E-ticaret Seo rehberi kapak 1

SEO Nedir?

SEO (search engine optimazation), organik arama motoru sonuçları aracılığıyla sitenizin trafik miktarını ve kalitesini arttırmak için kullanılan Arama Motoru Optimizasyonu anlamına gelir.

SEO çalışması yaparken anahtar kavramlar

  • Trafik kalitesi: SEO çalışması yaparken öğrenmeniz gereken kavramlardan biri trafik kalitesidir. Trafik kalitesi, sitenize çekmek istediğiniz ziyaretçinin tam olarak içeriğiniz ile gerçek anlamda ilgeniyor olmasıdır. SEO çalışması yaparken sunduğunuz ürün ile gerçekten ilgilenen ziyaretçileri çekmek istersiniz.
  • Trafik Miktarı: SEO çalışmaları aracılığı ile web sitenize arama motorlarından elde edeceğiniz etkileşimdir. Başarılı site içi SEO çalışmaları ve site dışı SEO çalışmaları ile trafik miktarınızı arttırabilirsiniz.
  • Organik Trafik: Web sitenize arama motorlarından trafik almak için iki temel yol vardır. Ücretli trafik ve ücretsiz trafik. Ücretli trafik google ads gibi kampanyalar aracılığı ile belirli bir ücret karşılığı kısa zamanda çok trafik çekmenize yarayan bir yöntemdir. İkincisi SEO çalışmaları sayesinde sitenize arama motorları aracılığı ile ücretsiz ancak uzun vadede işe yarayacak bir yöntemdir. İşte SEO çalışmaları ile çekeceğimiz trafik organik trafik oluyor.
Ücretli Trafik
Ücretli Trafik
Organik Trafik
Organik Trafik

SEO nedir? SEO nasıl çalışır?

Google (veya kullandığınız herhangi bir arama motoru), İnternet’te bulunabilecek tüm içerik hakkında bilgi toplayan bir ttarayıcıdır. Tarayıcılar, bir dizin oluşturmak için tüm bu 1’leri ve 0’ları arama motoruna geri getirir. Bu dizin daha sonra tüm bu verileri sorgunuzla eşleştirmeye çalışan bir algoritma ile beslenir. Daha iyi kavramanız için görseller ve örneklerle daha detaylı bir rehber paylaşacağım.

SEO Nedir, SEO Çalışması Nasıl Yapılır?

SEO’nun ne olduğunu öğrediğimize göre seo çalışmalarının temellerine başlayabiliriz. SEO çalışmalarını teoride öğrenmeniz yeterli olmayacaktır. Ücretsiz bir web sitesi yada durumunuz var ise ücretli bir web sitesi kurarak teoride öğrendiklerinizi pratikte de uygulamanızı öneririm. Benim önereceğim web sitesi oluşturma sitesi “wordpress”. Daha detaylı bir wordpress rehberi için bu yazımı inceleyebilirsiniz.

SEO çalışmalarını burada uzun uzun anlatmayacağım ancak sitemde bulunan SEO kategorisinde SEO çalışması nasıl yapılırın cevabını bulabilirsiniz.

SEO Nedir ve Neden Önemlidir?

Seo, arama motorlarında en üst sıralarda çıkmak için oldukça önemlidir. Günümüzde insanlar, arama motorlarında çıkan sonuçların sadece ilk 5-6 bağlantıya tıklar ve sizin bağlantınız eğer 2. sayfada kalırsa sitede organik trafik akışı oldukça az olacaktır.

Artık insanlar  alışveriş yapmak için interneti kullanıyorlar. Gün geçtikçe internetten alışveriş yapan insan sayısı hızlı bir şekilde artmaktadır. Bu istatistik ile muhteşem bir müşteri kitlesi oluşuyor. Bu da sanal ortamdaki rekabeti arttırıyor. Satışlarınızın artması ve yeni müşteriler kazanmanız için hedef olarak belirlediğiniz kelimede üst sıralara çıkmanız gerekecektir. Üst sıralara çıkmanız markalaşmanızı sağlayacak ve tanınırlığınızı arttıracaktır. Aynı zamanda markalaşmanız sitenizin güvenilirliğini arttıracaktır.

Marka bilinirliğini ve performansı arttıkmak için SEO çalışması oldukça önemlidir. Siz ücretli bir google ads kampanyası düzenleseniz bile sitenizde kapsamlı bir SEO çalışmasına yer vermediğiniz takdirde sitenize çekeceğiniz trafik düşecektir ve kitlelere ulaşma maliyetiniz artacaktır.

Temel olarak iki tür SEO tekniğinin varlığından söz edebiliriz. Bunlar site içi ve site dışı SEO teknikleri olmak üzere ikiye ayrılır. Site içi SEO tekniklerinde; sitenizin sayfa isimlerinin düzenlenmesi, resimlerin isim ve etiketlerinin düzenlenmesi, site içeriğinin özgünlük derecesinin belirlenmesi ve benzeri işlemler bu kısma girer. Site dışı SEO teknikleri içinde ise; sitenizin dizinlere eklenmesi, backlink kazanılması, link değişimleri, sitenizin arama motorlarına kaydedilmesi gibi işlemler yer almaktadır.

Dilerseniz sitemizde site içi seo çalışmaları yada site dışı seo çalışmaları hakkındaki yazıları inceleyebilirsiniz.

Temel Seviyede Temel Seo Çalışması Nasıl Yapılır?

Sitemizin bu bölümü SEO hakkında istediğiniz her şeyi öğrenmenize yardımcı olmak için burada. Konuya tamamen yeniyseniz, en baştan başlayın ve Yeni Başlayanlar için temel seo çalışmalarını okuyun.

Mobil Uyumlu Web Sitesi ve Web site Hızı SEO performansını Etkiler

Günümüzde insanlar sadece masaüstünde değil diğer platformlarda da web dolaşımı yapmaktadır. Bu sebeple Google web sitenizin mobil ve tablet gibi platformlara uyumlu olmasına önem göstermektedir.

Dilerseniz mobil uyumlu web sitesi nasıl olur adlı yazımı okuyabilirsiniz.

Ayrıca, web sitenizin hız performansı maksimum seviyede olmalıdır. Çünkü ziyaretçileriniz kaybedecek bir saniyesi bile yok. Google’da buna çok önem vermektedir. SEO çalışması yaparken sitenizin hızını ne kadar iyi optimize ederseniz SEO performansınızı arttırmış olursunuz.

SEO ile SEM Arasındaki Fark

Sem kısaca arama moturu pazarlamasıdır. Sem web sitenizin üst sırada gözükebilmesi için önemli ancak ücretli olan bir çalışmadır. Belirli bir ücret karşılığı sitenizin tanıtımını yada ürününüzün tanıtımını yapabilirsiniz. Hedefiniz kısa vadede çok trafik çekmek yada anında aksiyon almak ise arama motoru pazarlamasını inceleyebilirsiniz. Seo ise neredeyse ücretsiz bir trafik sağlamak için yapmanız gereken bir çalışmadır. Seo çalışmaları uzun vadede sonuç alacağınız bir pazarlama stratejisidir. Seo uzun vadede trafik sağlayacaktır ancak kalıcı olacaktır.

SEO nedir, SEO çalışması nasıl yapılır?

Seo nedir ve seo çalışması nasıl yapılacağına dair temel düzeyde bilgileri sizinle paylaştım. Arama motorlarının önem verdiği kriterleri değerlendiren bir yazı paylaşayacağım.

Daha Fazlasını Öğren

Categories:

4 Responses

  1. Seo çalışması yapmak faydalı olduğu kadar zararlı da olabiliyor. Bu yüzden seo çalışmalarında abartıya kaçmamak en önemli kıstas olmalı.

  2. Seo çalışması yapabilecekler için gayet açıklayıcı başlıklara yer vermişsiniz. çalışmalar bu makale ile bence daha etkili ve iyi olacaktır.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: