SEO

Temel SEO Çalışması Bölüm 2

SEO, en basit haliyle arama motoru optimizasyonu demektir. Daha geniş açıklamak gerekirse; internet sitelerini arama motorlarının yönergelerine göre eşleştirme çalışmalarına verilen isimdir. Her arama motorunun bir algoritmaları vardır ve bu algoritmalara göre sitelerde tarama yapılır. Kullanıcıların karşısına aranan kelimeyle en alakalı içerikler çıkarılmaya çalışılır. Temel SEO çalışması da web sitesinin alanıyla daha alakalı hale getirilmesine yönelik çalışmalardır. Dilerseniz Rehberin ilk serisi olan Temel SEO Çalışmaları adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

Anahtar Kelime Oranı Temel SEO Çalışmasında Önemli Bir Etkendir

anahtar kelime yoğunluğu
anahtar kelime yoğunluğu

Anahtar kelime, temel SEO çalışmaları açısından en önemli meselelerden birisidir. Çünkü algoritmaların temelinde anahtar kelimeler bulunur. Arama kutucuğuna bir internet kullanıcısı bir anahtar kelime yazdığında eşleştirme bu anahtar kelime üzerinden yapılır. Bu yüzden içeriklerinizin anahtar kelimelerini mutlaka doğru tercihi etmelisiniz.

Anahtar kelime tercihi için rast gele seçimler yaparsanız başarıyı yakalama oranınız düşer. Bunun yerine bazı araçlar kullanmalısınız. Şu an için anahtar kelime analizleri yapabileceğiniz çeşitli araçlar vardır ve buralarda aklınızdaki anahtar kelimelere yönelik bir içerik hazırladığınızda nasıl bir etkileşimler karşılaşacağınız tarafınıza gösteriliyor.

Anahtar kelime analiz araçlarını kullanarak kelimelerinizi tercih ettikten sonra bir de bunları kullanım yoğunluğu önemlidir. Metninizin özgün olması, kopya içerik barındırmaması, dil bilgisi kurallarına uygun olması ve sadece anahtar kelimelere yer vermek için yazılmış, anlamsız cümleler olmamalıdır. Bir anahtar kelimenin çok az ya da çok fazla kullanılması sıralamanızda doğrudan pay sahibi olabilir. Fakat hiçbir site, sayfa için anahtar kelime oranı net olarak söylenemez. Her anahtar kelime için yoğunluk limiti farklılık gösterir. Fakat gerek aynı gerekse farklı anahtar kelimelerin bir metinde %5-6 oranında olması makul kabul edilir.

Anahtar Kelime Rekabet Gücü

Anahtar kelimenin kullanım yoğunluğu tamamen o anahtar kelimenin rekabet gücüyle alakalıdır. Mesela “futbol” kelimesi ile “gazoz açacağı” kelimeleri arasında çok büyük bir rekabet farkı vardır. Bu yüzden de her iki anahtar kelime üzerine bir metin bina edilecek olsa kullanım yoğunlukları farklı olmalıdır.

Seçilen bir anahtar kelimenin rekabet gücü ne kadar fazla ise o kelime için yapılan temel SEO çalışmaları o derece titiz olmalıdır. Aksi taktirde filtreye takılabilirsiniz. Arama motorunda sadece anahtar kelime doldurmak için içerik oluşturmuş algısı oluşturabilirsiniz. Bu yüzden rekabeti yüksek kelimelerde kullanım oranı %2-3 seviyelerine çekilmesi daha uygundur. Rekabeti çok daha düşük kelimelerde ise daha yukarılara dahi çekilebilir.

Ayrıca temel SEO çalışmaları açısından anahtar kelime yoğunluğu, sitenin backlink kalitesine, sitenin yaşına da bağlıdır. Sitenin yaşı fazla, backlink kalitesi yüksek ise yoğun kullanımda sorun olmayacak, spam tehlikesi kalmayacaktır. Fakat yeni bir site, kısa sürede spama düşebilir.

Temel SEO Çalışmalarında Bilmeniz Gereken Bir Diğer Konu Özgün İçerik

Özgün İçerik
Özgün İçerik

Öncelikle SEO söz konusu olduğunda bunun en temel taşı içeriktir. İçerik kaliteli ve doru olmadığı taktirde üzerine inşa edeceğiniz hiçbir şeyin önemi olmayacaktır. Bu noktada içerik olarak sitenizdeki, sayfanızdaki her şeyi düşünebilirsiniz. Görseller, grafikleri metinler, videolar ve diğer bütün unsurlar.

İçerik oluştururken temel SEO çalışması kapsamında ilk olarak özgün olmaya çalışmalısınız. Bunu daha sitenizi kurmaya karar verdiğinizde planlamalı, onlarca web sitesi içerisinde sizin farkınız ne olacak? Sorusuna cevap vermelisiniz. Hangi sektörde bulunursanız bulunun içerikleriniz özgün olmalı. Kullanıcılar sizde farklı şeyle bulmalı.

Özgün içerik, kalite standartlarından taviz vermemeli, okuyucuyu doyurucu olmalı ve ihtiyaca çözüm sunmalıdır. İnternet kullanıcıları bir ihtiyaçlarından dolayı siteleri ziyaret ederler. Sizin de gerek bilgi gerekse hizmet, ürün olarak farklı olmanız gerekir.

NOT: Copyscape gibi araçlar ile özgünlük kontrolü yapabilirsiniz.

Meta Tag

Temel SEO çalışması arasında bahsedilmesi gereken bir diğer başlık meta tagdir. Meta tag, meta etiketi anlamına gelir ve web sayfalarının bilgi etiketlerini ifade eder. Aynı zamanda HEAD etiketleri arasında yer alır. Arama motorlarına ve kullanıcılara içerik ve sayfa yapısı hakkında bilgi vermeye yarar. Fakat şunu belirtmekte fayda var ki; meta tag konusu biraz teknik detaylar barındırır. Bu yüzden web sitesi konusunda teknik bilgileriniz yoksa meta tag konusu biraz karmaşık gelebilir.

Meta tagler temel SEO çalışması için önem taşır. Bu önem, yakın zamana kadar daha fazla idi. Keyword veya meta description etiketlerine yazılan bir kelime de sitenin sayfa arama motorundaki yerini alabilmekteydi. Fakat arama motorları çok büyük bir gelişim kaydettiler. Her geçen gün da kendilerini geliştirmeye, gizli algoritmalar eşliğinde ilerlemeye devam ediyorlar. Bu yüzden artık meta tag aracılığıyla arama motorlarında bir yerlere gelebilmek pek mümkün değil. Özellikle Google açısından durum tam da bu.

Meta tagleri içerdiği kelimelerle üst sıralara taşıma etkisi kaybolmuş olsa da bir web sitesi için önemini hiçbir zaman kaybetmiyor. Bu yüzden de meta tag olmayan bir sayfa eksik kabul edilir. Bu da sitenizdeki puanların düşmesine, eksi olarak yer almasına neden olur. Dolayısıyla meta tagler sitenin standartlara uyumluluğu açısından büyük öneme sahiptir.

Meta etiketi arama motorları sonuçlarında görünmenizi sağlar. Siteniz bir arama motorunda sıralanıyorsa, Google o listedeki sayfaların başlıklarına ve açıklamalarına bakmıştır. Bu da ziyaretçilerin sizin sitenizi tercih etmelerinde önemli bir etken olur.

Meta tagleri siteye göre değil, sayfaya göre yapılır. Yapılan en büyük temel SEO çalışmaları hatası, web sitesi için tek bir meta tag belirlemektir. Bunun yerine her sayfa için ayrı ayrı belirlenmeli veya sayfaya göre otomatik meta tag eklenmelidir.

SEO Çalışması Yaparken Meta Descreption’a Önem Verin

Temel SEO çalışmaları konusunda bir diğer unsur, meta descreptiondır. Yani meta açıklaması. Web sitesi açısından baktığımızda web sayfanızın içeriği ile ilgili kısa bir açıklama yaptığınız ve kullanıcıların arama sonuçlarında görebildiği kısımdır. Bir tür meta tag olduğu da söylenebilir.

Meta descreptiona son dönemde eskisi kadar önem verilmese de hala web sitesi trafiğini etkileyen unsurlardan birisi olmaya devam ediyor. Elbette web sitenizle birlikte yazdığınız her açıklama meta açıklama olmaz. Olsa da sizi hedefe ulaştırmaz. Bunun için bazı hususlara dikkat edilmelidir:

  • Bütün bir web sitesi için değil, her sayfa için özgün bir meta descreption yazılması gerekir.
  • Descreption içerisinde sayfanın anahtar kelimesi yer almalı; fakat 2-3 kezden fazla geçirilmemelidir.
  • Descreption sayfanın ufak bir özeti gibi düşünülmeli ve bu minvalde yazılmalıdır.
  • Kesinlikle temel gaye, arama motorları değil, kullanıcılar olmalı, kullanıcıları bilgilendirecek, işlerine yarayacak açıklamalara yer verilmelidir.

Saydığımız maddelerden özellikle sonuncusuna dikkat etmek gerekir. Arama motoru, yazmış olduğunuz descreptionı beğenmezse sayfanızdan birkaç cümle seçerek descreption olarak kullanır. Bu yüzden temel SEO çalışması kullanıcı merkezli olmalıdır. Algoritmalar en temelde kullanıcılara daima daha iyi hizmet vermeye endekslidir ve buna yardımcı olan web siteleri hoşlarına gider.

Meta descreption konusunda bir de karakter vardır. Yazınız karakter limitini aşar ise sadece limit kadarı gösterilir, bu da kesik bir görüntü oluşmasına neden olur.

Sonuç olarak meta descreption doğrudan sıralamanıza etki etmeyebilir. Fakat özgün, bilgilendirici ve dikkat çekici bir açıklama ile kullanıcıları etkileyebilirsiniz. Kullanıcılarla arama sonuçlarında ilk karşılaşan bu açıklamanız olacaktır. Eğer sayfanızı tıklanmaya değer görürlerse de içeriğin tamamını görmek için linkinize tıklayacaklardır. Tıklanma sayınız arttıkça zaten daha üst sıralarda yer almaya da başlarsınız.

Daha Fazla Öğrenin

Instagramda Nasıl Takipçi Kazanılır?

Site Dışı SEO Çalışması

Temel SEO Çalışmaları

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu