SEO

Mobil Uyumlu Web Sitesi Nasıl Olur?

Mobil Uyumlu Web Sitesi Nasıl Olur?

Temel seo çalışmaları 2 yazımızda web sitemizin mobil uyumlu olmasının arama motorlarında üst sıralarda çıkmasında oldukça etkili olduğundan bahsetmiştik. Bu yazımızda sitemizi nasıl mobil uyumlu hale getirebiliriz, mobil uyumlu web sitesi nasıl olur? ona bakacağız.

1. Google’ın Mobil Uyumlu Web Sitesi Testi Aracını kullanarak Sitenizi Test Edin

Başka bir işlem yapmadan önce, mobil cihazlara uyumluluk konusunda web sitenizin halihazırda nasıl ilerlediğini görmek akıllıca bir harekettir. Bunu yapmak, sitenizin çalışmaya ihtiyaç duyan belirli alanlarına odaklanmanıza yardımcı olur ve nasıl iyileştirmeler yapabileceğiniz konusunda yararlı bilgiler verir.

Bunu yapmanın bir yolu web sitenizi birkaç farklı cihazda kullanmaktır. Kendi akıllı telefonunuzu veya tabletinizi kullanarak siteye erişin, nasıl göründüğüne ve nasıl kullanıldığına bakın. Bunu yapmak yükleme sürelerini, tasarımın daha küçük bir ekranda ne kadar iyi çalıştığını, içeriğin hala okunabilir olup olmadığını ve gezinmenin kolay olup olmadığını anlamanızı sağlar. Bu sayede sitenizin ne kadar mobil uyumlu olduğunu görebilirsiniz.

Bunu yaptıktan sonra, mobil uyumluluk testi yaparak daha derin bir inceleme yapabilirsiniz. Neyse ki, Google’ın, sitenizin mobil sayfaların standartlarına uygun olup olmadığını gösteren ücretsiz olarak kullanabileceğiniz bir tane mobil uyumluluk testi bulunmaktadır. Buna Mobil Uyumlu Web Sitesi Testinden ulaşabilirsiniz.

mobil test tool
mobil test tool

Sitenizi test etmek için yalnızca URL’sini girmeniz ve Testi Çalıştır’ı seçmeniz gerekmektedir. İşlem genellikle birkaç saniye içinde tamamlanır, bu noktada sonuçları hemen görebilirsiniz.

Başarılı Mobil Uyumlu Web Sitesi Nasıl Olur?

başarılı mobil uyumluluk testi
başarılı mobil uyumluluk testi

Siteniz mobil uyumluysa, web sitenizin akıllı telefonda nasıl göründüğünün ekran görüntüsünü size bildiren bir mesaj alacaksınız. Öte yandan, siteniz mobil cihazlara uyumlu değilse, sonuçlar size sitenizi nasıl mobil uyumlu siteye çevirebileceğimize dair bilgiler verir.

Başarısız Mobil Uyumlu Web Sitesi Nasıl Olur?

başarısız mobil test sonucu
başarısız mobil test sonucu

Siteniz genel olarak olumlu bir sonuç alsa bile, yine de belirli içerikleri yüklemekte zorlanabilirsiniz. Bu durumda, Sayfa yükleme sorunları(page Loading issues) uyarısı görürsünüz.

mobile test 4
mobile test 4

Mobil Uyumlu Web Sitesi İçin Wordpress Temaları Kullanabilirsiniz

Bir WordPress teması seçmeye gelince, aklınızda bulundurmanız gereken bazı şeyler vardır. Birincisi, iyi optimize edildiğinden ve web sitenizin performansını olumsuz etkilemediğinden emin olmanız gerekir. Ayrıca güvenli olması ve size özelleştirmek için ihtiyaç duyacağınız ayarları sağlaması gerekir. Tabii ki, çekici bir görünüme ve stile sahip olması da çok önemlidir.

Bu işlem sırasında göz ardı edilmesi kolay bir ölçüt, bir temanın duyarlı olup olmadığıdır. Bu, hangi cihaz, tarayıcı ve ekran boyutunda görüntülendiğine bakılmaksızın sitenizin tasarımının doğru bir şekilde oluşturulacağı anlamına gelir. Neyse ki, bugünlerde çoğu tema tamamen duyarlı. Bu, özellikle WordPress Tema Dizini’nde ki birçok seçenek için geçerlidir.

Ancak, belirli bir tema seçmeden önce temanın mobil uyum siteye uyumlu olmasından emin olmak istersiniz. Çoğu zaman geliştirici, temanın açıklamasında sitenin mobil uyumluluğunu açıkça belirtecektir, bu nedenle özellik listesini dikkatlice kontrol ettiğinizden emin olun.

Wordpress hakkında daha fazla bilgi almak Wordpress nedir konulu yazıma gidebilirsiniz.

mobil uyumlu
mobil uyumlu

Seçtiğiniz temalarda filtreler uygulamak veya özelleştirmek isterseniz themeforest’ı da tercih edebilirsiniz. ThemeForest böyle bir yer.

themeforest
themeforest

Mobil Uyumlu Web Sitesi İçin Yükleme Sürelerini İyileştirin.

Önceki bölümde bahsettiğimiz gibi, web sitesi hızları özellikle mobil uyumluluk ve arama motorlarında oldukça önemlidir. Tabii ki, sitenizin yükleme sürelerini minimumda tutmak da her zaman önemli bir husustur. Aslında, sitenizin hızını optimize etmek, sitenize gelen kullanıcıların hemen çıkma oranlarını düşük tutmanıza yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda kullanıcılarınızın deneyimini de geliştirebilir, bu da mobil uyumlu site ve arama motorlarında iyi bir sonuç almanızı sağlar.

Ancak, bir siteyi mobil kullanıcılar için optimize ettiğinizde performans daha da öncelikli hale gelir. Çok uzun zaman önce Google, site hızını mobil sayfalar için bir sıralama faktörü haline getiren “Speed Update” yazısını tanıttı. Bu nedenle, sitenizin arama motorlarında kolayca bulunmasını istiyorsanız, sitenizin mobil cihazlarda ne kadar iyi performans gösterdiğini düşünmeniz çok önemlidir.

Diğer SEO çalışmalarına göz atmak isterseniz Temel SEO çalışmaları adlı yazımı okuyabilirsiniz.

Web Sitenizin Mobil Uyumluluk Testini Uygula

Yapmanız gereken ilk şey, sitenizin şu anda ne kadar iyi performans gösterdiğini bulmaktır.Sitenizin mobil hızını Google Mobil Hız Testi aracıyla ölçebilirsiniz.

site hız testi
site hız testi
Mobil Uyumlu Web Sitesi İçin Açılır Pencerelerinizi Ayarlayın

Pop-up’lar bir çok kullanıcı tarafından gereksiz bulunurken, bir ziyaretçinin dikkatini çekmek için en etkili yöntemlerden biri olmaya devam ediyor. Bu nedenle, siteniz, dönüşümleri artırmak veya kullanıcılara önemli bilgiler aktarmak için tasarlanmış en az bir veya iki stratejik olarak konumlandırılmış bir çok pop-up bulunmaktadır.

pop up düzenleme
pop up düzenleme

Ancak, siteniz mobil cihazlarda görüntülendiğinde bu bir sorun haline gelebilir. Daha küçük bir cihazda, ekran alanı daha önemli hale gelir ve orta boyutlu pop-up’lar bile web sitenizin masaüstü sürümünde göründüğünden çok daha rahatsız edici olabilir.

Google, kullanıcı deneyimine bu şekilde zarar veren pop-up’ları kırmak için kısa süre önce bazı pop-up cezalar uyguladı. Bunlar, mobil kullanıcıları hayal kırıklığına uğratmaktan veya siteyi çok fazla örtmekten kaçınmak için pop-up’ların izlemesi gereken etkili bir dizi kuraldır.

Cezalandırılmamak için mobil pop-up’larınızın bu yönergelere uyduğundan emin olmanız gerekir. Basit bir ifadeyle, pop-up’larınızı aşağıdaki gibi yapılandırabilirsiniz:

  1. Pop-up’lar mümkün olduğunca engelleyici olmamalıdır. Mobil cihazlarda açılır pencereler ekranın yalnızca küçük bir kısmını kapsamalıdır.
  2. Açılır pencerelerin kapatılması kolay olmalıdır. Mobil kullanıcılar pop-up’ı, genellikle açıkça görülebilen, düzgün boyutlu bir düğme aracılığıyla nasıl kapatabileceklerini görüyor olmalıdır. Yani kullanıcıların karşısına ilgilerini çekmeyen bir pop-up çıktığı zaman “X” butonuna basarak hemen kapatabiliyor olmalılar. Aksi halde web sitenizde işlem yapmadan çıkış yapabilirler.
  3. Gerekli bilgileri içeren pop-up’lar muaftır. Yukarıdaki yönergeler giriş iletişim kutuları, yaş doğrulama formları veya önemli bilgileri (çerez bildirimleri gibi) gösteren diğer pop-up’lar için geçerli değildir.
Hızlandırılmış Mobil Sayfaları Etkinleştir (AMP)

Google’ın mobil etkileşimi daha akıcı bir deneyim haline getirme misyonunun bir parçası olarak şirket yakın zamanda Hızlandırılmış Mobil Sayfalar (AMP) projesini de başlattı. Proje, 2015 yılında piyasaya sürüldüğünden beri son derece büyüdü ve birçok site, mobil sürümlerinin en yüksek performansta çalışmasını sağlamak için AMP kullanıyor.

Peki, AMP tam olarak nedir? Basit bir ifadeyle, sitenizin sayfalarının mobil uyumlu sürümlerini oluşturmak için bir yöntemdir. Bu, gereksiz medya dosyalarını ve gelişmiş düzenleri kaldırmanın yanı sıra içeriğin gereksiz dosyaları arındırmayı da içerir. Bu AMP sürümleri, sitenize bir mobil cihaz kullanarak erişen kullanıcılara sunulacaktır.

Doğal olarak, sitenizin HTML ve JavaScript dosyalarının özel olarak oluşturulmuş sürümleri de dahil olmak üzere AMP’de çok daha fazlası var, ancak neyse ki, bu teknolojiden kendiniz yararlanmak için tüm teknik ayrıntıları anlamanız gerekmez. Kendi AMP sayfalarınızı oluşturmak istiyorsanız, başlamak için ideal bir yer WordPress için AMP eklentisi vardır.

wordpress için AMP
wordpress için AMP

Bu eklenti özellikleri temel düzeyde olsa da, AMP kullanımının temellerini tanıtacaktır ve kullanımı çok kolaydır. Eklentiyi indirmeniz ve yüklemeniz yeterlidir. Yükledikten sonra yfalarınızın otomatik olarak AMP sürümlerini oluşturur. Mobil cihazlarda nasıl göründükleri konusunda size daha fazla kontrol sağlayarak sayfaların görünümünde bazı değişiklikler bile yapabilirsiniz.

Daha Fazlasını Öğren

SEO Nedir? SEO Çalışmaları Nasıl Yapılır?

Site Dışı SEO Çalışmaları

Temel Seo Çalışmaları

Google Ads Reklam İncelemeleri

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu