SEO

Neden Yeni Web Sitesi Organik Aramalarda Gözükmez?

Neden Yeni Web Sitesi Organik Aramalarda Gözükmez?

Web sitesi ister kendi blog sayfanız, isterse işletme sayfası olsun hatta web sitenizi hobi amaçlı bile kullansanız bir yatırım olarak düşünebilirsiniz. Bu nedenle aramada görünmeniz çok önemlidir. Peki web siteniz yakın zamanda açıldığında ancak arama motoru sonuçlarında bulunamadığında ne yaparsınız? 

NOT: Wordpress gibi hazır web site oluşturucuları bu işleri daha kolay ve hızlı bir şekilde yapmanıza olanak sağlayacaktır.

Web Sitesinin Aramalarda Gözükmesi Neden Önemlidir?

Organik arama kanalı, sizin için bir gelir kaynağı olabilir. Bu nedenle, web sitenizin aramalarda görünmesi ve etkileşim alması çok önemlidir. Ne tür bir web sitesine sahip olursanız olun (e-ticaret, işletme veya eğlence web sitesi) SEO, web sitenizin daha fazla web sitesi trafiği getirmesine ve dönüşümleri artırmasına yardımcı olacaktır.

 • Web sitenizde harika bir SEO yönetimi varsa, muhtemelen daha iyi bir sıralamaya sahip olacaksınız.
 • Daha iyi bir sıralamaya sahipseniz, muhtemelen web sitesine daha fazla tıklama çekeceksiniz.
 • Web sitesine daha fazla tıklama alırsanız, muhtemelen daha fazla dönüşüm elde edersiniz.

Bu nedenle organik arama sonuçlarında görünmek çok önemlidir.

Yeni Bir Web Sitesinin Aramada Gözükmemesinin Nedenleri

Yeni bir web sitesinin organik aramalarda gözükmemesinin birçok nedeni olabilir.

Daha Fazla Zamana İhtiyaç Olabilir

SEO çalışmaları uzun vadeli ve zaman gerektiren bir stratejidir. Google gibi arama motorları içeriğinizi keşfetmeli ve ardından dizine eklemelidir, böylece arama sonuçlarında sıralamaya girebilirsiniz. Bu süreç zaman alabilir ve eğer teknik bilgileri bilmiyorsanız biraz sancılı bir süreçtir.

Bu süreci hızlandırmak için yapabileceğiniz şeyler var mı? Elbette! GoogleSearch Console gibi bir çok tools size yardımcı olacaktır. Ayrıca otoritesi yüksek bir web sitesinden bir backlink (geri bağlantı) almak gibi eylemler bu süreci hızlandırabilir. Ancak, web sitenizin organik arama sonuçlarında görünmesi yine de zaman alacaktır.

UYARI: Eğer işletmeniz için SEO çalışması yaptırıyorsanız veya yaptırmayı düşünüyorsanız “1 haftada 1. sıra – 1 ayda ilk sayfa” gibi vaatlere inanmamalı, iyi bir araştırma ile başarılı ve dürüst bir danışman – uzman bulmalısınız.

Site operatörünü kullanarak Google’ın içeriğinizi tarayıp dizine eklemediğini her zaman kontrol edebilirsiniz . Örneğin, Google Arama, “site: uluhanbingoldag.com” yazın ve Google’ın web sitenizi tarayıp dizine ekleyip eklemediğini görebilirsiniz. Bu alıştırmayı kendi web sitenizde yaptıysanız ve web sitenizde çok sayıda sayfa olduğunu biliyorsanız, ancak Google Arama hiçbir sonuç vermediyse, daha fazla zamana ihtiyaç olabilir  çünkü google botları daha sitenizi crawl etmemiş olabilir(Yani taramamış olabilir) veya başka bir sorun olabilir.

Daha Fazla Backlink – Geri Bağlantı Gerekebilir

Arama motoru botlarının sayfanızı taraması için önce sayfanızın var olduğunu bilmesi gerekir. Arama motoru botlarının web sitenizin var olduğunu veya sitenizdeki sayfaları öğrenmesinin yollarından biri web’deki bağlantılardır. Ancak, yeni bir web sitesi oluşturduysanız, muhtemelen yeteri kadar geri bağlantı yani backlink yoktur. Backlink edinmek zor olabilir. Başka bir web siteniz varsa, yeni web sitesine bağlanmanın mantıklı olup olmadığını düşünmek isteyebilirsiniz veya, yüksek kaliteli web sitelerinden alakalı geri bağlantılar elde edebileceğiniz yolları düşünebilirsiniz. Çünkü arama motorları bu backlinkleri referans olarak kabul edeceklerdir.

NOT: Ayrıca Alan adı otoriteniz artacaktır.

NOT: Etkinliklerinizin Google’ın kalite yönergelerine uygun olduğundan her zaman emin olun .

Robots.txt Dosyası Yanlış Ayarlanmış Olabilir

Web siteniz arama sonuçlarında görünmüyorsa, bu taranmadığı veya dizine eklenemediği anlamına gelir. Sık sık arama motorlarının bu siteyi dizine eklemesini engelleme seçeneğinin ( WordPress – Okuma ayarlarında ) işaretlendiğini görüyorum . Bu seçenek etkinleştirilirse, web sitenizin herhangi bir arama motoru için arama sonuçlarında görünmeme ihtimali vardır. Bu seçenek kapatılırsa, arama motorları web sitenizi tarayabilir ve dizine ekleyebilir.

NOT: Bu bölüm wordpress gibi site oluşturucular kullananlar için.

Robots.txt dosyalarını daha iyi anlamanız ve sizinkini nasıl optimize edeceğinizi öğrenmeniz için bir yazı paylaşacağım.

Web Sitesinin Tekrar Organik Aramalarda Gözükmemesini Önlemek İçin Ne Yapılır?

Birden fazla web siteniz varsa veya gelecekte yeni bir web sitesi kurmayı düşünüyorsanız, şu soru ortaya çıkacaktır: Bu sorunun tekrar olmasını nasıl önleyebilirim?

Çok basit! Yaptığınız hataları tekrarlamayın. Bunun içinde hedef belirleyin ve adım adım ilerleyin.

Ne gibi adımlar:

NOT: Bu bölüm wordpress kullananlar için işlerini kolaylaştıran eklentiler içerir

 • Bu site dizinini arama motorlarında tarama seçeneğini WordPress Okuma ayarlarında  kontrol edin . Bu seçenek kapatılırsa, arama motorları web sitenizi tarayabilir ve dizine ekleyebilir.
 • WordPress Eklentilerinde bulunan birçok WordPress SEO eklentisinden birini kullanmayı seçin. SEO eklentileri, yeni veya yeniden tasarlanmış web sitenizin organik arama sonuçlarında görünmesi dahil olmak üzere, web sitenizin SEO’suna yardımcı olacak birçok yararlı özellik ve işlev sunar.
 • SEO eklentinizde otomatik XML site haritası işlevini etkinleştirin. Site Haritaları, arama motorları için oldukça işlevsel bir göreve sahiptir ve onlara yakın zamanda güncellenen yeni sayfalar hakkında bilgi verebilir. Böylece arama motorları çıkıp bu içeriği tarayabilir ve dizine ekleyebilir.
 • Web sitenizdeki sayfalara backlink verdiğinizden emin olun, çünkü bu hem kullanıcıların hem de arama motorlarının web sitenizden geçmesine yardımcı olur. Arama motorları için, bağlantılar ve sayfalar keşfedildikçe, taranacak ve dizine eklenecektir.
 • Belirli içerik türlerini engellemeyin: Sayfalar, gönderiler vb. Noindex ayarlarını kontrol ettiğinizden emin olmalısınız. Daha yaygın olarak kullanılan SEO eklentileri için referanslar şunlardır: Yoast noindex ayarları , All In One SEO Pack noindex ayarları .

Yeni Web Sitenizin Organik Aramadaki Sonuçlarını İzlemenin Yolları

Organik trafik kanalına güvenmeyi planlıyorsanız, web sitenizin aramadaki varlığını izlemek önemlidir.

 • Google Analytics : Bu ücretsiz araç, web sitenizin ziyaretçilerini daha iyi anlamanızı sağlar. Google Analytics, bir web sitesi ziyaretçisinin nasıl geldiğinin kaydını tutar. Bu aracı, web sitenize organik aramadan kaç kişinin geldiğini görmek için kullanabilirsiniz. Google ve diğer arama motorları web sitenizi tarayıp dizine eklediyse, siteyi yayınladıktan hemen sonra organik aramadan gelen trafiği görmeye başlayabilirsiniz. Her iki aracı da kurmaya zaman ayırmak isterseniz, Google Analytics ile Google Search Console (GSC) bağlamanızı öneririz, böylece Google Analytics’in içindeki Google Search Console verilerini görüntüleyebilirsiniz.
 • Google Search Console : Bu ücretsiz araç, web sitenizin Google Arama’daki organik performansını ölçmenizi sağlar. Web sayfalarınızın Google tarafından taranıp dizine eklenmediğini ve bir bütün olarak sitenizin gösterimler, tıklamalar, TO ve konum ve diğer ölçümler söz konusu olduğunda ne kadar iyi performans gösterdiğini görebilirsiniz. Kapsam raporuna özellikle dikkat edin . Bu rapor size web sitenizde bulunan sayfaları, tarama veya dizine ekleme ile ilgili sorunları ve daha fazlasını gösterecektir. Bir sorun varsa, bu raporda göreceksiniz.
 • Bing Web Yöneticisi Araçları : Google Arama Konsoluna benzer şekilde, Bing Web Yöneticisi Araçları, web sitenizin Bing Arama’daki organik performansını ölçmenize olanak tanır.
Daha Fazla Öğrenin

Instagramda Nasıl Takipçi Kazanılır?

Site Dışı SEO Çalışması

Temel SEO Çalışmaları

İlgili Makaleler

2 Yorum

 1. Yeni bir projeye girişildiğinde önce içerik sayısının arttırılması, ardından da Google index miktarının takip edilmesi gerekiyor. Yayınlanan içeriklerin %40-50’lik kısmı indexlendiğinde, artık SEO çalışması yapmanın zamanı gelmiş demektir. Yapılan SEO çalışmasıyla henüz indexlenmeyen içerikler de indexleniyor ve sıralamada yükselme kaydediliyor.

  Bu işler biraz sabır işi 🙂

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu