Sosyal Medya Reklamcılığı

Küçük İşletmeler İçin Instagram – Facebook Pazarlama Tavsiyeleri

Instagram ve facebook platformlarında yaklaşık 4 milyar insan aktif olarak etkileşim içindedir.  Küçük işletmeler instagram ve facebook aracılığı ile pazarlama yapmak oldukça geniş bir kitle ile karşılaşıyor. Ancak küçük işletmeler için uygulanması gereken bir kaç püf nokta var.

Instagram ve Facebook Pazarlaması İçin Ücretsiz İşletme Hesabına Geçme

Hala kişisel Instagram hesabınızı işletmeniz için mi kullanıyorsunuz? Instagram’ın işletmelere yardımcı olabilecek özellikleri kaçırıyorsunuz. Bu  yüzden Instagram takipçilerini ve değerli fırsatlarını kaybediyor olabilirsiniz  .

İşletme hesabının başlıca faydaları şunlardır.

 • Dönüşüm oranınız artacaktır.
 • İletişim bilgileriniz daha görünür olacaktır
 • İşletme profilinin istatistik bölümü oldukça geniştir.
 • Daha kolay reklam kampanyaları düzenleyebilirsiniz.

Küçük İşletmeler İçin Instagram – Facebook Pazarlama Tavsiyeleri

1. Hedeflerinizi Tanımlayın

Net hedefler koymuyorsanız sosyal medyada çok zaman ve para harcayabilirsiniz. Hatta sosyal medyanın işe yaramadığı görecekseniz(eğer şanslı değilseniz). Büyüyen bir çok işletme hedeflerini koyarak büyüdüler.

Büyük çoğunluğu sizinki gibi küçük işletmelerdi. Bu işletmeler önce hedeflerini koydu ardından stratejiler belirledi. Hiçbiri kurulur kurulmaz “para kazanma” hedefini koymadı.

Instagram hesabınız için hangi hedefleriniz var? “Daha fazla para kazanmanın” harika olduğunu unutmayın. Ancak bu, aşağıdaki gibi bir hedefe ulaşmanın bir yan ürünüdür:

 • Marka bilinirliğini artırmak
 • Daha fazla sosyal medya katılımı elde etme
 • Bir topluluğu büyütmek
 • Olası satışlar
 • Blogunuza artan trafik

Sosyal medyada aşağıdakileri oluşturmak genellikle adım adım hedefler üzerinde çalışmanızı gerektirir. Hesabınız “olgunlaştıkça” hedefler değişir.

Örneğin, potansiyel müşteriler edinmeye başlamadan önce marka bilinirliği oluşturmanız gerekir . Herhangi bir farkındalık oluşturmadan önce potansiyel müşteriler edinmeye çalışırsanız, yatırımınızdan daha az getiri elde ederek daha fazla zaman ve para harcarsınız.

Bulunduğunuz konuma odaklanmak daha iyidir. Uzak konumlarda çalışmak pazarlama bütçesini  hızlı bir şekilde  tükebilir .

2. Strateji Oluşturun

Net bir hedefiniz var. Etrafında bir strateji oluşturmaya başlayalım. Makale, bir strateji oluşturmak için ihtiyaç duyduğunuz öğelerle doludur. Burada, küçük işletmeler için Instagram için başarılı bir stratejinin nasıl  göründüğüne odaklanalım  .

 • Amaç / Hedeflere Dayalı

Bir strateji geliştirmeden önce ne olduklarını bilin.

 • Dar Odaklı

Küçük bir işletme olarak, 5-10 açıkça tanımlanmış müşteri profiline sahip olmalısınız . Bunlar hedef kitlelerin temsilidir. Her birinin kendi çıkarları, zorlukları ve hedefleri vardır.

instagram - facebook pazarlaması
instagram – facebook pazarlaması

Bu kişiler sizin potansiyel müşteri gruplarınızdır ve onlara göre içerik üretmeleisiniz.

Ancak , küçük işletmeler için Instagram’ı kullanırken bunu 2-3 kişiye daraltmak en iyisidir  . Bu, en olası Instagram kitlenizle gerçekten bağlantı kurmanıza olanak tanır.

Kişilerinizi inceleyin. Hangilerinin Instagram’da hedeflemek için daha mantıklı olduğunu belirleyin. Onların etrafında strateji oluşturun.

 • Rakip Analizi

İlk önce rakiplerinizin neler yaptığını kontrol edin. İyi fikirleri olabilir. Bunların olumlu yönlerini almaya çalışın olumsuz yönlerine dikkat edin.

Aşağıdakine benzer bir Instagram rakip analizi, stratejinizle doğru yolda ilerlemenize yardımcı olacaktır.

instagram - facebook pazarlaması 2
instagram – facebook pazarlaması 2

Bu analizi yapmanıza yardımcı olacak birkaç araç vardır veya Sosyal Medya Danışmanlık Hizmetini inceleyebilirsiniz.

 • İçerik Planlaması

Hangi içeriği yayınlayacaksınız? İçeriğin görsel olarak tutarlı görünmesini nasıl sağlayacaksınız?

Instagram için bu önemli.

Ne tür bir yayın takvimi olacaksınız?

Potansiyel müşterilere ulaşmak için hangi hashtag’leri kullanacağınızı nasıl seçeceksiniz? İçeriğinizi kim yönetecek?

Bu bileşenlerin tümü bir içerik planı geliştirmeye başlar.

İçerik Planlaması yazımda daha detaylı inceleyebilirsiniz.

3. Odaklanın

Bazı işletmeler için odak noktanızı bulmak kolay olacaktır. Ayakkabı satıyorsanız, çoğu yazı spor ayakkabılar ve bunları giyen insanlar olacaktır. Ancak işiniz doğası gereği görsel değilse, bunu nasıl başaracağınızı düşünmek için biraz zaman ayırın.

“AirBnB” sadece hizmet yoluyla elde edilebilen evleri değil, aynı zamanda onları çevreleyen deneyimleri de gösterir. Odaklarının seyahat deneyimi olduğunu söyleyebiliriz.

Hedef müşterilerinin aradıkları budur.

küçük işletmeler
küçük işletmeler

Odağınız veya temanız Instagram’da hangi içeriğin yayınlanacağına karar vermenize yardımcı olacaktır. Bir fotoğraf temanıza uymuyorsa, değiştiremediğiniz sürece hesabınıza ait değildir.

Markanızı iyi temsil eden 4-5 şey seçin. Her resimde bir veya iki tane var.

4. Kimliğinizi Oluşturun

Odağınıza ek olarak, sayfanızın belirli bir görünümü olmalıdır. Bu “görünüm” kullanıcılara anında sayfanızda olduklarını söyler. Markanızla özdeşleşir.

İlham verici olmak harika. Ancak  küçük işletmeler için Instagram  yalnızca sizi ayıran bir kimliğiniz varsa çalışır.

Kimliğiniz şunları içerir:

 • Renk paleti – 5 renge kadar seçim yapın ve onlardan kaçmayın. Bu renk tutarlılığını korumak için fotoğraf filtreleri kullanın.
 • Belli bir “vibe” – Vibe, sayfanızı gördüklerinde insanların aldıkları genel bir his.
 • Odak noktanız – Biz tartıştık. Gönderdiğiniz 5-6 şeyi seçin.
 • Profil resmi veya logosu – Bunları tutarlı bir şekilde görüntüleyin.
 • Bio – Markanızı en iyi şekilde yansıtacak şekilde yazın.
 • Açıklamalar – Resimler ve videolar hakkında nasıl iletişim kurduğunuza yönelik uyumlu bir stil geliştirin. Arsız, ciddi, basitlik, mizahi, vb.
 • Desen – Marka imajınızla uyumluysa, görsel tutarlılık oluşturmak için çizgiler veya lekeli gibi belirli desenleri kullanabilirsiniz.
 • Izgara – Her gönderi temanızı takip etmekle kalmaz, düzeninizin de bir deseni olduğu görülür.

5. Sürekli Yayınlayın

Sosyal medyada pazarlama çabalarınızın nereden çağırdığı önemli değil, tutarlılık önemlidir.

İzin veriyor :

 • İnsanlar sizi tekrar tekrar görecek
 • Akılda kalmak için
 • İnsanlar bir sonraki yayınınızı bekliyor

Günlük yayınlama idealdir. Ancak, yayınlamak zorunda olduğunuz zamanların müşterileriniz için ideal zaman olmadığını görebilirsiniz. Veya her gün zaman ayırmaya çalışmak yerine Cumartesi günü iki saat oturmak daha kolay olur.

Bir planlama aracı kullanıyorsanız Instagram’ın küçük işletmeler için kullanılması  herhangi bir programda işe yarayabilir. Aslında, çoğu insan yoğun günlerine sığdırmak yerine hepsini bir kerede yapmayı tercih ediyor. Bu görevleri bir sosyal medya yönetim şirketinde uzmanlara dış kaynaklardan sağlamayı da seçebilirsiniz.

küçük işletmeler için instagram pazarlaması takvimi
küçük işletmeler için instagram pazarlaması takvimi

Bu, Instagram işine geçmeniz için başka bir neden. Çok kullanıcı dostu bir planlama aracına erişebileceksiniz.

Araç şu anda yalnızca fotoğraflar için çalışıyor, videolar için değil. Video göndermek istiyorsanız, HootSuite gibi 3. taraf yazılımlardan geçmeniz gerekir .

Bu ücretli hizmet, küçük işletmeler için Instagram’a başlamak için yeterli olan cömert bir ücretsiz abonelik sunuyor  .

Ama dikkat et. Instagram yayınını planlamak için zamanı kapatmanız, takipçilerinizi tüm hafta göz ardı edebileceğiniz anlamına gelmez.

6. Topluluğun Bir Parçası Olun

Geleneksel reklamlar, görüntüleyenle konuşabilmeniz için insanların TV şovunu veya video izlemesini kesmenize izin verdi. İnsanlar bundan hoşlanmıyor. Giderek, ayarlıyorlar.

Geleneksel TV izleyicileri, insanlar daha etkileşimli eğlence biçimlerine yöneldiğinden, yalnızca son 8 yılda% 20-40 oranında düştü. ABD’deki kişilerin% 23’ünden fazlası çevrimiçi reklam engelleyicileri kullanıyor. Bu, demografik veriler arasında oldukça tutarlıdır.

Sosyal medyayı bir reklam gibi hissettiren işletmeler takip edilmez. Bunun yerine, bir topluluk oluşturmak için çalışın.

Bunu şu şekilde yapabilirsiniz:

 • Diğerlerini takip etmek
 • Diğer kullanıcıların hikayeleri hakkında yorum yapma
 • Fotoğrafları beğenme

Çabalarınızı şunlara odaklayın:

 • Endüstri etkileyicileri
 • Potansiyel müşteriler
 • Sayfanızı beğenen / paylaşan kişiler

Ama aşırıya kaçmamaya dikkat edin. Bir avcı gibi görünmek istemezsiniz.

Birinin hesabınızı takip etmesini istiyorsanız, görüntülerinin üst üste 3’ünü beğenmeyi deneyin. Sonra 3. bir güzel bir yorum koydu. Bu tekrar onların kim olduğunu merak etmelerini sağlar. Hesabınızı kontrol edecekler.

Harika bir hale getirmek için bu makaledeki ipuçlarını uyguluyorsanız, sizi takip edeceklerdir.

Yorum yapanlar ile ilişkinizi geliştirin. Bunlar sıcak uçlar olarak düşünülmelidir. Hemen etkileşim kurmanıza gerek yok. Takipçiler, gün boyunca Instagram’da olmadığınızı anlıyor. Bir iş yürütüyorsunuz.

“Yakalamak”, teşekkür etmek ve etkileşim kurmak için haftada bir ila iki kez bir süre ayırın.

Birisi size özel mesaj gönderirse, mümkünse birkaç saat içinde aynı gün yanıt vermek her zaman iyi bir fikirdir.

Son olarak, özellikle nişinizle ilgiliyse markanızı tanıtmak için bir etkileyiciye sahip olmak işiniz için harika olacaktır. Sadece markanızı tanıtmakla kalmayacak, aynı zamanda takipçileri de işinizi neyle ilgili olduğunu görmeye ikna edeceği için takipçilerinizi de artırabilirler.

Her ne kadar bu etkileyicileri seçerken dikkatli olmalısınız. Markanızla ilgilenme olasılığı yüksek takipçileri olan etkileyici kişileri seçin.

7. Hashtagleri Etkin Kullanın

Hashtag’ler, erişiminizi hızlı bir şekilde genişletmenin yoludur. Ama doğru insanları çekmek istiyorsun. Bilgili pazarlamacılar , küçük işletmeler  ve kişisel kullanıcılar için Instagram arasında trendleri  izler .

Bu hashtag’ler bazen günlük olarak değişir. Hashtag kullanımında ne kadar güncel kalırsanız, yayınlarınızla o kadar çok kişiye ulaşırsınız.

Bir hashtag’i bir dosyalama sistemi olarak düşünün. Birini her kullandığınızda, gönderiniz bu hashtag’in klasörüne kaydedilir. Bu hashtag ile ilgilenen kişiler, o klasörü Instagram’dan isterler.

İzleyecek yeni hesaplar aramak için bu konuyu araştırıyorlar.

Bütün bunlar elbette dijital olarak oluyor. Görmek, doğru “klasörlerde” olmak demektir.

Her bir gönderide en fazla 30 hashtag kullanabilirsiniz. Hashtagleriniz alakasız olmadığı sürece, 30’un tümünü kullanmak spam değildir.

Denenmiş ve doğru hashtag türlerinin bir karışımını kullanın.

Başlangıç ​​etiketlerinizin bir listesini yaparak başlayın. Bunlar her zaman kullandığınızlardır. Genellikle yayınladığınız her şeyle ilgilidir. Geçmişte size yardım etme yeteneklerini kanıtladılar. Performanslarını sürdürüyorlar. Bazı en iyi dijital pazarlama hashtag’leri şunlardır: #contentmarketing #SEO #Otomasyon

Ardından hashtag hunisine gidin.

Pazarlamacılar Instagram’ı küçük işletmeler için kullanıyor ve sonuç alıyor.

 • Hashtag Hunisi

Bir  içerik pazarlama hunisi gibi , geniş çaplı başlayın ve daraltarak çeşitli düzeylerdeki insanları huninize yönlendirin.

 1. Markalı – Sizi arayan kişilerin sizi kolayca bulabilmesi için bazı markalı hashtag’ler geliştirin.
 2. Topluluk – Bunlar çevrimiçi toplulukları temsil eden hashtag’lerdir. Hedefinize benzer takipçileri olan toplulukları bulun. Yeni annelere yardım etmek için işte misin? Yayınlarınıza #CafeMom eklemeye ne dersiniz? Topluluğun ortak bir hashtag’i varsa, bunu da kullanabilirsiniz.
 3. Yer – Bunlar gerçek şehir olabilir. Veya toplulukta yaygın olarak kullanılan hashtag’ler olabilir.
 4. Etkinlik – Gönderi bir müzik festivali, düğün, Dünya Günü, Anma Günü vb.Gibi özel bir etkinlikle ilişkilendirilebiliyorsa, bir hashtag ekleyin
 5. Gerçek etkinlik – Belirli bir etkinliğin yayını kitleniz tarafından biliniyor mu? Bunun için bir hashtag ekleyin.
 6. Trend Olanlar – Bunlar çok kısa ömürlü olabilecek hashtag’ler. Bunları kullanmak için Instagram’da aktif kalmanız gerekiyor. İnanılmaz sayıda insana çok hızlı ulaşabilirler.
 • Hashtag Bulma

Hashtagleri seçerken, sadece bağırsağınıza gitmeyin veya “alakalı” görünen etiketler bulmayın. Birisinin yanlışlıkla ne düşündüğü anlamına gelmeyen bir hashtag kullandığı “hashtag başarısız” ifadesini duydunuz. Bazen utanç verici.

Doğru şekilde kategorilere ayırmak için Hashtag.org veya Önizleme Uygulaması gibi ücretsiz araçları kullanarak hashtag’leri araştırın . Instagram topluluğunun bir parçası olmak için zaman harcarken, etkili kişilerin kullandığı hashtag’leri not edin.

 • İçeriği Yeniden Amaçla

Başarılı pazarlamacılar, Instagram profillerinin stillerine uyacak şekilde diğer sosyal medya hesaplarından ve kendi takipçilerinden gelen içeriği yeniden tasarlıyorlar. Açıkçası aynı içeriği tekrar göndermemelisiniz, ancak bir rehber ve ilham kaynağı olarak kullanmalısınız.

 • Benzer Hesaplara Sahip Ağ

Benzer sayfalardan içerik seç.

Benzer bir filtre, stil, renk vb. Kullanan hesapları takip etmeye başlayın. Her gün fotoğraflarını tarayın. Beğendiklerinizi bulun. Hayran olarak ulaşın. Bir söz karşılığında size orijinal yüksek çözünürlüklü görüntüleri gönderip göndermeyeceklerini sorun.

Zaman kazanmak için, birkaç hesabın sahibi ile iletişim kurarak içeriklerini hesabınıza yayınlamak için onay alın. Yeni kitlelere ulaşmak için birbirinizin genişlemesine yardımcı olun.

9. Etkileyici İçerik Oluşturun

Vasat içerik Instagram’da kesilmez. Instagram bir defile gibidir. Sadece görsel olarak en çarpıcı sahne sahne alıyor.

İçeriği muhteşem kılmak için daha iyi bir kameraya, kaliteli film düzenleme yazılımına yatırım yapmanız veya daha iyi yazarlar edinmeniz gerekebilir.

 • Çarpıcı Görüntüler

Görüntüler anında duygu uyandırmalıdır. İnsanları tıklamak, yorum yapmak, beğenmek ve paylaşmak isteyen bu duygu. Bu, Instagram hikayelerinizi tamamlamalarını ve ödeme yapan müşteriler olmalarını sağlar.

Bir e-ticaret mağazanız varsa, ürünlerinizin resimlerini beyaz bir arka planda yayınlamaya devam edebilirsiniz. Peki bu müşteriye nasıl bağlanacak? Bunun yerine ürünlerinizi kullanan kullanıcılara göstermeyi düşünün. Ürününüzü arka planda okyanus olan bozulmamış bir plajda görüntüleyin.

Görüntüler aracılığıyla duyguları harekete geçirmenin bir yolunu bulun.

 • İlgi Çekici Metin

Instagramdaki postlar görseldir. Ancak görseli metin ile süsyelebilir yada açıklama kısmında insanları tatmin edebilirsiniz.

İnsanların görüntünüz hakkında konuşmasını sağlayın. Onlara resim veya video hakkında biraz bilgi verin. Onlara bir soru sorun.

 • Instagram Hikayeleri

Instagram hikayeleri Snapchat’e benzer. Bunlar 24 saat sonra kaybolur. Yani sayfanızı tıkamıyorlar. İçeriğinizi görüntülemek için bir aciliyet duygusu oluşturmak için bunları kullanabilirsiniz. İnsanlar kaçırmak istemiyor.

İnsana, hesabınızda kalıcı olarak kalmasını istemediğiniz içeriklerle iş gününüze bir göz atmak için insta hikayelerini de kullanabilirsiniz.

 1. İnsanlara, şirketinizdeki bir çalışanın hayatında bir dizi görüntüde güne bir göz atın.
 2. Yeni bir blog yayınladığınızı insanlara bildirin
 3. İnsanlara yaklaşan bir etkinliği hatırlatın.

Topluluğunuz geliştikçe hikayeleri kullanmanın yeni ve ilginç yollarını bulacaksınız

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu