SEO

Organik Trafik Artırmanın Yolları Nelerdir?

Bir web sitesi ne kadar çok ziyaretçiye sahipse o kadar başarılıdır. Çünkü ziyaretçi sayısı, hedef kitleye ulaşıp ulaşmadığını gösterir. Eğer organik trafik yoğunluğu fazla ise başarılıdır ve SEO açısından da artı değer katar. Bu yüzden de organik trafik artırmanın yolları konusunda vereceğimiz bilgiler işinize yarayacaktır.

1. Başarılı Bir SEO Çalışması Organik Trafiğinizi Artırmanızda Etkili Olacaktır

Organik trafiği arttırmanın yolları - Seo Çalışması
Organik trafiği arttırmanın yolları – Seo Çalışması

Organik trafik artırmanın yolları arasında en önemlisi SEO çalışması yapmaktır. Bugün artık internette var olmayı hedefleyen herkes SEO konusunda az çok bir şeyler duymuştur. Fakat kulaktan dolma bilgiler kesinlikle başarıya götürmez. Çünkü SEO son derece teknik detayları olan, hata yapılmasını kabul etmeyen bir meseledir.

Dijital pazarlamanın en güçlü kollarından birisi olan SEO, arama motoru optimizasyonu anlamına gelir ve sitenizin içeriklerinin arama motorları ile uyumlu hale gelmesini sağlar. Algoritmalar ile çalışan arama motorları, bir anahtar kelime arandığında kullanıcının karşısına milyonlarca web sayfasını bazı kriterlere göre çıkarır. Yani sıralama yapar. SEO yönünden iyi olan sayfalar ilk sayfalarda ve en başlarda görünür. Bu da organik trafiğin artmasını sağlar.

Hangi sektörde olursanız olun web siteniz kullanıcı çekmiyorsa başarısızdır. SEO, web sayfalarına kullanıcı veya potansiyel müşteri çekmek için kullanılan en önemli pazarlama yöntemlerinden birisidir. SEO kanalı ile gelen trafik tamamen organiktir ve bilinçli kullanıcı kitlesini teşkil eder. Bu da marka varlığını öne çıkarır. Web sayfanızın insanlar arasında duyulmasını, daha fazla ziyaret edilmesini sağlar.

Organik trafik artırmanın yolları arasında yer alan SEO uygulamalarını yüzeysel olarak öğrenip kendiniz de yapabilirsiniz. Fakat başarılı ve uzun vadeli sonuçlar arzuluyorsanız profesyonel destek almanız gerekir. Çünkü SEO, deneme yanılmalarla keşfedilmiş pek çok strateji, teknik bilgiler, detaylı analiz becerileri, sabır, süreklilik, zaman gibi birçok detay gerektirir. Bu yüzden de en mantıklı olan bir SEO uzmanı desteği almaktır. Başarılı bir SEO çalışması sitenize şunları sağlar:

  • Bulunabilirlik; eğer internette bulunabilir değilseniz en iyi işi en uygun fiyata dahi yapıyor olsanız bir anlam taşımaz. SEO, bulunabilirlik konusunda en büyük yardımcınız olur.
  • Ekonomik maliyet; SEO getirilerine göre en ekonomik pazarlama stratejilerinden birisidir.
  • Potansiyel müşteri artışı; SEO’nun faydalarından birisi potansiyel müşteri kazanımını arttırmasıdır. Başarılı bir SEO çalışması sonunda öncesine nazaran çok daha fazla kazanım elde edebilirsiniz. Çünkü hedef kitlenize daha fazla görünür daha fazla trafik alırsınız.
  • Marka itibarı; Markalaşma sürecinde SEO en büyük yardımcılardan birisi olur.
  • Özelleştirilebilirlik; SEO çalışmalarıyla kendi bölgenize ve hedef kitlenize daha rahat erişim sağlayabilirsiniz.
  • Ölçülebilirlik; Arama motorlarıyla yapılan her ziyaretçinin ziyareti, zamanı, bölgesi ve daha pek çok ayrıntı raporlanabilir. Etkileşim ve dönüşüm oranları ölçülebilir. Getirisi hesaplanabilir.

2. Organik Trafik Artırmanın Başka Bir Yolu Sosyal Medya

Organik Trafiği arttırmanın yolu - Sosyal Medya
Organik Trafiği arttırmanın yolu – Sosyal Medya

Organik trafik artırmanın yolları arasında bir diğeri sosyal medyayı kullanmaktır. 2020 yılı itibariyle dünya genelinde sosyal medya kullanıcı sayısı 3.80 milyara ulaşmıştır. Bu da dünyadaki her iki insandan birisinin sosyal medya kullandığı anlamına gelir.

Dünya genelinde en fazla kullanılan sosyal medya platformu Facebook olup kullanıcı sayısı 2.49 milyardır. Facebook’u 2 milyar kullanıcı ile Youtube, 1.6 milyar kullanıcıile Whatsapp takip ediyor.

Türkiye istatistiklerine baktığımızda ise 62 milyon internet kullanıcısı var ve bu, ülke nüfusunun yüzde 74’ünü oluşturuyor. 54 milyon sosyal medya kullanıcısı var ve bu da nüfusun yüzde 64’ünü meydana getiriyor. Türkiye’de sosyal medya platformlarının kullanıcı sayılarına ve sıralamalarına bakıldığında sıralama Youtube, Instagram, Whatsapp, Facebook, Twitter, FB Messenger şeklinde devam ediyor.

Dolayısıyla sosyal medya platformlarının toplam kullanıcı sayısı 54 milyona ulaşmış ve bu hiç de azımsanacak bir rakam değil. Bu yüzden sosyal medya başlı başına bir trafik kaynağıdır. Hatta herhangi bir işletme, web sitesi sahibi olmadan sosyal medya mecralarında ticaret yapan pek çok kişi bulunuyor. Sizde küçük bir işletme sahibiyseniz küçük işletmeler için sosyal medya tavsiyeleri yazımızı inceleyebilirsiniz.

Sosyal medyada kişilerin ilgi alanlarına göre içerik sunuluyor. Hatta kullanıcılar çeşitli tercihler belirlemekte, sadece o konuda bildirimler, reklamlar görebilmektedir. Bu kadar geniş bir pazara hitap edebilmek, potansiyel müşterileri çekebilmek için illa ki sosyal medyada aktif olunmalıdır. Bu yüzden sosyal medya platformlarının özelliklerine ve kullanıcı kitlesine göre hesaplarınızı yönetebilirsiniz. Takipçilerinize etkinlik, duyuru, kampanya gibi detayları iletebilir, altına web sitenizin linkini vererek yönlendirme yapabilirsiniz. Bu da organik trafik artırmanın yolları kanalıyla trafiğinizin artmasını sağlar.

3. Organik Trafik Artırmanın Yolu: Domain Adı – Alan Adı

Organik trafik artırmanın yolları arasında bir diğeri domain adıdır. Yani alan adı. İlk etapta biraz alakasız görünebilir; fakat domain adı seçiminin görünürlük üzerinde büyük etkisi vardır.

Öncelikle domainler farklı uzantılarla kaydedilir ve en az 1 yıl sitenin kimliği olurlar. Tıpkı sizin bir isminizin olması gibi sitenizin de bir ismi olmuş olur. Domain seçimi yapılırken uzantısı, geçmişi, karakter sayısı, projeye uygunluğu büyük önem taşır. İçeriğiniz ne kadar kaliteli olursa olsun domain adınızın önemi yadsınamaz.

İlk olarak uzantıya dikkat edilmelidir. En çok tercih edilen uzantı .com olur. Türkiye’de web sitesi açacak olan kişilerin genel sıralaması .com, .net, .org şeklindedir. Farklı uzantılarla da başarıyı elbette yakalayabilirsiniz. Fakat kullanıcılar ve arama motorları nezdinde .com sizi bir adım daha ileriye taşıyacaktır.

Bir diğer husus karakter sayısıdır. Domainlerinizin karakter sayısı olabildiğince kısa olmalıdır. Kelime veya karakter sayısı arttıkça akılda kalıcılık azalır. Kısa ve net domainler insanların aklında daha kolay yer edinir ve organik trafik arttırmanın yolları arasında domain seçiminin etkisi ortaya çıkar.

Domainin geçmişi de önemlidir. Pek çok domain daha önce alınmış, kullanılmış, sonra yenilenmeyerek boşa düşmüştür. Fakat alan adının geçmişi sorunlu ise, zararlı, sorunlu bir site olarak arama motorlarının ağına takılmışsa, insanlar üzerinde hoş olmayan bir deneyim bırakmışsa ciddi zararları olabilir. Bu yüzden domain seçerken ilgili sitelerden mutlaka domain geçmişini sorgulamanız faydanıza olur.

Son olarak domainin projeyle uyumlu olması gerekir. İçerikle uygun olmayan domain tercihiniz kullanıcıların ilk izleniminin olumsuz olmasına neden olabilir.

4. Ücretsiz Tanıtım Yazıları/Tanıtım Yazısı Takası

Organik trafik artırmanın yolları arasında yer alan tanıtım yazıları günümüzde pek çok site ve marka tarafından bilinirliğin arttırılması adına uygulanmaktadır. Önemli bir SEO uygulaması olan backlink yöntemi türlerinden birisi tanıtım yazılarıdır ve başka sitelerde web sitenizin tanıtımını yaparak organik trafik artırmanın yolları konusunda mesafe kat etmiş olursunuz.

Tanıtım yazısı, SEO ile ilgilenen kişilerin sıkça başvurduğu yöntemlerden birisidir. Site, ürün, hizmet, marka, içerik bilinirliğini arttırmaya yardımcı olan tanıtım yazıları farklı sitelerde yayınlanır. Çoğunlukla anahtar kelimelere link çıkışı sağlanarak okuyucunun ilgisi çekilmeye, ilgili siteye yönlendirilmesi çalışılır. Genel olarak bilgi verme amacıyla yazılır ve çoğu haber niteliğindedir.

Organik trafik artırmanın yolları arasında tanıtım yazısının sayılabilmesi için doğru tercihler yapılmalıdır. Bunun için ilk olarak yazının konusu doğru belirlenmeli, ilgi çekici, fark edilir bir başlık seçilmeli ve anahtar kelime belirlenmesi isabetli yapılmalıdır. Anahtar kelime belirlenirken çeşitli anahtar kelime analiz araçlarından faydalanılmalıdır. Tanıtım yazılarının yayınlanacağı sitelerin otoriteleri, güvenilirlikleri ve bilinirlikleri geri dönüşlerde, markalaşmada ve başarı elde etmede etkilidir.

Daha Fazla Öğrenin

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu