SEO

SEO İçin Anahtar Kelime Araştırması Nasıl Yapılır?

Google yaptığı her güncellemeyle beraber SEO uzmanlarını bir hayli zorlamaktadır. Google’ın her güncellemesinde SEO için oldukça radikal değişimler yaşanırken, sadece anahtar kelimeler her daim önemini korumuştur. Bu sebeple SEO çalışmaları için anahtar kelime araştırması oldukça önemli bir yere sahiptir. Peki Anahtar kelime araştırması nasıl yapılır?

Anahtar Kelime Araştırması Nedir?

Anahtar kelime araştırması, kullanıcıların arama motorlarında kullandığı arama terimlerini, arama motoru optimizasyonları ya da pazarlama aracı olarak kullanmak amacıyla anahtar kelimeleri bulma ve analiz etme sürecine denir. Anahtar kelime araştırması;

 • Hedeflenecek arama terimlerini
 • Bu terimlerin aranma hacimlerini
 • Hedeflenen terimlerin sıralama zorluklarına vb. gibi sonuçları ortaya koyar.

Anahtar Kelime Araştırması Neden Önemlidir?

Anahtar kelime araştırması tam olarak Google kullanıcıların yaptıkları aramalar hakkında önemli bilgiler verir. Elde edilen veriler ile beraber pazarlama stratejilerinin temelini oluşturur. daha basit açıklamak gerekirse anahtar kelime araştırması trafik çekmeye ve bu çekilen trafikten dönüşüm elde etmemize yarar.

Arama motorları için yapılan algoritma güncellemeleri ile anahtar kelimeler SEO için önemini kaybetmeye başlamıştır. Başta da söylediğim gibi anahtar kelimeler SEO için her zaman değerli olacaktır. Ancak yeni güncellemelerle beraber anahtar kelimeleriniz içerikleriniz ile uyumlu olmalıdır. Kalitesiz içeriklerde kullanılan anahtar kelimeler, arama motorlarında performans vermeyecektir.

Anahtar kelimeler Google’daki sıralamalarda eskisi kadar etkili olmasa da, anahtar kelimenin Google arama sonuçlarında ne kadar aratıldığını bilmek için anahtar kelime araştırması her zaman için önemini koruyacaktır.

SEO için Anahtar Kelime Araştırması Nasıl Yapılır?

Hedeflemeniz gereken anahtar kelimelerin bir listesini çıkartabilmeniz için anahtar kelime araştırma sürecinden bahsedeceğim.

1. İşletmeniz ile Alakalı Konuları Bulun

İşletmenizin, markanızın ya da kişisel bloğunuz için yaptığınız iş ile alakalı genel konular bulun. Anahtar kelime araştırmasına başlamadan önce yaklaşık olarak 5-10 adet konu bulmaya çalışın. Bu konular ileriki adımlarda işletmeniz için daha kolay anahtar kelime bulmamızı sağlayacaktır.

Blog yazarı olabilirsiniz ve bloğunuzu geliştirecek konular üzerinde yoğunlaşabilirsiniz. Ya da internet satışları yapan bir işletmeniz varsa sattığınız ürünler ile alakalı konular üzerinde yoğunlaşabilirsiniz. Ben örneğimi “Dijital Pazarlama” üzerinden anlatacağım. Dijital pazarlama ile alakalı bir web sitem var ve ben anahtar kelimeleri oluşturmadan önce web sitemin işine yarayacak konuların listesine bakıyorum. Bu arada konuları çıkartırken düşük aranma hacmine sahip konulardan uzak durmaya çalışın!

 • “SEO” 41k
 • “satış teknikleri” 1.7k
 • “eticaret” 7.6k
 • “pazarlama” 6.4k
 • “Sosyal Medya” 55k

Bloğum için yararlı konuların listesini oluşturdum. Yan tarafında gördüğünüz sayılar, konuların aranma hacimlerini gösteriyor. Konuları çıkarttığımda elde ettiğim verilere göre bloğumun aylık olarak 112 bin potansiyel müşteriye sahip olduğunu görüyorum.

2. Elde Edilen Konuları Anahtar Kelimelerle Doldurun

Artık işletmenizle alakalı konuları çıkarttığınıza göre anahtar kelime seçimlerine odaklanabiliriz. Google arama motorlarında sıkça arandığını düşündüğünüz anahtar kelimeleri çıkarmaya çalışın. Herhangi bir programa vs girmenize gerek yok. Sadece çıkarttığınız konularla ilgili aranması yüksek olabilecek terimleri bulmaya çalışın.

Ben daha önceden çıkartmış olduğum konuların içinde yer alan “SEO” konusu için bir kaç anahtar kelime düşündüm.

 • SEO nedir
 • SEO nasıl yapılır
 • SEO hataları nelerdir
 • Neden SEO yaptırmalıyız
 • SEO’nun yararları nelerdir
 • Organik trafik nasıl kazanılır
 • Web sitem Google’da çıkmıyor

Bu aşamada çıkarabildiğiniz kadar başlık çıkarmaya çalışın. Daha sonraki aşamalarda düşük aranma hacmi olan başlıkların bazılarını çıkartacağız. Burada önemli olan kaliteli içerik üretebileceğiniz anahtar kelimeleri bulmak. Bu araştırmayı aynı şekilde diğer konu gruplarınız için yapın.

Web sitenizin zaten sahip olduğu anahtar kelimeleri ve sıralamalarını öğrenmek için ahrefs, semrush, ubbersuggest gibi araçlar işinizi oldukça kolaylaştıracaktır. Bu sayede sıralaması düşük anahtar kelimelerinizi ve içeriklerinizi tekrar optimize ederek performansınızı artırabilirsiniz.

3. Anahtar Kelimeleriniz Kullanıcıların Arama Niyetiyle Tutarlı Olsun

Anahtar kelimelerin, sıralamalarda önemini kaybettiğinden daha önce bahsetmiştik. Bunun sebebi Google algoritmaları sürekli olarak kendini geliştirmesidir. Anahtar kelimeleriniz içeriğiniz ile uyumlu olmalıdır. Ayrıca anahtar kelimeleriniz tam olarak Google kullanıcısının niyetiyle örtüşmelidir. Bu demek oluyor ki, aranma hacmi yüksek diye içerikle ilgisi olmayan anahtar kelimeler arama motorlarında sıralanmaz, sıralansa bile oldukça gerilerde konumlanır. Artık Google botları bunu rahatlıkla algılamaktadır.

Bu sebeple anahtar kelime amacının doğru olduğuna emin olun. “SEO nasıl yapılır” diye bir anahtar kelime kullanıyorsak, kullanıcı gerçekten SEO’nun nasıl yapıldığını içeriğe girince öğrenebilmeli. Bir çok web sitesi sırf anahtar kelimeleri kullanmak için kalitesiz cümleler, devrik cümleler kurarak anahtar kelimeleri kullanmaya çalışıyor. Bunu yapmayın!

Anahtar kelimenin, Google kullanıcılarının arama niyetiyle uyuşmasına emin olmak için, anahtar kelimeyi Google’a yazıp içerikleri inceleyebilirsiniz. Bir içerik Google’da ilk sıralardaysa, muhtemelen kullanıcının arama niyeti ile anahtar kelime örtüşmektedir. Bu sayede tam olarak kullanıcılar neyi görmek istediği hakkında bilgi edinebilirsiniz.

4. Anahtar Kelimeleri Google’a sorun

Anahtar kelimeleri çıkarmakta zorlanıyorsanız, size en iyi yardımı Google yapacaktır. Google’a daha önceden hazırladığınız konuları sorgulatın. Sayfanın en altına indiğinizde Google size en çok aranan terimlerin listesini verecektir. Bu anahtar kelimeleri ilginizi çekebilir ve size anahtar kelime oluşturmanızda ipuçları verebilir.

anahtar kelime araştırması
anahtar kelime araştırması

Daha önceki adımlarda blog sayfam için oluşturduğum konu grupları arasında “SEO” vardı. Bana farklı fikirler vermesi için Google’da SEO olarak arama gerçekleştirdim ve sonuç olarak benim aranma hacmi yüksek olarak düşündüğüm “SEO Nedir” ve “SEO Nasıl Yapılır” gibi arama sonuçlarının yanında bana “SEO Açılımı”, “SEO Uzmanı” gibi yeni fikirler verdi.

5. Anahtar Kelime Planlayıcıları Kullanın

Anahtar kelime araştırmasında kullanabileceğiniz birçok anahtar kelime planlayıcısı vardır. Bunlardan bazıları ücretli bazıları ücretsizdir.

Ücretli Anahtar Kelime Planlayıcıları: Ahrefs, Ubersuggest ya da Semrush anahtar kelime planlayıcısı olarak oldukça başarılı sonuçlar vermektedir. Bu anahtar kelime planlayıcının faydaları;

 • Otomatik olarak web sitenizin anahtar kelimelerini tespit ediyor ve sıralamalarını takip eder
 • Manuel olarak programların kaçırdıkları anahtar kelimeleri ekleyip sıralamalarını takip etmesini sağlayabilirsiniz
 • Geçmiş anahtar kelime performansı ile şu an ki konumlarını karşılaştırıp analiz edebilirsiniz
 • Anahtar kelime planlayıcı ile hangi anahtar kelimenin ne kadar aranma hacmi var görebilirsiniz
 • Ayrıca bu programların her biri, alternatif anahtar kelimeler bularak size anahtar kelime fikirleri verebilir
aranma hacmi
aranma hacmi
anahtar kelime önerileri
anahtar kelime önerileri

Yukarıdaki görsellerde ahrefs anahtar kelime planlayıcı sayesinde elde ettiğim anahtar kelime verileri yer alıyor. Bu veriler sayesinde potansiyel ziyaretçilerimin ne kadar olabileceğini görebiliyorum.

Ücretsiz Anahtar Kelime Planlayıcıları: Google Keyword Planner ücretsiz olarak anahtar kelime aranma hacmi analizi yapabilir, yeni anahtar kelime fikirleri edinmenizi sağlar. Ücretli uygulamalara göre özellik bakımından yetersiz kalıyor ancak Google Keyword Planner ile yeni anahtar kelimeler bulabilirsiniz.

Anahtar Kelime Seçimi Nasıl Yapılır?

Anahtar kelime araştırmasının ilk adımı olan anahtar kelime fikirlerini bulmayı tamamladık. Bu adımdan sonra bulduğumuz bu anahtar kelime fikirlerini ayıklamaya başlayacağız. Hangi anahtar kelimeler işletmeniz ya da blog sayfanız için daha verimli olur? işte bu sorunun cevabını size vereceğim

Bu aşamaya kadar;

 • Bloğumuz için konu grupları oluşturuldu
 • Bulduğumuz konu grupları verdiğimiz hizmetler ile uyumlu olarak seçildi
 • Konu gruplarından anahtar kelime fikirleri geliştirildi
 • Anahtar kelimeler, Google ve bazı yardımcı programlar ile aranma hacmi yüksek olacak şekilde seçildi

Şimdi sırada bulduğumuz bu anahtar kelimelerin hangilerinin bizim için daha verimli olacağını bulacağız.

1. Alaka Düzeyi

Anahtar kelimeleriniz içeriğiniz ile uyumlu olmalıdır. İçeriğiniz arama yapan kişinin ihtiyaçlarını karşılıyor olması gerekiyor. Aynı şekilde içeriğinizin diğer içeriklere oranlara daha bilgilendirici ve dolu olmalıdır. Zaten Google daha kalitesiz veya yanlış bilgiler içeren bir içeriği neden kaliteli bir içeriğin önünde yer almasına izin versin?

Bu sebeple içeriğinizi oluştururken anahtar kelime kullanmak için saçma ve anlamsız cümleler içeren bir içerik oluşturmayın. Yapmanız gereken ilk şey rakiplerin analizini yaparak daha kaliteli bir içerik ortaya koymak.

2. Anahtar Kelime Zorluğu

Anahtar kelimeleri seçeceğiniz zaman Google’da rakiplerinizin otorite puanlarını kontrol edin. Rakiplerinizin ne kadar backlink aldığını, sosyal paylaşımlarının ne kadar yapıldığı vb. gibi faktörlere bakın ve otorite olarak yarışamayacağını düşündüğünüz anahtar kelimelerden uzak durmaya çalışın.

Tüm bu backlinkleri, sosyal paylaşımlarını ya da rakiplerin otorite puanlarını hesaplayan bazı ücretli programlar var. Ahrefs ya da Semrush rakiplerinizi kontrol edebilir, onlara göre anahtar kelime seçimi yapabilirsiniz. Otoriter bir web sitesine sahip değilseniz, anahtar kelime zorluğu daha düşük uzun kuyruklu anahtar kelimeler üzerine yoğunlaşabilirsiniz.

3. Aranma Hacmi

Anahtar kelime zorluğu kolay olsun diye aranma hacmi düşük anahtar kelimeleri seçmeyin. Çünkü zaten trafik elde edemeyecekseniz. Seçeceğiniz anahtar kelimenin belirli bir aranma hacmi olmalı.

Uzun Kuyruklu Anahtar Kelimeler ile Kısa Anahtar Kelimeleri Beraber Kullanmaya Özen Gösterin

Kısa anahtar kelimeler size daha çok trafik imkanı sağlar. Ancak genellikle otoriter siteler kısa anahtar kelimelerde ilk sayfayı domine eder ve beklediğiniz trafiği alamazsınız. Bu sebeple anahtar kelime seçimleriniz uzun kuyruklu olabilir. Yani 1-3 kelime yerine 3 veya daha fazla kelimeden oluşan anahtar kelimeler seçebilirsiniz. Yani tek bir anahtar kelime üzerine yoğunlaşmayın. Alternatif anahtar kelimeler ile içeriklerinizi destekleyin.

Ayrıca uzun kuyruklu anahtar kelimelerin avantajı vardır. Çünkü uzun kuyruklu anahtar kelimeler daha spesifik olma özelliği taşıyor. Kısa anahtar kelimelerden elde edilen trafiğin bir kısmı “hemen çıkma” olarak karşımıza çıkar. Ancak uzun kuyruklu anahtar kelimeler daha spesifik olduğu için Google kullanıcı aradığı içeriği muhtemelen sizin yazınızda bulabilecek.

Rakiplerinizi İyi Analiz Edin

Düzenli olarak rakiplerinizin hangi anahtar kelimeleri kullandığını, içeriklerini nasıl oluşturduğunu analiz edin. Sonrasında bu içeriklerden daha kaliteli içerikler üretmeye çalışın. Sadece aranma hacmi için içerik oluşturursanız Google kullanıcılarını doyuracak bir içerik ortaya koymazsanız anahtar kelime performansınızda düşecektir ve daha düşük sıralarda konumlanırsınız.

Rakiplerinizin kullandığı anahtar kelimeleri bulmaya çalışın ve sıralamalarını yakından takip edin. Rakiplerinizin otorite puanlarını araştırın ve sizin web sitenizin rakiplerinizle yarışabilir olup olmadığını kontrol edin. Eğer web siteniz, rakip web sitenin otoritesinden çok düşükse, SEO çalışmaları ile web sitenizi destekleyin.

Peki rakipleri nasıl analiz edebiliriz?

Rakiplerinizi Google arama sorgusunda manuel olarak analiz edebileceğiniz gibi Ahrefs gibi programlar sizin için rakip analizi yaparak işinizi kolaylaştırıyor. Ahrefs sayesinde rakiplerinizin kullandığı anahtar kelimeleri ve konumları rahatlıkla görebilirsiniz.

Sonuç

Tebrikler, artık kendiniz ya da işletmeniz için doğru konulara odaklanmanıza yardımcı olacak anahtar kelime listesi hazırlayabilirsiniz.

Düzenli olarak içerik üretmeye çalışın. Unutmayın üreteceğiniz içerikler yaratıcı, bilgilendirici ve akıcı olursa arama motorlarında her zaman üst sıralarda konumlanırsınız!

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu