E-Ticaret Çözümleri

Shopify Ödeme Alma Yöntemleri (Gerçekten Güvenli Mi?)

Shopify üzerinden satış yapmak isteyen firmaların merak ettiği önemli konulardan biri shopify ödeme alma yöntemleri nelerdir? Shopify ödeme seçenekleri güvenli mi?

Bu yazımda sizlere bu sorunun cevabını vereceğim.

Shopify en büyük E-ticaret arayüzü sunan firmaların başında gelmektedir. Bunun başlıca nedenleri;

 • İleri seviye pazarlama imkanı sağlaması
 • Ara yüzünün oldukça kullanışlı olması
 • Müşteri desteğinin oldukça güvenilir olması
 • Çok fazla hizmet imkanı sağlaması

Shopify ödeme alma yöntemi oldukça karmaşık ve masraflıydı. Çünkü üçüncü taraflar aracılığı ile ödeme alabiliyordunuz ve üçüncü taraflar ise ek ücret ya da komisyon ücreti alıyorlardı.

Ancak Shopify bu sorunu çözmek için Shopify Payments Gateway’i kullanıma sundu. Shopify Payments sistemine mağazanın kontrol paneli aracılığı ile kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Henüz Türkiye ile bir anlaşması olmadığı için eğer Türkiye üzerinden mağazanız varsa yine üçüncü taraflar aracılığı ile ödemelerinizi alabilirsiniz.

Shopify ödeme alma yöntemleri arasında ayrıca Paypal, Authorize.net ve Stripe ile ödeme almada bulunmaktadır. Ancak Paypal’ın Türkiye ile herhangi bir anlaşması olmadığı için Türkiye’den Paypal üzerinden ödeme alamazsınız!

Bu yazımda size sadece Türkiye için uygun olan ödeme alma yöntemlerinden bahsedeceğim.

shopify ödeme alma
shopify ödeme alma

Shopify Ödeme Alma : Türkiye

Shopify’ın birçok ödeme alma yöntemi vardır. Shopify Payments bunlardan biridir. Ancak Shopify Payments’da daha öncede bahsettiğim gibi çalıştığı ülkeler arasında henüz Türkiye mevcut değildir. Bu sebeple Shopify ödeme alma seçeneğiniz sadece üçüncü taraflar aracılığı ile belirli bir komisyon ücreti karşılığında sağlanacaktır.

Ben size Türkiye’de kullanması kolay, avantajlı ve güvenli olan ödeme alma yöntemlerinden bahsedeceğim. Burada Türkiye için önemli 5 adet ödeme yöntemine yer verdim. Türkiye’de aktif olarak satış yapabileceğiniz ödeme alma yöntemlerin tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

 1. Havale yoluyla ödeme alma
 2. Kapıda Ödeme
 3. İyzico ile ödeme alma
 4. Skrill
 5. Worldpay

1.EFT/Havale ile Shopify Ödeme Alma

Eft/havale yoluyla Shopify’da ürünlerinizin satışını gerçekleştirebilirsiniz. Yapmanız gereken adımlar sırasıyla;

 1. Öncelikle yönetim panelinize giriş yapın
 2. Daha sonra “manuel payments”a girip manuel ödemeyi aktif edin
 3. Manuel ödemeyi aktif ederken sonraki aşamada ödeme yöntemini “Bank Deposit” seçeneğini girin
havale ile shopify ödeme alma
havale ile shopify ödeme alma
 1. “Bank Deposit” seçeneğini seçtiğiniz zaman doldurmanız gereken “Additional Details” ve “Payment Instructions” çıkacaktır
 2. “Additional Details” bölümünde EFT veya Havale ödeme alma yönteminizi girmeniz gerekmektedir
 3. “Payment Instructions” bölümünde sipariş özeti ile ilgili bilgiler verebilirsiniz
Havale ile shopify ödeme alma yöntemi
Havale ile shopify ödeme alma yöntemi

Bu aşamaları eksiksiz bir şekilde uygulayarak Havale/EFT yolu ile Shopify ödeme alma seçeneğini aktif etmiş olursunuz.

2. Shopify Kapıda Ödeme Seçeneği

Havale ile ödeme alma seçeneğini aktif ettiğiniz gibi benzer aşamaları yaparak kapıda ödeme seçeneğini aktif edebilirsiniz.

 1. Shopify mağazanızın yönetim paneline girin
 2. Manuel ödeme alma seçeneğini aktif edin
 3. Sonraki aşamada “Cash Delivery” seçeneğini seçerek Shopfy kapıda ödeme yöntemini aktif etmiş olursunuz.
kapıda ödeme seçeneği
kapıda ödeme seçeneği

Tüm bu aşamaları uygulayarak kolay bir şekilde kapıda ödeme seçeneğini aktif edebilirsiniz.

Not: Kapıda ödeme seçeneği ile gönderdiğiniz kargo firmaları ile anlaşmanız ve banka hesaplarınızı bildirmeniz gerekmektedir. Dolayısıyla bir sözleşme yapmanız gerekmektedir. Ayrıca kargo firmaları sizden ek hizmet bedeli olarak ücret talep edeceklerdir. Bu ücret her bir adet sipariş için 3-7 TL arasında farklılık göstermektedir.

3. Iyzico ile Öde

iyzico ile ödeme alma
iyzico ile ödeme alma

Iyzico belirli bir komisyon ücreti karşılığı kredi kartları ile satış yapma imkanı sunmaktadır. Birçok internet kullanıcısı alışveriş yaparken güvenli ödeme ile kredi kartı seçeneği kullanmaktadır. İşte Iyzico’da kolay bir şekilde kredi kartı ile alışveriş yapma imkanı tanımaktadır.

Iyzico belirli bir komisyon ücreti karşılığında (yaklaşık %2,79 TL’den başlayan) markanızın kredi kartı ile Shopify ödeme alma yöntemi sunmaktadır.

Iyzico ödemeleri yaklaşık bir hafta – 10 gün içinde hesabınıza düzenli olarak aktarmaktadır ve oldukça güvenilir bir ödeme alma yöntemidir.

4. Skrill

Shopify ödeme alma yöntemleri - skrill
Shopify ödeme alma yöntemleri – skrill

Türkiye’nin haricinde Avrupa’da da satış yapıyorsanız Skrill tam size göre. Avrupa’nın en büyük ödeme alma platformlarından biridir ve 40’dan fazla ülkede aktif olarak çalışmaktadır. Türkiye’de bu ülkelerin içinde yer almaktadır.

Popüler olmasının en büyük sebeplerinden biri de oldukça güvenilir ve sorunsuz bir şekilde çalışmasıdır. Yaklaşık %2’lik bir komisyon ücreti vardır.

5. Wordpay

worldpay
worldpay

Büyük çaplı işletmeler için oldukça etkili bir ödeme platformudur. Çünkü hem güvenilir hem de kullanıcı ara yüzü kullanışlıdır. Ayrıca Worldpay müşterilere mobil ödeme imkanı sağlamaktadır.

Yaklaşık olarak 120’ye yakın ülkede faaliyet göstererek uluslararası itibarı oldukça yüksek ve güvenilir bir ödeme seçeneğidir. Bu platformun bir başka özelliği ise komisyon ücretlerinin mağazanızın cirosuna göre belirlenmesidir. Az satış yapan mağazalar için daha düşük bir komisyon ücret belirleniyor. Aynı şekilde satışı çok olan mağazalar için de yüksek komisyon ücreti belirleniyor.

Yukarıda bahsettiğim yöntemler ile güvenilir bir şekilde ödeme alabilirsiniz. Çünkü bu bahsettiğim firmalar dünya çapında bilinir ve uluslararası bir itibara sahiptir. Bu ödeme yöntemlerini ve sunmuş olduğu hizmetlerden yararlanarak internet satışları yapabilir ve satışlarınızı artırabilirsiniz. İçiniz rahat bir şekilde yukarıda belirttiğim ödeme platformlarını kullanabilirsiniz.

Ödeme Alma Seçeneği Ekleme

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu