SEO

SEO Nedir? SEO Çalışması Nasıl Yapılır?

SEO Nedir?

SEO, “Search Engine Optimization’ın kısaltmasıdır. Türkçede bazı kitaplarda AMO (Arama Motoru Optmizasyonu) olarak karşınıza çıkabilir. Ancak SEO kelimesi global bir kelimedir ve Türkiye’de de SEO olarak kullanılmaktadır. Peki SEO Nedir?

SEO, arama motorlarında daha iyi sonuç almak için web sitenizde yaptığınız iyileştirmeler, güncellemeler, içerikler ve optimizasyonların tamamına denir. Google’ın sıralamaya etki eden sayısız algoritmaları vardır. Bu algoritmaları Google kullanıcıları ile doğrudan paylaşmaz. Ancak şöyle bir gerçek var Google web sitelerinin, “kullanıcı deneyimini” en doğru şekilde yansıtılmasını ister. Bu yüzden yapılan tüm Arama Motoru Optimizasyon çalışmaları bu yönde optimize edilir.

Giderek dijitalleşen bu dünyada sizde dijital platformlarda var olmak istiyorsanız ya da varlığınızı devam ettirmek istiyorsanız SEO markanız için en önemli parçalardan biridir. Arama Motoru Optimizasyon çalışmaları sayesinde;

 1. Marka Bilinirliğiniz Artırabilirsiniz
 2. Etkileşim ve dönüşüm oranlarınız artırabilirsiniz
 3. Potansiyel müşteri bulmanızı sağlayabilirsiniz
 4. 7/24 mağazanızın pasif olarak çalışmasını sağlayabilirsiniz

Tüm işlek caddelerde bir adet şubeniz olduğunu düşünün ve bunun için herhangi bir kira ödemiyorsunuz. Mağazanız 7/24 açık ve pasif olarak satış yapabiliyorsunuz. İşte SEO tam olarak size bu imkânı sunmaktadır. Kullanıcılar özellikle Covid-19 döneminde dijital pazarlara daha çok yöneldiler ve artık daha fazla güveniyorlar.

SEO Ne İşe Yarar?

seo ne işe yarar
seo ne işe yarar

SEO, Arama motorlarında belirli kuralların yerine getirildiği takdirde, arama motorlarında daha üst sıralarda web sitenizin yer alması sağlar. Kim web sitesinin en üstte yer almasını istemez ki! Ancak sizin gibi düşünen onlarca yüzlerce hatta binlerce web sitesi var bu sebeple SEO çalışmasını eksiksiz ve doğru bir şekilde yapmanızda fayda var. Herhangi bir fikriniz yoksa SEO çalışması yapan ajanslardan destek alabilirsiniz. Seçeceğiniz ajansa dikkat edin “100 tl ye 1. Sıra garantili SEO”, “ Bir haftada 1. Sıra garanti” gibi vaatler veren ajans ya da kişilerden uzak durun! Bunlarla kısa vade de yükselebilirsiniz ancak Google kısa bir zaman içinde doğal olmayan yollarla Arama Motoru Optimizasyon çalışması yapıldığını anlayacak ve web sitenizi kara listeye alacaktır. SEO çalışması doğal olarak ve zaman içinde yapılmalıdır. Arama motorlarında üst sıralara yükselmeniz için sabırlı olmalısınız.

Başarılı bir SEO çalışmasından sonra, web sitenizdeki organik ziyaretçi sayınız artacaktır ve web sitenize ücretsiz bir şekilde trafik gelecektir.

SEO Çalışması Nasıl Yapılır?

seo çalışması nasıl yapılır
seo çalışması nasıl yapılır

SEO çalışması sabırlı bir şekilde doğal yollar tarafından yapılmalıdır. Doğal yollardan yapılmayan tüm çalışmalar er ya da geç zararı olacaktır. İllegal yollardan yapılan (black hat, hacklink vb.) Arama Motoru Optimizasyon çalışmaları ile başlarda olumlu sonuçlar alabilirsiniz ancak zaman içinde Google bunu fark eder ve sıralama kaybı yaşarsınız. SEO çalışmalarını birçok uzmana göre site içi SEO ve site dışı SEO olmak üzere ikiye ayırmaktadır. Ancak ben daha kapsamlı olması için 3 ana başlığa ayıracağım.

1. Teknik SEO çalışması

Web sitesi için yaptığınız performans iyileştirmelerinin bütünüdür. Teknik SEO çalışmalarına birkaç örnek verelim;

 • Web sitesinin aşırı boyutlu CSS ve JS’lerden arındırılması
 • AMP kurulumu yaparak web sitenizi mobil uyumlu hale getirilmesi
 • 404 sayfa hatalarını giderilmesi
 • Kırık link ve görselleri düzeltilmesi
 • Web site hızının optimize edilerek artırılması
 • Sitemap ve robot.txt dosyalarının düzenlenmesi
 • Hatalı ve gereksiz tema eklentilerinin kaldırılması
 • Meta açıklamaları ve başlıklarının kontrol edilip optimize edilmesi
 • 3XX, noindex sayfalar vb. gibi hataların giderilmesi ya da optimize edilmesi
 • Sayfaları ve görselleri düzgün bir şekilde sıkıştırmak.
 • Cacheleri optimize etmek
 • Https kullanımı
 • Alan adını olabildiğince uzun süreli satın alınması
 • Güvenilir sunucu kullanımı vb. optimizeler ile Teknik SEO çalışması yapılması gerekmektedir.

2. Sayfa İçi SEO Çalışması

Web sitesinin Ana sayfa, gönderiler ve sayfaların SEO’ya uygun bir şekilde optimize edilmesidir. Birkaç örnekte Sayfa içi SEO çalışmasına verelim;

 • Anahtar kelime ve anahtar kelime kullanımı ve dağılımı
 • H etiket inşasının düzgün bir şekilde kullanılmalı
 • İçeriğin ara yüz tasarımı kullanıcı deneyimini en iyi şekilde yansıtacak şekilde tasarlanmalı
 • Kullanıcıları aradıkları her şeyi sitenizde rahat bir şekilde bulabilmesi için düzgün ve doğru link çıkışı verilmeli
 • İçerikleriniz ile kullanıcıya merak oluşturmalı ve farklı sayfalarınıza yönlendirilmeli
 • Alakalı görsel ve alt etiket kullanımı ile ilgi çekici içerik üretilmeli
 • Kesinlikle özgün ve kaliteli içerikler oluşturulmalı
 • Özellikle Ana Sayfanızın UI – UX optimizasyonlarını kullanıcı deneyimine göre optimize edilmeli
 • Düzenli olarak içerik üretilmeli ve eski sayfalarınız güncellenmeli
 • Etiketler doğru kullanılmalı

3. Site Dışı SEO çalışması

Site dışı SEO çalışması en önemli SEO çalışmalarından biridir. Yapacağınız ufak bir hata çok büyük zararlara yol açabilir. Bu sebeple çok temkinli ve sabırlı bir şekilde yapmanız gerekir. Eğer yeteri kadar bilgiye sahip değilseniz uzman kişi ya da ajanslardan destek almanız gerekmektedir. En basit şekliyle Site Dışı SEO çalışması, kendi web sitenize başka web sitelerinden veya sosyal medya üzerinden referans almanız olarak tanımlayabiliriz.

 • Otoriter sitelerden kaliteli metinlerin içine yerleştirilmiş doğru anchor text’ler ile backlink alınmalı
 • Sosyal Medya platformlarından içerikleriniz desteklenmeli

Not: Unutmayın backlink almak için kalitesiz ve anlamsız metinlerin içine yerleştireceğiniz anchor text’ler verimli bir site dışı SEO çalışması olmayacaktır.

Not2: Ayrıca yeni kurulmuş web siteleri için backlink çalışması yapmak zararlı olabilir!

Not3: 2021 itibarıyla trafik sağlamayan, alınmış olmak için alınan backlinkler eskisi kadar verimli değil. Google botları bunları rahatlıkla tespit edebilmektedir.

Tüm bu SEO çalışmalarının her bir maddesi oldukça geniş bilgiler ve deneyimler barındırıyor. Ancak ben temel düzeyde size bunları aktarmaya çalıştım. Unutmayın! SEO uzmanlığı, bu maddeleri bilmek değildir. SEO uzmanlığı, bu maddeleri en iyi şekilde analiz edip, doğru optimizasyonları uygulama becerisidir.

Neden SEO Çalışması Yaptırmalıyım?

Markanızın veya işletmenizin dijital ortamlarda varlığını sürdürebilmesi için düzenli olarak SEO çalışması yaptırmanız gerekmektedir. Unutmayın! Siz birinci sıraya yerleşseniz bile rakipleriniz durmayacaktır.

SEO Çalışması ne zaman sonuç vermeye başlar?

SEO çalışmaları ilk aydan itibaren farkı görebilirsiniz. Ancak hiçbir zaman sizi 100. Sıradan 10. Sıraya tek seferde çıkarmayacaktır. SEO çalışmalarının verimini görebilmeniz için sabırlı olmanız gerekmektedir. Arama motorlarında üst sıraları hedefleyip çalışma yapan tek siz değilsiniz birçok rakibiniz olacaktır. Bu sebeple rekabet seviyesine göre süre değişmektedir. Verim almaya 6 içinde de başlayabilirsiniz, 24 ay içinde de başlayabilirsiniz.

Tek Başıma SEO Çalışması Yapabilir Miyim?

Elbette tek başınıza SEO çalışması yapabilirsiniz. Ancak SEO çalışması oldukça zor bir iştir ve teknik bilgi bilmeniz gerekir. Ayrıca SEO araçları ile işinizi kolaylaştırabilirsiniz fakat başarılı SEO araçları genellikle sizin için maliyetli olacaktır. Ajanslar ya da SEO uzmanları sizin için bu araçları kullanarak web sitenizin arama motoru optimizasyonunu yapabilir. Fakat çok dikkatli seçim yapmanız gerekir. Referanslarına ve sunumlarına muhakkak bakın.

Karşınıza Çıkabilecek Bazı SEO Terimleri

seo
seo

Backlink: Başka web sitelerinin sizin web sitenize verdikleri link çıkışları

Dofollow Backlink: Dofollow backlink, başka web sitelerinin sizin sitenize yönlendirmesine kefil olması

Nofollow Backlink: başka web sitelerinin sizin sitenize yönlendirmesine kefil olmaması

Anchor Text: Link çıkışı verdiğiniz metindir. Örneğin “SEO Nedir? ne işe yarar? Metnindeki “SEO Nedir” yazan kısım anchor text’imizdir. Tıkladığımızda hedef web sitesine yönlendirmektedir.

Trafik kalitesi: Arama motoru optimizasyonu yaparken öğrenmeniz gereken kavramlardan biri trafik kalitesidir. Trafik kalitesi, sitenize çekmek istediğiniz ziyaretçinin tam olarak içeriğiniz ile gerçek anlamda ilgileniyor olmasıdır.   

Trafik Miktarı: Arama Motoru Optimizasyon çalışmaları aracılığı ile web sitenize arama motorlarından elde edeceğiniz etkileşimdir. Arama motoru optimizasyonları ile trafiğinizi artırabilirsiniz.

Organik Trafik: Web sitenize arama motorlarından trafik almak için iki temel yol vardır. Ücretli trafik ve ücretsiz trafik.

Ücretli trafik; Google Ads gibi reklam kampanyaları aracılığı ile belirli bir ücret karşılığı kısa zamanda çok trafik çekmenize yarayan bir yöntemdir.

Ücretsiz Trafik; Arama Motoru Optimizasyonları sayesinde sitenize arama motorları aracılığı ile ücretsiz ancak uzun vadede işe yarayacak bir yöntemdir.

Sitemap: Google’a web sitemizi taraması için gönderdiğimiz site haritasıdır.

Meta Açıklaması: Google arama motorunda gözüken aramaların açıklama kısımlarına denilir.

Meta Başlığı: Google arama motorunda gözüken aramaların başlık kısımlarına denilir.

Umarım bu içerik sayesinde aklınızdaki SEO Nedir ve Ne İşe Yarar? gibi soruları yanıtlamışımdır.

Daha Fazlasını Öğren

İlgili Makaleler

10 Yorum

 1. Seo çalışması yapmak faydalı olduğu kadar zararlı da olabiliyor. Bu yüzden seo çalışmalarında abartıya kaçmamak en önemli kıstas olmalı.

 2. Seo çalışması yapabilecekler için gayet açıklayıcı başlıklara yer vermişsiniz. çalışmalar bu makale ile bence daha etkili ve iyi olacaktır.

 3. Çalışma yaptırmak isteyen ve Seo tanımını öğrenmenin en iyi açıklayıcı içeriği olduğunu söyleyebilirim. Temelde ne olduğunu bilmediğiniz bir işin çalışmasını yaptırmak yerine bu şekilde bilgi aldıktan sonra başlamanız daha iyi olacaktır.

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu