SEO

SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır?

SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır?

SEO uyumlu makale yazmak son derece uzmanlık gerektiren bir iştir. Fakat arama motorlarında görünürlüğünüzü arttırabilmek, kullanıcı trafiğini yükseltebilmek ve daima ilk sayfaları, üst sıraları zorlayabilmek için gereklidir. Bu yüzden pek çok detaylara hakim olmalı, yazılarınızda uygulamaya çalışmalı, yapamıyorsanız bir uzmandan destek alarak içeriklerinizi oluşturmalısınız. Aksi taktirde yapacağınız SEO hataları sadece sizi ileriye taşımaktan değil, markalaşmaktan da alıkoyar.

SEO Uyumlu Makale Yazarken Kelime Sayısına Dikkat Etmelisiniz

SEO uyumlu Nasıl Yazılır - kelime sayısı
SEO uyumlu Nasıl Yazılır – kelime sayısı

SEO uyumlu makale yazarken kelime sayısı önemli detaylardan birisidir. İçeriğinizin teknik olarak ne kadar uzun olacağı konusunda hiçbir kriter yoktur. 100 kelime de olabilir. 10.000 kelime de olabilir. Fakat en azından 300-500 kelime aralığında olması avantajınızadır. Google algoritmaları uzun yazıları daha çok seviyor. Bu yüzden 1000+ kelime sayısında yazılara yer verirseniz çok daha avantajınıza olur. Uzun yazılarda diğer SEO uygulamalarını da daha rahat yapabilirsiniz.

Görseller ve Alt Etiket Kullanmanız SEO Uyumlu Makale Yazarken İşinize Yarayacaktır.

SEO uyumlu makale yazmanın en önemli parçalarından birisi görsellerdir. Yazılarınızda kullandığınız görseller sadece içeriği daha güzel göstermez. Aynı zamanda tıpkı başlıklar gibi yazıyı böler ve kullanıcılara kolaylık sağlar. Beraberinde kullanıcıların ilgisini çekerek sıkılmamalarını, sayfanızda daha uzun süre kalmalarını sağlar. Yazının içeriğine göre kullanılacak görseller fotoğraf, gif veya video olabilir.

SEO uyumlu makale yazar ve görsel kullanırken bazı hususlara dikkat etmeniz gerekir. Başarıya götürecek bu detaylar şunlardır:

  • Yüksek çözünürlüğü olan, kaliteli görseller seçin. Çünkü günümüzde kullanıcıların cihazlarının büyük çoğunluğu full HD kalitede çözünürlüğe veya daha yükseğine sahiptir. Bu yüzden de çözünürlüğü düşük görsellere kullanıcılar bakmak dahi istemezler.
  • SEO uyumlu bir makale için görsellerinizi doğru isimlerle adlandırın. Arama motorları robotları görselleriniz okuyamazlar; fakat dosyalarınıza koyduğunuz isimleri okuyabilirler. Bu yüzden kullandığınız bir görseli foto 1 tarzı adlandırmak yerine konuyla alakalı biçimde adlandırın. Mesela anahtar kelime türevlerini tercih edin. Kullanıcıların bazen yalnızca görsellerde arama yaptığını, bu durumda doğru adlandırma ile görünürlüğünüzün artacağını unutmayın.
  • Yüksek boyuttaki dosyalar sayfanızın açılış hızını düşürür. Bu da SEO açısından size olumsuz bir durum olarak yansır.
  • Stock fotoğraflar düşük maliyetli ya da ücretsiz olduğu için çoğu kişinin ilk tercihi oluyor. Fakat bu tür fotoğraflar donuk bir izlenim veriyor ve kullanıcıların ilgisini pek çekmiyor. Aynı fotoğrafa başka bir sayfada rastladıklarında sayfanıza karşı bir antipati oluşabiliyor. Bu yüzden stock fotoğraflar yerine Canva tarzı araçlardan yararlanabilirsiniz. Profesyonel bir fotoğraf tasarımcısından destek alabilirsiniz. Kendi çektiğiniz görsellerle özgün olmayı başarırsınız.

Anahtar Kelime Oranı SEO Uyumlu Makalelerin Olmazsa Olmazıdır

seo uyumlu makale - anahtar kelime oranı
seo uyumlu makale – anahtar kelime oranı

SEO uyumlu makale yazmada en temel hususlardan bir tanesi anahtar kelimedir. Herhangi bir içerik üretmeden önce plan yapmalı ve hangi anahtar kelimeler üzerine içeriğinizi bina edeceğinizi tespit etmelisiniz. Aklınıza ilk olarak kaç tane anahtar kelime kullanmanız gerektiği sorusu gelebilir. Fakat öncelikle anahtar kelime seçimi hakkında bilgi sahibi olmak gerek.

Anahtar kelime,arama motorlarında kullanıcıların arama ekranına yazdıkları kelimeleri belirtir. Sektöre, ürüne ve hizmete göre anahtar kelime tercihleri değişir. Yanlış anahtar kelime tercihi yapar ve yatırımınızı buna indekslerseniz zaman ve para kaybına sebep olur.

SEO uyumlu makale konusunda anahtar kelime belirlemek için en iyi yol, SEO araçlarından yararlanmaktır. Bugün pek çok anahtar kelime planlayıcısı araç bulunuyor. Google Trends, KeywordTool, Ahrefs gibi pek çok araç ile konunuza uygun anahtar kelime önerileri bulabilirsiniz.

Metin içerisinde anahtar kelimelerinizi kesinlikle ek almamalı, yalın halde bulunmalıdır. Mesele anahtar kelimeniz “SEO uyumlu makale” ise bunu “SEO uyumlu makaleye” şeklinde kullanmamalısınız.

Anahtar kelimelerinizi tek noktada toplamak yerine homojen şekilde içeriğinize dağıtmalısınız. Başlıklarda, URL’de ve meta descreptionda kullanmayı unutmamalısınız. Anahtar kelime oranı konusunda net bir şey söylenemez. Fakat yazının içerisinde çok az veya çok fazla kullanmak sıkıntılıdır. İdeal anahtar kelime oranı %2-3 arasında olmalıdır.

İç Link ve Dış Link Vermeyi İhmal Etmeyin

İç link ve dış link ya da iç bağlantılar, dış bağlantılar SEO uyumlu makale yazarken göz önünde bulundurulması gereken bir detaydır. Özellikle daha önemli bulduğunu konularınıza daha az önemli gördüğünüz konulardan iç linkler verebilirsiniz. Bu, SEO açısından yarar sağlayacaktır. İç linkleme sağlıklı biçimde yapılırsa site trafiğini arttırır ve kullanıcıların web sitenizde daha uzun süre kalmalarını, daha fazla ürün ve hizmetinizi görmelerini, beraberinde satış potansiyelinizi arttırır.

Benzer şekilde dış linkten de yararlanılır. Dış link, adından da anlaşılacağı gibi dışarıya giden bağlantılardır. Dışarıya bağlantı verirseniz bu, link vermiş olduğunuz siteye bir güven oyudur. Kendi site sıralamanızın bir kısmını ona vermiş olursunuz. Dış link verilirken doğal olunmalı. Aksi taktirde şüpheli konuma düşülebilir ve her iki site de ceza ile karşı karşıya kalabilir. Eğer otoriter sitelere link verme söz konusu ise bu, sizin sitenizin sıralamalarını doğrudan etkiler ve yukarıya taşır. Dolayısıyla link verilen site oldukça önemlidir. Otoriter bir siteye dış link verebilir iseniz oldukça etkili olabilmektedir.

H Etiketlerinin düzgün kullanımı

SEO uyumlu makale yazmak isteyenlerin göz ardı etmemesi gereken detaylardan birisi H etiketidir. H etiketi, Heading etiketinin kod tarafında yazım şeklidir. Google botlarının sayfa içeriği hakkında bilgi alabilmesi için başlıklara yerleştirilen HTML etiketlerine bu isim verilir. H etiketleri 1’den 6’ya kadar gidebilir. SEO çalışmalarında önemli bir detaydır.

H etiketi konusundabaşta Google olmak üzere kullanıcılara kaynaklık etmektedirler. Buralarda içeriklerde H etiketi kullanma teşvik edilmekte, fakat hangi etiketin kaç tane ya da hangi sırayla kullanılması gerektiği konusunda bilgi bulunmamaktadır. Çünkü her metnin uzunluğu farklıdır ve bu yüzden kaç tane H etiketi kullanmak gerektiği konusunda net bilgi yoktur.

Doğru H etiketi kullanımına dair herhangi bir hiyerarşi yoktur. Yani H2 illa ki H3’ten önce gelmek zorunda değildir. İçeriğe göre azaltılıp arttırılabilir. Uzun metinlerde baştan sona H etiketi verilmemeli, içerik oluştururken H etiketi vermek yerine tamamlandıktan sonra etiketler yerleştirilmelidir. Kısa açıklamalara da H etiketi eklenebilir ve içeriğin akışına göre uygun etiketler vermek doğru bir kullanım olur.

Temel SEO Çalışmaları yazısında “H etiketi” kullanımıyla alakalı daha detaylı rehbere ulaşabilirsiniz.

SEO Uyumlu Makale Yazmanın En Önemli Noktası “ÖZGÜNLÜK”

Özgünlük, internetin her alanında olduğu gibi SEO uyumlu makale yazımında da çok önemlidir. Üstelik özgün olmadığınız taktirde arama motorları sizi kolaylıkla fark edebilir. İnternette bir yazı yazarken başka bir sayfadan kopyala yapıştır yapamazsınız. Yaparsanız ve bunu kendi çalışmanız gibi gösterirseniz kopya içerik olarak karşınıza çıkar. Telif hakları haricinde Google sizi cezalandırır. İşin sonu sitenizin kapatılmasına kadar gidebilir.

Peki içeriğinizin özgün olup olmadığını, kopya içerik barındırıp barındırmadığını nasıl anlayacaksınız? Bunun için çeşitli araçlar mevcut. Bu araçlara içeriğinizi ekleyip tarattığınızda ne kadarının özgün ne kadarının kopya olduğunu gösteriyor. Hatta hangi kopyanın hangi sayfalardan alındığını da gösteriyorlar.

Özgünlük sadece kopya içerik çıkarmamak da değildir. Kullanıcılara yeni bir şey sunmaktır. Eğer kullanıcılara başka bir yerde bulamayacakları bilgileri vermeyi başarırsanız hem kullanıcı hem arama motoru dostu bir site olursunuz. Kullanıcı trafiğiniz artar. Markalaşmanız hız kazanır. Bu yüzden hangi sektörde olursanız olun özgün içerikler üretmeye, ziyaretçilerine yeni bilgiler vermeye odaklanın.

Daha Fazla Öğren

İnternet – E-ticaret Satışlarınızı Arttırmanın Yolları

Neden Yeni Web Sitesi Organik Aramalarda Gözükmez?

WordPress Nedir? Ne İşe Yarar?

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu