SEO

Site Dışı Seo Çalışması

Site Dışı Seo Çalışması

Site dışı seo çalışması, sitenizin trafiğini arttırmak için önemli bir konudur. Bu yazıda temel site dışı seo çalışmalarından bahsedeceğim.

1. Sosyal Medya

Site dışı seo çalışması yaparken sosyal medyayı ihmal etmemelisiniz. Sitenizi tasarlarken aynı zamanda sosyal medya planlaması da yapmanızı öneririm. Sosyal medya platformlarından sitenize trafik çekebilir, sitenizin etkileşimini arttırabilirsiniz. Her etkileşim sitenizin kalite puanını arttıracak, dolayısıyla arama motorlarında daha üst sıralarda çıkma ihtimalinizi yükseltecek.

site dışı seo çalışması
site dışı seo çalışması

Kullanıcılar İnstagram biosu üzerinden site linkine tıkladıklarında, İnstagram üzerinden sitenize trafik çekmeye başarmış olursunuz.

site dışı seo çalışması youtube
site dışı seo çalışması youtube

Bu görsel youtube açıklama bölümüdür. Açıklama bölümünde sitenizin alan adını yada blog adını yazabilir, sitenize trafik çekebilirsiniz.

Sosyal medya site dışı seo çalışmasının ilk bölümüdür. Planlı bir sosyal medya çalışması, sitenizin trafiğini arttıracaktır.

2. Forum Sayfaları

Site dışı seo çalışmalarında 2. noktamız forum sayfaları. Kullanıcıların bir çoğu forum sayfalarında etkileşim içindeler ve düzenli olarak bilgi paylaşımı içerisindeler. Günümüzde bu sayfalar eskisi kadar etkileşim almasa da sitenize trafik çekebilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken 2 tane önemli nokta var.

  1. Forum sayfasının dış link vermenize izin veriyor olması
  2. Vereceğiniz linkin forum sayfası kategorisiyle uyumlu olması

Bu iki kritere dikkat edin yoksa yazınız yayınlanmaz yada yeteri kadar ilgi çekmez. Benim önerim bu iki kritere uyup etkileşimi yüksek forum sitelerinden yararlanabilirsiniz. Ben forum sitelerinde dış link verirken genellikle alakalı olan kategoriye uyumlu bir yazı paylaşıyorum detayları benim vereceğim dış link ile paylaşıyorum. Böylelikle hem forumda etkileşime geçiyorum hemde siteme trafik çekebiliyorum.

3. Tanıtım Vermek

Site dışı seo çalışmasında ücret ödemek isterseniz kullanabileceğiniz bir yöntem. Tanıtım veren siteleri buluyorsunuz, güzel bir tanıtım yazısı haırlayabilirsiniz. Dış link vererek güzel bir makale yayınlayabilirsiniz.

tanıtım sitesi
tanıtım sitesi

Dikkat etmeniz gereken nokta tanıtım sitelerinin aldıkları etkileşim ve tanıtımınızın ne kadar süre orada kalacak olması. Benim önerim fiyat, etkileşim ve yayında kaldığı süredeki etkileşimi analiz ederek en verimli tanıtımı yapabilirsiniz.

Size site dışı seo çalışmalarında temel yöntemlerden bahsettim. Bu yöntemler ile sitenize etkileşim sağlayabilirsiniz. Bu sayede sitenizin kalite puanı artacak ve arama motorlarında iyi bir referans sağlamış olacaksınız.

En önemli site dışı seo çalışma yöntemlerinden biri olan “backlink”i farkı bir yazıda anlatacağım

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu