SEO

Önemsenmeyen Basit SEO Hataları

Önemsenmeyen Basit SEO Hataları Neler?

SEO çalışmaları bir web sitesinin arama motorları optimizasyonunun yapılmasını ifade eder. Yani web sitesi arama motorları algoritmalarına uyumlu olur. Uyumluluk ne derece yüksekse site o kadar başarılı kabul edilir ve anahtar kelime aramalarında ilk sayfalarda, aha üstlerde çıkma fırsatı elde edilir. Fakat kullanıcılar çoğu zaman basit SEO hataları yaparak sitelerinin zayıflamasına yol açarlar ya da SEO’yu önemsemezler. Önemsenmeyen SEO hataları sadece kısa vadede değil, uzun vadede de web siteniz için kayıp demektir. Bunlardan bazılarını, nedenlerini ve çözümlerini sizler için derledik.

H Etiketi Kullanılmaması

Önemsenmeyen SEO hataları sıralamasında ilk olarak H etiketinin kullanılmamasını sayabiliriz. H etiketi, Heading etiketinin kısaltmasıdır ve kod tarafından yazımı H şeklindedir. Bu etiket, Google botlarının sayfa içeriğin hakkında bilgi alabilmesi için başlıklara HTML etiketlerinin yerleştirilmesidir. Bu etiketler 1’den (H1) 6’ya (H6) kadar gidebilmektedir. SEO çalışmaları yapılırken sayfa içi teknik yapıda H etiketi kullanılması önemli bir detaydır.

H etiketi kullanımı gerektiği gibi doğru kullanmak da gerekiyor. Maalesef pek çok sitede bu konuda yanlış bilgilere yer veriliyor. Mesela bu yanlışlardan birisi bir web sayfasında 1 tane H1, 4 tane H2, 4 tane H3 vs. kullanılması gerektiği bilgisidir. Fakat H etiketi kullanımıyla alakalı temel kaynakların hiçbirisinde hangi etiketin kaç tane kullanılması gerektiğine dair bir bilgi yoktur. Bunun nedeni ise yazı uzunluklarının her seferinde değişkenlik göstermesidir.

Bir diğer yanlış ise H etiketlerinin sıralamasının daima küçükten büyüğe olması gerektiğidir. Kesinlikle içerik hazırlarken böyle bir temel kural söz konusu değildir. Aksi taktirde çalışmaların pek çoğunda yanlışlık meydana gelir.

H etiketi kurgulanırken uzun metinlerde baştan sonra H etiketi verilmemeli, içerik oluştururken etiketleri yerleştirme yerine içeriği tamamladıktan sonra etiketler yerleştirilmelidir. Sadece uzun metinlere değil, kısa açıklamalara da H etiketi ekleyebilirsiniz. H etiketlerinin doğru kullanımına ait bir hiyerarşi yer almamakta, içeriğe göre azaltılıp arttırılabilmektedir. Eğer doğru kullanıldığı taktirde SEO açısından önemli kazançları olacaktır.

Sonuç olarak basit SEO hataları arasında H etiketi kullanmamak başta gelir. Eğer H1 etiketi kullanmazsanız arama motorları metninizdeki en önemli başlığı seçmek için H2 gibi diğer alt başlıklara gider. Hiç H etiketi kullanmazsanız gerek okuyuculara gerekse arama motorlarına yazınız hakkında ipucu vermemiş, kullanıcı deneyimi açısından noksan bırakmış olursunuz.

Temel Seo Çalışmaları yazısında H etiketi kullanımı hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Çok Fazla CSS Kullanılması SEO Performansınızı Olumsuz Etkileyecektir

Fazla Css kullanımı
Fazla Css kullanımı

Önemsenmeyen SEO hataları listemizin bir diğer parçası çok fazla CSS kullanmaktır. CSS, bir kodlama sistemidir ve sahip olduğunuz web sitesinin çok daha estetik, çok daha şık görünmesini sağlar. Web sitenizdeki bütün görselleri CSS yardımıyla şekillendirebilir, daha fazla hareket alanı kazandırırsınız.

Cascading Style Sheets kelimelerinin kısaltması olan CSS, dilimize Basamaklı Stil Sayfası olarak çevrilebilir. Bir görselleştirme yapmak ya da web projelerinizin boyutlarını dilediğiniz gibi düzenlemek konusunda yardımcı olur.

Bilindiği gibi web sitelerinin altyapısını oluştururken kod dizinleri kullanılır. Söz konusu kod dizinleri ile sitede yer alan reklam alanları, başlıklar, alt başlıklar ve diğer bütün içeriklerin temel yapıları oluşturulabilir. Fakat bütün bu alanlardaki renk, font ve görsel unsur detayları CSS kodlarıyla çok daha rahat ayarlanabilmektedir.

CSS sayesinde web sitesi sayfalarınıza isterseniz tek tek, isterseniz de bir bütün halinde müdahale edebilirsiniz. Elbette bunlar sadece en temel özellikler. Ayrıca şu yönlerden de faydalanabilirsiniz:

  • Eğer CSS kodlarınızı farklı bir dosyada barındırır iseniz tek bir dosyadan bütün sitenizde değişiklikler yapabilirsiniz.
  • Efekt, geçiş, fon, punto, renk tonları gibi görsel açıdan birçok unsura müdahale edebilirsiniz
  • Web sitenizin tablet, akıllı telefon, masaüstü gibi bütün tasarımsal sorunlarına çözüm üretebilirsiniz.
  • Web sayfalarınızda yer alan nesneleri tek noktadan istediğiniz gibi konumlandırabilirsiniz.
  • Web sitesi boyutlandırmalarını rahatça halledebilirsiniz.

Bütün bu ayrıcalıkları yapabileceğiniz CSS, aynı zamanda kolayca öğrenilebilecek yapıdadır. İnternet üzerindeki çok sayıda eğitim videosunu izleyerek kodlama diline hâkim olabilirsiniz. Aşırıya kaçmadığınız taktirde basit SEO hataları arasından birisini önlemiş olursunuz.

Web Sitenizin Mobil Uyumsuz Olması SEO Hatasıdır

mobile uyumsuz olması
mobile uyumsuz olması

Önemsenmeyen SEO hataları arasında sayabileceğimiz bir diğer unsur, web sitesinin mobile uyumsuz olmasıdır. Bu, her ne kadar basit SEO hataları gibi görülse de sonuçları çok ağır olmaktadır. Günümüzde teknolojinin bilgisayarlardan mobil cihazlara kaydığını görmek rahatlıkla mümkün. İnsanların neredeyse tamamı artık akıllı telefonlar kullanıyor ve bunları günün büyük bir kısmında başuçlarında tutuyorlar. Web sitenizin mobil uyumluluk testini buradan yapabilirsiniz.

Mobil cihazlara olan rağbette cihazlardaki gelişimin payı da büyük. Bugünkü akıllı telefonlar ve tabletlerle birkaç yıl öncekiler arasında devasa farklar var. Artık bir akıllı telefon, bilgisayar, fotoğraf makinesi, faks makinesi, televizyon, banka kartı gibi onlarca teknoloji ürününün yerini tutuyor. Bu da insanlara çok sayıda cihazla, nesneyle uğraşmaktansa tek bir cihazdan tamamına sahip olma avantajı sağlamaktadır.

Araştırmalara göre bugün dünya nüfusunun yüzde 56’sı internet kullanıyor ve mobil kullanıcı sayısı dünya nüfusunun yüzde 72’sini oluşturuyor. Dolayısıyla dünya internet kullanım istatistikleri incelendiğinde neredeyse yarısı internete mobil cihazlardan erişmekte, bu oran her geçen gün artmaya devam etmektedir. Dolayısıylabir web sitesinin mobil uyumsuz olması artık önemsenmeyen SEO hataları arasında sayılamaz. Son derece önemsenmesi, basite alınmaması gerekir.

Üstelikarama motorları mobil uyumlu siteleri uyumsuz sitelerden daha çok seviyorlar. Dolayısıyla mobil uyumlu bir web siteniz olması halinde arama motoru dostu bir site sahibi olmuş olursunuz. Siteniz mobil uyumlu olursa insanlar her yerden, her zaman ulaşabilirler ve etkileşim sayınız daha yüksek olur. Tabletten, akıllı telefondan sitenize girildiğinde görüntü değişimi, bozulma olmaz. Sayfalarınız çok daha hızlı açılır.

Mobile uyumlu web sitesi hakkında daha detaylı bir rehber arıyorsanız tıklayabilirsiniz.

Önemsenmeyen Bir Başka SEO Hatası: 404 Hataları

404 hatası
404 hatası

Önemsenmeyen SEO hataları arasında son başlığımız 404 hatalarıdır. Aynı zamanda 404 Not Found hatası olarak bilinir. Bu, ziyaret etmek istediğiniz bir web sitesini görememeniz ya da bir başkasının sizin web sitenize girmek istediğinde ulaşamamasıdır. Zannedildiği gibi Sunucu Bulunamadı hatasıyla aynı şey değildir. Bir sitede 404 hatalarının olup olmadığını sadece sık sık siteyi ziyaret edip hatanın var olup olmadığını kontrol ederek tespit edebilirsiniz. Varsa düzeltebilirsiniz.

404 hatalarının başlıca üç nedeni vardır:

  • Ziyaret edilmek istenen web sitesinin URL değişikliği: Site optimizasyonları esnasında uygun olmayan bazı URL’ler değişir. Herhangi bir URL değişikliğinden sonra eski URL’nin yenisine yönlendirilmesi gerekir. Bu yapılmazsa ziyaret edilen sayfalarda 404 hatası ortaya çıkar.
  • SEO eklenti değişiklikleri: Bir web sitesinde bir SEO eklentisi varken diğer eklentiler denendiğinde ve değişiklikler yapıldığında çalışmalar zarar görebilir. URL hakkındaki değişiklikler kimi zaman büyük sıkıntılar açar ve en başlardaki bir sayfanın sonlara atılmasına dahi sebep olabilir. Bu yüzden yapılan işlemlerden sonra yoğun denetim uygulanmalı, hatalara sebep olacak durumlar düzeltilmelidir.
  • Etiket ve kategorilerdeki değişiklikler: Eğer bir web sitesinde etiket ve kategorilerde değişiklikler yapıldı ise sonrasında yönlendirme yapılmalıdır. Aksi taktirde 404 hatası oluşur.

Bütün bunlar haricinde sunucu dosyalarının eksik olması, sunucu dosyalarının yanlış aktarılması, dosyaların farklı isimlerde adlandırılması, internet sayfasının tamamen kaldırılması, bakıma alınması, sayfanın kapatılması gibi durumlarda da kullanıcılar Error 404 hatasıyla karşılaşabilirler.

Daha Fazlasını Öğren

SEO Nedir? SEO Çalışmaları Nasıl Yapılır?

Site Dışı SEO Çalışmaları

Temel Seo Çalışmaları

Google Ads Reklam İncelemeleri

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu