SEO

Temel Seo Çalışmaları 1

Temel Seo Çalışmaları

Sitenizin arama motorlarında iyi bir sonuç almak istiyorsanız sitenizde iyi bir seo çalışması yapmalısınız. Bilmiyorsanız iyi bilen bir SEO uzmanına yaptırabilirsiniz. Bu yazımda Seo çalışmalarının temelini oluşturmaktadır. Bunları zaten biliyorsanız bu yazıyı geçebilirsiniz.

1. H ETİKETLERİ KULLANIMI

h etiketi
h etiketi

SEO çalışması yaparken h etiketlerini kullanmak SEO performansımızı arttırmaktadır. H etiketlerinin kullanımı oldukça kolaydır. 6 tane h etiketi vardır. <h1> etiketi en önemli olandır ve her sayfada sadece 1 tane kullanılması gerekmektedir. <h6> etiketi ise en az öneme sahip etikettir. H1 etiketi sayfanın ana başlığına kullanmak ve daha sonra h1 etiketinin kullanılmaması önerilmektedir.

2. GÖRSELLERİ OPTİMİZE ETMEK

sıkıştırılmamış
sıkıştırılmamış
sıkıştırılmış
sıkıştırılmış

SEO çalışması yaparken görselleri optimize etmek sitenizin daha yukarılarda çıkmasını sağlamaktadır. Çünkü optimize edilmemiş bir görsel yeteri kadar erken yüklenmez. Google buna oldukça dikkat ediyor. Bu sebeple kullanacağınız görselleri sıkıştırmanız önerilir. Görselleri sıkıştırdığınız zaman sayfa daha hızlı yüklenir. Ben genelde jpeg formatında Adobe Photoshop CC kullanıp orta kalitede sıkıştırmalar yaparak görsellerimi optimize ediyorum.

Sitenizi google hız testine sokup analiz edebilirsiniz.

3. ANAHTAR KELİME KULLANIMI

anahtar kelime
anahtar kelime

Ben web sitemi Wordpress üzerinden kurdum. Bu sebeple etiket ekleme yöntemim sizinkinden farklı olabilir. Ancak etiketleri kafamıza göre veremiyoruz. Eskiden google’ın algoritma sistemi çok iyi değildi ve çok fazla alakasız etiket kullanan siteler üst sıralara çıkıyordu. Günümüzde Google’ın botları çok dikkatli ve düzgün çalışıyor. Bu sebeple anahtar kelimelerimizin az ve öz olması lazım. Sadece buda yeterli değil. Yazılarımızda bu anahtar kelimeleri düzgün bir cümle içerisinde bolca geçirmemiz gerekiyor.

Seo çalışması yaparken anahtar kelime seçiminde zorlanıyorsanız Google anahtar kelime planlayıcıyı öneririm. Böylelikle seçeceğiniz anahtar kelimelerin rekabet oranını ve tıklanma oranını hesap edebilir ona göre seçebilirsiniz.

Tüm bunlar SEO çalışmaları içinde dikkat edilmesi gerek temel kuralların ilk üçüdür. Bu kurallara dikkat ettiğimiz takdirde SEO performansı artacaktır.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu