar. Sitenizin SEO çalışmalarını takip edebilir, anahtar kelime seçimlerinizin doğru yapılıp yapılmadığını analiz edebilirsiniz. Sitenizin zayıf noktalarını öğrenebilir, bu konularda geliştirme çalışmaları yapabilirsiniz. Güçlü taraflarını çözümleyebilir, raporlayarak geliştirilmesi gereken sayfa ve alanları düzenleme yapabilirsiniz.

Web sitenize gelen ziyaret sitenize gelen ziyaretçi sayısını görebilir, hedef kitle analizi yapabilir, buna göre güncellemeler gerçekleştirebilirsiniz.

Reklam kampanyalarınızın başarı oranını ölçebilir, sitenize gelen kullanıcıların hemen ayrılıp çıkma oranlarını, sitede geçirdikleri ortalama süreleri, hangi sayfalarda gezindiklerini net olarak görebilirsiniz.

2. Google Adsense: Google Araçları Arasında Pasif Gelir Elde Edebileceğiniz En Önemli Araç

İnternet üzerinden para kazanma yollarının başında gelen Google Araçlarından birisi de Google Adsense’dir. Bu araç sayesinde web sitenizin belirli yerlerine Google’ın izin verdiği reklamları yayınlayarak para kazabilirsiniz.

Google Adsense ile para kazanmak için internet sitesinin güncel olması gerekir. Bunun yolu ise web sitesine günde bir tane bile olsa içerik eklemektir. Bunun için sitenin sektörüyle alakalı orta düzeyde dahi olsa birikime gerek vardır. Aksi taktirde zamana yayılırsa yeni içerik üretimi imkansıza yakındır.

Eğer kurduğunuz web sitesinin SEO uyumluluğu olursa ziyaretçi sayısını daha rahat arttırabilirsiniz. Kullanıcılar, ulaşmak istedikleri bilgilere dair kelimeleri Google’a yazarlar ve arama sonucunda karşılarına çıkan sitelerden birisine giriş yaparlar. Sitenizin üst sıralara çıkmak için SEO uyumluluğu olacak biçimde optimize edilmesi gerekmektedir. Bu sayede ziyaretçi sayınız, reklam gelirleriniz artmış olur.

Adsense para çekme işlemi, banka havalesiyle yapılmakta, ödemeler aylık olarak hesabınıza yatırılmaktadır. Bunun için Google login sayfasındaki hesabınıza girmeli ve banka hesap bilgilerinizi kaydetmelisiniz. Hesabınızda ödemeler alanı bulunuyor ve buradan ödeme yöntemini eklemelisiniz.

3. Google Search Console: Web Sitenizin Performansını Analiz Edin

Google Search Console, webmasterlar, web sitesi sahipleri, dijital pazarlamacılar ve SEO’cular tarafından Google’a gösterdiği performans ölçümlemesi yaptığı servistir. kullanarak kullanıcılar, Google arama motoru üzerindeki performanslarını, web görünümlerini görmesini ağlar. Bu sayede optimizasyon adına neler yapılması gerektiği fark edilebilir.

Daha önceki adı Google Webmaster Tools olan Google Search Console, site yöneticileri ve sahipleri için pek çok farklı özellik taşıyor. En önemli özelliği ise web sitesi sahiplerinin Google dizinine eklemesini ve aynı zamanda dizindeki durumu kontrol edebilmeye yardımcı olur. Üstelik Google tarafından ücretsiz biçimde sunulan bir web hizmeti olup kullanıcılara avantaj sunar.

Google Search Console kullanıcılarına site haritası gönderip kontrol edebilme, Googlebot’un siteyi ziyaret ettiği sıradaki istatistikleri görebilme, backlinkleri listeleyebilme, Googlebot’un tararken oylandığı sayfaları görme, robots.txt dosyalarını görme, sitenin hangi dizinlerde listelenip tıklama oranını görebilme, bazı arama sonuçlarında olması istenmeyen URL’leri kaldırabilmek, varsa Google tarafından sitenize verilen cezayı görebilme gibi pek çok hizmet sunmaktadır.

4. Google Ads: Belirli Bir Maliyet Karşılığında Hedef Kitlelere Kolayca Ulaşmanızı Sağlayan Google Araçları Arasındadır

instagram reklam kampanyası
google ads

Hedeflediğiniz kitleye belirli bir ücret karşılığı ulaşmanıza yardımcı olan Google araçları arasında Google Ads gelmektedir. Bu araç sayesinde belirli bir maliyet karşılığında reklamlarınızı, istediğiniz hedef kitleye veya anahtar kelimeye gösterebilirsiniz.

Sürekli kendini geliştiren şirket, 2000’li yılların başından itibaren Google Adwords ‘ü kullanıma sunmuş, internet üzerinden yapılan ürün, bilgi ve hizmet arayışlarını farklı bir boyuta taşımayı başarmıştır.

Ads reklamları, küçük, orta ve büyük ölçekteki bütün işletmelere hizmet vermekte, kullanıcılar bu sistem sayesinde hedef kitlelerinin yapabileceği arama sorgularını, sayfa ziyaretinde yer alabileceği siteleri, kategorileri ve konuları belirleyip spesifik olarak hedefleri ve reklamları göstermektedir. Bu sayede siz dilediğiniz anahtar kelimelerle Google arama alanında reklamlarınızı göstermektedir. Beraberinde Google ile anlaşmalı sitelerde reklamlarınızı görsel biçimde de gösterebilirsiniz. Hatta sayfa ziyaretinde bulunan kullanıcıları remarketing aracılığıyla daha uygun maliyetlerle hedefleme yapabilmektesiniz. Bu da potansiyel müşteri portföyünüzü çok daha yükseltmektedir.

Google Ads reklam modelleri;

 • Görüntülü reklamlar,
 • Arama ağı reklamları,
 • Uygulama reklamları,
 • Video reklamları

Olarak sıralanmaktadır. Google Ads sistemine bu reklam modellerinden herhangi birisiyle dahil olabilirsiniz. Doğru tercihlerle global bir pazarda etkinliğinizi arttırma fırsatı elde edersiniz. Google Ads kullanırken ise bütçenizi en iyi biçimde belirlemeli, anahtar kelime çalışmalarınızı iyi yapmalı, müşteri çekme odaklı yaklaşmalı, açılan sayfaların kontrollerini iyi yapmalı hem arama hem görüntüleme reklam ağlarından faydalanmalı, arama terimleri raporlarından destek almalı, sonuçları iyi analiz etmeli ve yer hedeflerini iyi seçmelisiniz. Bunlara dikkat ettiğiniz taktirde Google Ads kullanımı sitenize sürekli ve nitelikli dönüş sağlayacaktır.

Daha Fazla Öğren

SEO Nedir?

Site Dışı SEO Çalışmaları

Google’da Reklam Verirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Google Ads Reklam İncelemeleri

İlgili Makaleler

2 Yorum

 1. Oldukça detaylı bir anlatım olmuş tavsiyeleriniz için teşekkürler. Emeğinize sağlık. Biz GameXL olarak sizi takip ve tavsiye etmeye devam edeceğiz.
  Teşekkür ederim.

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu