Genel

Marka Bilinirliği Nasıl Sağlanır?

Marka bilinirliği işletmeler için en önemli aktörlerden biridir. Kağıt mendile ihtiyaç duyduğunuzda çevrenizdeki insanlara “kağıt mendiliniz var mı?” diye sorarsınız yoksa “selpak mendiliniz var mı” diye mi sorarsınız?

Bazı markalar, terimlerin yerini aldılar ve bunun temel aktörü marka bilinirliğidir. Selpak gibi markalar o kadar tanınır hale geldiler ki artık bazı kavramların yerini markalar aldı. Eğer bir terimin yerini marka almaya başladıysa bu marka bilinirliğinin zirvesidir. Bu markaların yerini almak oldukça zordur. Özellikle küçük işletmeler için marka bilinirliğinin zirvesini yaşamak oldukça zor olacaktır. Ancak marka bilinirliğinizde artış, aynı zamanda satışlarınızı da doğrudan etkileyecektir.

Bu yazımda marka bilinirliği nasıl sağlanır? sorusuna cevap vereceğim.

 • Marka bilinirliği nedir? ve marka tanınırlığı ile karşılaştırılması
 • Markalaşmanın pazarlama hedeflerinize ulaşmakta ki etkisi
 • Marka bilinirliğini artırma stratejileri nelerdir?

sorularının cevaplarını bu yazıda bulabilirsiniz.

Marka Bilinirliği Nedir?

Marka bilinirliği, bir markanın potansiyel müşteriler tarafından ne ölçüde bilindiğinin ve potansiyel müşteriler tarafından, markanın sunduğu hizmet ya da ürün ile doğru bir şekilde ilişkilendirme ölçüsüdür.

Küçük işletmeler, yukarıda verdiğimiz selpak örneğindeki gibi bir terimin yerine kullanılmayabilirler. Fakat marka bilinirliği sağlayarak potansiyel müşterilerinin artmasını ve etkileşim alınmasını sağlayabilirler.

 • Müşteriler işletmenizin ne ile olduğu bilincine kavuşur
 • Daha ucuza satış yapan rakibinizi marka bilinirliği ile geçebilirsiniz
 • Bir süre sonra potansiyel müşterileriniz sosyal medya platformlarında ya da Google gibi platformlarda markanız hakkında konuşarak marka bilinirliğinize katkı sağlar

Marka bilinirliğiniz arttığı sürece, tüketiciler sosyal medya veya Google üzerinden sizi araştırmaya başlarlar ve hakkınızda daha çok bilgi edinirler.

Marka Tanınırlığı ve Marka Bilinirliği

Marka tanınırlığı, bir tüketicinin markanın logosu, resmini ya da sloganını gördüğünde o markanın aklına gelmesini ifade eder. Örneğin yolda giderken McDonalds’ın logosunu gördünüz ve hemen aklınıza McDonalds geldi değil mi? işte bu olay tam olarak marka tanınırlığını ifade eder.

Marka bilinirliği, marka tanınırlığının daha ötesinde tüketicinin bir markanın ürünlerini, hizmetlerini ya da nasıl bir iş yaptığını bilmesini ifade eder. Bir işletme marka bilinirliğine sahipse yaptıkları reklam kampanyaları tüketicilerde ki hissi ortaya çıkartır.

Markalaşma Neden Önemlidir?

Satışlarınızı artırmak için, ürünleriniz ne kadar kaliteli olursa olsun, reklam bütçeniz ne kadar yüksek olursa olsun işletmenizin belirli bir markası yoksa muhtemelen işletmeniz daha fazla ilerleyemeyecektir. Markanız, şirketin adını, logosunu ya da içeriğini potansiyel müşterileriniz için deneyime dönüştürür. Bu sayede tüketiciler size daha fazla güvenecektir ve rakip firmaların önüne geçebileceksiniz.

Her şeye rağmen bir markaya sahip olmak tek başına yeterli değildir. Marka bilinirliğini iyi bir şekilde inşa etmeniz gerekmektedir.

 • İşletmenizi her platformda tanıtmaya çalışın
 • Her bir yeni ürünü tanıtmaya özen gösterin
 • Güvenilir ve güçlü bir itibar oluşturmaya çalışın
 • Size güvenen sadık müşteriler bulun ve bu müşterileri elinizde tutmaya çalışın

Marka bilinirliği yaratmak, rakip firmalarla rekabet edebilmek için ya da potansiyel müşterilerinizin sayısı artırmak için oldukça önemli bir aktördür. Küçük işletmeler için pazarlama hedeflerine ulaşabilmelerinde yardımcı olur.

Önerilen okuma: Küçük işletmeler için sosyal medya tavsiyeleri

Marka Bilinirliği Nasıl oluşturulur?

Elbette şehirdeki tüm reklam panolarında markanızın hizmetlerini veya ürünlerini sergileyerek marka bilinirliğinizi artırabilirsiniz. Ancak bu hem çok masraflı olacaktır hem de sizin için zaman kaybı olacaktır. Peki daha az masraf yaparak hiç hareket etmeden tüm dünyada marka bilinirliğinizi artırabilirsiniz dersem?

Evet artık bu mümkün! Dijital pazarlama ve sosyal medya araçları ile beraber artık markalaşma farklı bir boyut kazandı. Artık markalaşmada daha basit ve ucuz yöntemler devreye girdi. Bir kaç örnek verelim:

 • Sosyal medya hashtag kullanımı
 • Google Ads aracını kullanarak arama motorlarında görünürlüğünüzü artırın
 • Sosyal Medya paylaşımları yapın
 • Video içerik üreticilerine sponsor olun
marka bilinci
marka bilinci

Bunlar marka bilinirliğini artırmada oldukça etkili yöntemlerden sadece bir kaçıdır. Doğru yerde, doğru hedef kitleye göz alıcı görseller göstererek ya da akılda kalıcı bir jingle ile marka bilinirliğinize değer katabilirsiniz. Yapmanız gerekenler;

 • Üzerinde düşünülmüş bir strateji belirleyin
 • Doğru hedef kitleyi seçin
 • Marka bilinirliğinin nasıl ölçüldüğünü öğrenin
 • Doğru pazarları kullanın
 • Tüm pazarlama araçlarından yararlanmaya çalışın
 • Stratejinizi takip edip düzenli olarak iyileştirmeler yapın
 • İşini son derecede kaliteli yapan ekipler ile çalışın

Marka Bilinci Oluşturma Stratejileri Nelerdir?

Dijital olarak marka bilinirliğini artırmada kullanılan en popüler araçlardan biri şüphesiz ki Google Ads – Görüntülü reklam ağı pazarlamasıdır. Görüntülü reklam ağı sayesinde markanızı, uygun fiyatlara kendinizin belirlediği hedef kitlenin karşısına çıkartarak marka bilinirliğinizi artırabilirsiniz.

Google Ads bir çok markalaşma araçlarından sadece bir tanesi. Yazının devamında görüntülü reklam ağının dışındaki araçlardan bahsedeceğim.

1. Kullanıcılara Hediyeler Verin

Kullanıcılara ürününüzü ya da hizmetinizi başkalarına önermesini sağlayacak etkinlikler yapın.

 • Kullanıcılar için tavsiye – referans kuponu oluşturabilirsiniz
 • Ürünlerinizi komisyonlu olarak kullanıcıların satmasına izin verebilirsiniz
 • Kullanıcıların, markanızı arkadaşlarına tavsiye etmesini sağlayacak etkinlikler yapabilirsiniz

Örneğin Dropbox uygulaması, her kullanıcısına getirdiği her müşteri için ekstra olarak 500 mb Dropbox hafızası hediye ederek yüz binlerce kullanıcının bir birine referans olmasını sağlayarak büyük ses getirmiştir. Dropbox henüz yeni olduğu zamanlarda bu etkinlik ile marka bilinirliğini hızla artırmayı başarmıştır.

markalaşma - dropbox
markalaşma – dropbox

2. Otoriter Sitelerde İçerik Üretin

Dilerseniz anlaşarak, dilerseniz belirli bir ücret karşılığı otoritesi yüksek olan ve etkileşimi çok olan web sitelerine içerik üretebilirsiniz. Üreteceğiniz içeriğin kalitesi son derece etkileyici olmalıdır. Seçeceğiniz web sitesi, markanızın hedef kitlesi ile eşleşebilmesi gerekir. Bu sayede markanızın sektörde bilinirliği sağlanacaktır.

İçeriklerinizi kesinlikle ilgi çekici üretmeye özen gösterin. Bu sayede kullanıcıların aklında markanız daha iyi kalacaktır.

3. Ücretsiz Demo Gönderin

marka bilinirliği - demo
marka bilinirliği – demo

E-ticaret firmanız için bu aşamayı uygulamanız neredeyse imkansızdır. Çünkü fiziki ürünlerin ücretsiz prototipini göndermek hem maliyetli olacaktır hem de zamanınızı çalacaktır. Ancak belirli bir alanda hizmet veriyorsanız, bir demo göndererek kullanıcıların bunu ücretsiz kullanmasını sağlayabilirsiniz. Aynı şekilde ücretsiz danışmanlık hizmeti de verebilirsiniz. Böylece hem potansiyel müşteriniz artacaktır. Hem de bu kullanıcıların bir kısmı ücretli sürüme geçerek size dönüşüm sağlayacaktır.

4. Seminerlere Katılın

Büyük organizasyonlar ile anlaşarak seminerlere katılabilir ve iş ortaklığı yapabilirsiniz. Organizasyon bir çok farklı mecra tanıtılırken sizin markanızda bu tanıtımlardan yararlanacaktır. Seminerde markanızı en iyi şekilde temsil etmeye ve ürün ya da hizmetlerinizi en iyi şekilde tanıtmaya çalışın. Bu sayede marka bilinirliğiniz ciddi ölçüde artacaktır.

Organizasyonlara katılamıyorsanız, kendi küçük etkinliklerinizi yaparak marka bilinirliğine destek olabilirsiniz. Unutmayın organizasyonlarınızın bir amacı olmalı ve doğru stratejiler izlenmelidir.

5. Arabaları Reklamlarınız ile Sarın

Bu markalaşma aracı uzun bir süredir yapılan bir işlemdir. Hala yapılmasının sebebi ucuz ve işe yarar olmasıdır. Sizde işe giderken arabalarda birçok firmanın reklamlarını görüyorsunuz değil mi?

İster kişisel aracınızda isterseniz işletme aracınızı reklamlarınız ile kaplayarak marka bilinirliğinizi artırabilirsiniz. Çok fazla dikkat çeken bir yöntemdir. Aracınız nereye giderse gitsin, gittiği her yerde insanların markanıza olan aşinalığı artacaktır.

Hatta aylık belirli bir ücret karşılığı aracına reklam kaplanmasına imkan sunan yerlerden yararlanabilirsiniz.

6. Sosyal Medya Yarışmaları Düzenleyin

marka bilinirliğini artırma - sosyal medya yarışmaları
marka bilinirliğini artırma – sosyal medya yarışmaları

Sosyal medya üzerinden yarışmacıların fotoğraf ya da video gönderdiği bir yarışma düzenleyin. Yarışmacılar oy almak için bunu arkadaşlarıyla ve ailesiyle paylaşacaktır. Ne kadar çok etkileşim o kadar marka bilinirliği demektir.

7. Sosyal Medya Yönetimi

Her platformu aynı anda yönetmeye çalışmayın. Hedef kitlenizin analizini yapın ve hangi sosyal medya platformuna ağırlık vermeniz gerektiğini keşfedin.

 • Görsel ve video ağırlıklı bir web işletmeniz varsa Instagram ya da Pinterest’e odaklanabilirsiniz
 • B2B bir şirketseniz Twitter ve Linkedin üzerinde odaklanabilirsiniz
 • Butik gibi küçük bir işletmeniz varsa Twitter’da kıyafet satmak ve potansiyel kitleyi Twitter’dan kazanmaya çalışmak saçmalık olacaktır. Instagram’a odaklanabilirsiniz.

Önemli olan hedef kitlenizin hangi sosyal medya platformunu kullandığını iyi analiz etmeniz gerekir. Tüm platformda eşit bir şekilde ağırlık veremezsiniz. Bu sebeple odağınızı belirli bir platforma yöneltin. Bu sayede Sosyal medya marka bilinirliğinizin artmasını sağlayacaktır.

Ayrıca kaliteli içerik göstermeye özen gösterin!

8. Markanızın Blog Sayfası Olsun

Markanızın blog sayfası sayesinde ekstra olarak trafik çekebilir ve marka bilinirliğini artırabilirsiniz. Ancak içerikleri üretirken belirli kuralları yerine getirmeniz gerekir.

Bu sayede arama motorları aracılığı ile trafik çekebilirsiniz. Bu bölümün en güzel yanı hiç para harcamadan bunu başarabilirsiniz. Sadece SEO konusunda destek almanız gerekebilir.

9. Yaratıcı Bir Kişilik Oluşturun

Markanızın akılda kalıcılığını artırmak için daha eğlenceli, komik ve benzersiz bir marka yüzünüz olsun. Gerek gerçek insan, gerek animasyon gerekse görsel olarak bu benzersiz yüzü yaratmanız mümkün. Bu sayede markanıza karşı bir sempati gelişecektir.

Marka Bilinirliği – Reklam Yüzü

10. Video İçerikler Üretin

Markanızın daha fazla tanınması için video içerikler üretebilirsiniz. Bu video içerikleri Instagram, Youtube ve markanızın web sitesinde paylaşabilirsiniz. Çekeceğiniz videolar profesyonelce çekilmelidir.

 • Eğitim videosu çekebilirsiniz
 • Konuk ağırlayıp röportaj yapabilirsiniz
 • Listeleme videosu çekebilirsiniz
 • Hizmet ya da ürününüzü tanıtan videolar çekebilirsiniz

11. Google Reklamlarını Kullanın

markalaşma Google reklamları
markalaşma Google reklamları

Google Ads ile Google’a markanızın reklamlarınızı yayınlayabilirsiniz. Böylece kullanıcılar markanıza tıklamasa bile markanızın adını devamlı olarak göreceklerdir ve markanıza aşina olacaklardır.

Google Ads ile bir çok farklı mecralarda reklamlarınızı gösterebilirsiniz.

Bu sayede hem etkileşim ve dönüşüm alma şansınız artacaktır. Hem de kullanıcılar sizi Google’da devamlı olarak gördükleri için marka bilinirliğiniz artacaktır.

12. Sosyal Medya Reklam Kampanyaları

Google gibi sosyal medyada markalaşmada oldukça etkili bir araçtır. Sosyal medya üzerinden belirlediğiniz hedef kitle üzerinden reklamlarınızı yayınlayabilir ve markalaşma yolunda sağlam adımlar atabilirsiniz.

Organik sosyal medya pazarlama gün geçtikçe zorlaşmaya başlıyor. Ancak ücretli reklamlar vererek diğer rakipleriniz ile rekabet edebilir, markanızı daha önce görmemiş potansiyel müşterilerin karşısına çıkartabilirsiniz.

Instagram ve Facebook reklamları oldukça ucuz reklamlardır.

markalaşma - sosyal medya reklamları
markalaşma – sosyal medya reklamları

13. Yeniden Pazarlama Araçlarını Kullanın

Yeniden pazarlama, daha önce markanız ya da ürününüz ile karşılaşmış kişilerin ancak henüz dönüşüm sağlamamış müşterileri hedefleyerek reklamlarınızı onların karşısına çıkartır. Bu yöntem markalaşmada oldukça profesyonel bir yöntemdir ve oldukça etkilidir. Çünkü kişiler markanızın çok büyük bir işletme olduğunu düşüneceklerdir.

Google Ads ve Sosyal medya reklamları ile yeniden pazarlama yapabilirsiniz.

Bu adımları doğru bir şekilde uygulayarak markalaşma konusunda oldukça iddialı olabilirsiniz. Unutmayın stratejilerinizi doğru ve profesyonelce oluşturun ve düzenli olarak iyileştirmeler yapın!

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu