E-Ticaret Çözümleri

İnternet – E-ticaret Satışlarınızı Arttırmanın Yolları

Bu yazımda size e-ticaret satışlarınızı, yani internet üzerinden satışlarınızı arttırmanın yollarından bahsedeceğim. İster küçük çaplı bir işletmeniz olsun ister orta-büyük ölçekli bir işletmeniz olsun hatta daha işletme sahibi değilseniz bu yazıyı okumanızı öneriyorum. Her adımı, her kuralı dikkate alarak okursanız e-ticaret satışlarınızda artış yaşadığınızı göreceksiniz. Günlük 30 – 50 arası satış yapan bir firma ile çalışma fırsatım oldu, şu an çalıştığım firmada ise günde 700-1200 arası satış yapmaktayız ve bu firmalardan edindiğim tecrübeleri bu yazıda paylaşacağım. İster bir e-ticaret şirketiniz olsun ister e-ticaret satış sorumlusu olun bu yazıdaki adımları dikkatlice okumanızı öneriyorum.

1. Platformlar Üzerinden Satış Yapma (hepsiburada – trendyol – n11)

İnternet üzerinden satış yapıyorsanız eğer çeşitli stratejiler vardır. Bunlardan biri ise komisyon bedeli karşılığı ürününüzü kendi portföyüne gösteren e-ticaret siteleridir. Bu siteler sizin ürünlerinizi alır kendi web site otoritelerini kullanarak satış yapmanıza imkan sağlar. Bu bölümde bu platformlar üzerinden e-ticaret satışlarınızı arttırmanın yollarına bakacağız.

a. SEO Uyumlu Ürün Açıklaması

İnternet satışlarınızı bu platformlar üzerinden artırmak istiyorsanız eğer, ürün açıklama kısmı muhakkat SEO uyumlu olmalıdır.

Hepsiburada gibi platformlar aynı üründen iki tane satıcının katalog açmasına izin vermez aynı katalog içerisinde satıcı firmaları gösterir. Eğer yeni bir ürün eklemiyorsanız ürün açıklama kısmı zaten hepsiburada tarafından yapılmış olacaktır. Ancak N11 bir çok katalog açabildiğiniz yada hepsiburadada yeni bir ürün ekliyorsanız eğer açıklama kısmınızı SEO uyumlu yapmalısınız.

Kısacası SEO Uyumlu Olması İçin

 • Açıklama kısmı tamamen özgün olmalı. (Ürünler için çok zor oluyor ancak elinizden geleni yapabilirsiniz)
 • H etiketi kullanabilirsiniz platformlar buna izin verir.
 • 1000+ kelimenin üzerine çıkmaya çalışın
 • Görseller hatta videolar ekleyin
 • Anahtar kelime yoğunluğunu %4-6 arasında tutun

Eğer az sayıda ürün satıyorsanız hepsi için uygulayabilirsiniz. Ancak binlerce ürün satıyorsanız kar marjı en çok olan ürünler üzerinde odaklanın.

SEO Uyumlu Açıklama İnternet Satışlarını Nasıl Arttırır

Ürünlerinizin açıklama kısmının SEO uyumlu olması, müşteriler arama motorlarında ürün ararken sizin ürününüzün üst sıralarda olmasına imkan sağlar ve etkileşimi artar. Kısaca N11 gibi sitelerin alan adı otoriteleri ve sizin ürün açıklamanızın SEO uyumlu olması e-ticaret satışlarınızın artmasını sağlayacaktır.

b. Ürün Başlıkları Doğru Seçilmeli

Ürün başlıkları ürününüzü tam anlamıyla ifade etmelidir.

Örneğin; Bir pantolonumuz var. Pantolon özellikleri; Gri, kırmızı reflektör, kargo cebi mevcut, yırtılmaya dayanıklı, %100 kumaş bir iş pantolonu olsun. Ürün başlığı şöyle olmalı,” Kargo cepli – Kırmızı Reflektörlü – Yırtılmaya Dayanıklı Gri İş Pantolonu” böylece ürün arayan potansiyel müşterilerimizin sayısı artmış olacaktır. BKZ: ” Kırmızı reflektörlü İş Pantolonu”, ” Kargo cepli gri iş pantolonu ” , “Yırtılmaya Dayanıklı İş pantolonu” gibi bir çok kombinde sizin ürününüz aramalarda sonuçlanacaktır.

Yukarıdaki örnekteki gibi başarılı, ürünü tam anlamıyla tanımlayan başlıkların seçilmesi internet satışlarınızı doğrudan arttıracaktır.

NOT: Ayrıca anahtar kelime planlayıcısı kullanarak müşteriler hangi anahtar kelimeler ile arama yaptıklarını belirleyip o kelimeler üzerine yoğunlaşabilirsiniz.

c. İndirimler

indirimler ile internet satışlarını arttırma

E-Ticaret platformlarının önerdiği bir satış stratejisidir. Hatta bazı platformda indirim uygulanması mağaza puanına olumlu etki göstermektedir. Ancak bu indirim satış stratejileri artık formalite haline geldi. Herhangi bir platformda bir kategoriye girin ve ürünleri inceleyin indirimsiz ürün neredeyse bulamazsınız. Aynı ürünü kimisi “%75 indirim” ile 250 tl ye satıyor kimisi “%15 indirim” ile 250 tl ye satıyor.

NOT: Ancak, formalite icabı da olsa pazarlama uzmanları bu indirim stratejisinin uygulanması gerektiğini söylüyorlar.

d. Gününde Kargo

Tüketicilerin alış veriş yaparken en çok dikkat ettikleri şey siparişlerinin gününde kargoya verilmesi. Bu sebeple ürünlerinizin stokta olması ve siparişlerin gün içerisinde kargoya vermeniz müşterinin sizi tercih etmesine sebep olacaktır. Bu sayede e-ticaret satışlarınıza doğrudan etki edecektir.

NOT: Gün içerisinde kargoya verilmediği takdirde geri dönüşü hem maddi hem manevi çok zararlı olacaktır. Müşteri memnun olmadığını yazacak, aracı platform size para cezası uygulayacak ve platformdaki puanınız olumsuz etkilenecektir.

e. Birinci Satıcı Konumu

Hepsiburada gibi platformlarda internet satışlarınızı arttırmanın belkide en önemli kuralı birinci satıcı konumunda olmanızdır.

Çünkü müşterilerin bir çoğu satıcı firmaya bakmadan alışveriş yapmaktadır. Siparişinde sorun çıkan müşteriler ile konuşurken aramda şöyle diyaloglar geçmektedir; “hepsiburada ile görüştüm satıcı firma sizmişsiniz size yönlendirdiler” demek oluyor ki müşterilerin bir çoğu satıcı firmaya bakmıyorlar bile.

Birinci Satıcı Konumuna Nasıl Gelebilirim?

Birinci Satıcı konumu ile e-ticaret satışlarını arttırma

Tabii ki daha uygun fiyat vererek. Hepsiburada da birinci sıra konumunda olmak için; gününde kargo vermeniz, puanınızın yüksek olması ve en alt fiyat vermeniz durumunda birinci satıcı konumunda olacaksınız. Böylelikle e-ticaret satışlarınız artacaktır.

Hepsiburada – N11 – Trendyol Mağaza Puanımı nasıl artırabilirim?

Bilinçli bir tüketici alışveriş yaparlarken fiyat araştırması – kargo süresi ve son olarakta mağaza puanına ve yorumlarına bakarak alışveriş yaparlar. Her platformun puanlandırma sistemi hemen hemen birbirinin aynısıdır. Bu sebeple hepsini tek bir puanlama sistemi olarak kabul edip yapmanız gerekenleri paylaşacağım.

 • Kargo süresini gecikmesi
 • iade – eksik ürün taleplerinin olması
 • Hatalı-yanlış ürün gönderimi
 • Müşteri taleplerine ve sorularına zamanında çözüm sunulması
 • Müşteri yorumları veya mağaza değerlendirmeleri
 • İptal edilen siparişler (tedarik yapılamaması)
 • Siparişlerin sayısı

Yukarıdaki bu maddeleri eksiksiz uyguladığınız takdirde puanınız maksimuma yakın olacaktır.

NOT: Bazı insiyatifinizin dışında gelişen aksiyonlarda olacaktır. Mesela müşteri mağazayı aradı ve “kargonun bugün verilmesini istedi” ancak sistemde kargo tarihi ertesi gün olarak gözüküyor ve siz bunu yapamayacağınızı söylediniz. Müşteri bu duruma kızıp siz tüm maddeleri yerine getirseniz bile mağazanızı değerlendirirken 1 puan verebilir. Bunun tam terside olabilir. Sipariş geldi gereken zamanda kargoya veremediniz diyelim. Küçük bir hediye yada indirim çeki vs verip 5 yıldız alabilirsiniz. Bu örnekler yaşanmış örneklerdir.

Ürünlere Reklam Vererek Satışları Arttırma

N11 gibi platformlarda ürünlerinize reklam verebilirsiniz. Dilerseniz anahtar kelime üzerine dilerseniz kategori bazlı reklamlar verebilirsiniz. Kategori bazlı reklamlar ; reklam verdiğiniz ürünün seçili kategoride üst sıralarda gözükmesine olanak tanır. Anahtar kelime reklamları ise müşterilerin arama kutucuğuna yazarak aradıkları üründe üst sırada çıkmanıza olanak tanır. farklı reklam çeşitleride var tabi ana sayfada gözükme gibi. Benim için bu tüketicilerin “aa şöylede bir ürün varmış” diyecek kadar ilgi çekecek bir ürün olması gerekiyor.

Hangi ürünlere reklam almalıyım?

Üç kural;

 • Kar marjı yüksek olacak
 • Aranma hacmi olacak
 • Rekabeti yüksek olacak
 • sponsorlu reklam
 • sponsorlu reklam

2. Web Sitesi Üzerinden İnternet Satışlarını Arttırmak

İnternet üzerinden satış yapıyorsanız eğer kendi e-ticaret web sitenizi oluşturmanız satışlarınızda olumlu etki yaratacaktır. Çünkü e-ticaret platformlarına komisyon vermenize gerek yok, herhangi bir cezai işlem uygulanmıyor ve tamamen özgür bir şekilde ürünlerinizin satışını gerçekleştirebilirsiniz. E-ticaret satışlarınızı web sitenizinden arttırmak istiyorsanız dikkat etmeniz gereken kurallar var.

a. Tasarım

Tasarımınız şık ve erişebilir olması oldukça önemlidir. Müşteri sitenize geldiğinde neyi aradığını anasayfadan bulabilmelidir. Çok fazla reklam ve pop-up kullanmak müşterinin alışveriş yaparkenki akıcılığını bozacaktır. Ayrıca web sitenizin açılış hızı ve mobile uyumlu olması oldukça önemlidir. Tüketicilerin %65 i mobil cihazlardan alışveriş yapmaktadır.Anasayfanın özel günlere özel bir kategori (gizli kategori) her zaman bulundurulmalıdır. Örneğin; “Kara Cuma”, “Anneler Günü”, “Okulların Açılışına Özel Fırsatlar”, “Bayrama Özel Fırsatlar” gibi. Özellikle Anasayfanızın bir bölümünde günün fırsatlarına yer verebilirsiniz.

günün fırsatları

Tüm bunlar müşterinin ilgisini çekecektir ve e-ticaret satışlarınızı arttırmanızda önemli rol oynayacaktır.

b. Arama Motoru Pazarlaması

Web sitenizde sattığınız ürünlerin reklamını arama motorlarında yapabilirsiniz. Örneğin başarılı bir reklam kampanyası ile google ads e reklam verebilirsiniz. Böylelikle ürününüze etkileşim ve sonrasında dönüşüm alabilirsiniz. Ancak reklam kampanyası oluştururken hedeflediğiniz dönüşüm ve reklama ayırdığınız bütçeyle ürün arasında bir strateji oluşturmalısınız. Mesela ürünün fiyatını hedeflediğiniz dönüşüm oranına göre ayırdığınız bütçeye ekleyebilirsiniz. Yani dönüşüm başına maliyeti, ürününüzün fiyatına ekleyebilirsiniz. Sunum yetenekleri, pazarlama becerileri ve analizlerinize göre etkileşim sayısından dönüşüm oranını hesaplayabilirsiniz. Bunu yapamıyorsanız eğer ön reklam çalışması yapıp dönüşüm oranını analiz edebilirsiniz.

Kazançlar;

 • marka bilinirliği
 • etkileşim ve dönüşüm
 • web sitenize ücretli trafik

c. Site İçi SEO ve Site Dışı SEO Çalışması Yaptırmanız Gerekir

e-ticaret için seo

Web sitenize kesinlikle site içi seo ve site dışı seo çalışması yaptırmanız gerekmektedir. Böylece organik aramalarda da müşterileriniz size ulaşabilirler.

NOT: Bu bölümü uzun uzun anlatmayacağım aşağıdaki linklerde bu bölümler zaten anlatılmıştır.

Bu bölüm hakkında detaylı bir yazı paylaşmıştım. Dilerseniz E-ticaret İçin Seo Rehberi yazımı okuyabilirsiniz.

3. Kargo Yönetimi

En çok sıkıntı yaşanan konulardan biride kesinlikle kargo yönetimi olmuştur. “Hangi işletme grubu hangi kargo firmasıyla anlaşmalı?”, “hangi kargo firması daha az sorunlu?”, “En iyi kargo firması hangisi?”

Kargo firmaları e-ticaret satışı yapan firmaların en çok sorun yaşadığı konudur. Şimdi size hangi kargo firmasını neden kullanmanız gerektiğini göstereceğim.

Öncelikle müşterilerin rahatsız olduğu kargo firmaları sürat, mng ve aras kargo. Müşteriler bu kargo firmalarından oldukça şikayetçi. Üçüylede çalışma fırsatım oldu oradan biliyorum ve son derece sıkıntı çektim. Tercih ettikleri kargolar yurt içi ve ptt kargo. Genellikle sürat mng ve aras ucuz kargo firmaları oldukları için tercih edilmektedir. Yurt içi ise kaliteli hizmet verdikleri için tercih edilmektedir. PTT Kargonunda iyi olduğu söyleniyor henüz çalışma fırsatım olmadı çünkü PTT kargo anlaşmasında iade ürün almadığı için ek ücret ödemek zorunda kalıyorsunuz. Hepsijetlede çalıştım ve çok sistemli düzgün çalışıyolar ancak onlarında alt yapısı günde 500’den fazla kargo veren firmalar için uygun değil . Peki hangi kargo firması?

A Şirketi

Günde 1000 kargo

Ürün başı ortalama 50 tl

B Şirketi

Günde 100 kargo

Ürün başı ortalama 500 tl

İki tane şirketimiz var A ve B şirketi olsun. Teki çok satış yapıyor diğer firma ise az ama yüksek ücretli satışlar yapıyor. Bu durumda A şirketi ucuz olan kargo firması kullanarak karını maksimum seviyede tutmak isteyecektir. Tüm siparişlerin desisi 10 olsun sürat kargo 10 desi başı 6 lira alsın yurt içi kargo ise 7 lira alsın. Sadece 1 lira fark ediyor size göre, ancak bu A şirketi günde 1000 adet kargo veriyor ve her gün 1.000 tl kar ediyor. Ayda ise 30.000 tl kar ediyor. Hadi sürat kargo ürünü kırık gönderdi, kaybetti vs 25.000 tl şirket kar ediyor. B şirketi ise az ürün satıyor ve ürünlerin değeri oldukça pahalı bu yüzden tercihini en ucuzdan yana değilde en kaliteli kargo firmasından yana kullanmalı. Ürün geciktiği için sipariş iptal olma durumu, ürünlerin kaybolma durumu ve ürünlerin kırılması en aza inecek.

Geçenlerde yaşadığım bir örneği anlatayım size; bir firmadan yaklaşık 2.500 tl değerinde beş parça bir ürün aldım. Kargo firması MNG kargo. Ürünün geleceği gün bana bir telefon geldi ” ürününüz geldi ancak 4 parça diğer parçası kayıp böyle mi almak istersiniz yoksa diğer parçasının bulunmasını mı beklersiniz?” tabii ki kabul etmeyip ne zaman bulunacağını sordum onların yanıtı ise ” yarında bulabiliriz, 2 ay sonrada” sonrasında iade ettim ürünü doğal olarak. Buradaki yanlış 2500 tl değerindeki ürünün 1 lira için daha ucuz kargo firması tercih ettikleri için satışını yapamadılar. Dediğim yer günde maksimum 50-100 adet satış yapan bir yer ve ürünleri 500 liradan aşağı değil. Birde kendileri üretiyorlar maliyetide az. Onlar 1 lira kar ettiklerini sanarken aslında daha fazla zarar ediyorlar. Çünkü potansiyel satışın olmama durumu zarar demektir.

4.Sosyal Medya Kullanımı

sosyal medya

Sosyal medya internet satışlarınızı arttırmak için size farklı bir pazar alanı sunuyor. İşletmenizi mümkün olan tüm sosyal medya platformlarında temsil etmeli ve bu platformlar için reklam bütçesi ayırmalısınız.

Sosyal medya, e-ticaret için çok önemlidir. Çünkü tüketici havuzlarına ulaşma yeteneği ile yıllar içinde muazzam oranlara ulaşmıştır.

Müşteriler markanızın sosyal medya portföyünde farklı portalları takip etmek için kayıt olduklarında, bu platformlardaki içerik tamamen markanızdaki gönderilerle ilgili olmamalıdır. Bu, hedef kitlenizi yorar ve kampanyanızı bir organik etkileşim modelini takip etmekten saptırır.

İşte birkaç kullanıcı anketi istatistikleri ;

 • Takipçilerin % 61’i   , markaların içerik arayüzünü ilgi çekici buldukları için bir ürün satın aldığını itiraf etti.
 • Tüketicilerin% 78’i, markaların sosyal medya içeriğinden doğrudan etkilendikten sonra ürünü satın aldı.
 • Bir e-ticaretin sosyal medya platformu, siteye yönlendirilen 10 müşteriden 1’ini oluşturuyor.

a. Takipçilerinizle iletişim kurun

takipçiler ile iletişim kurun

Soruları yanıtlamak ve içeriğinizi yorumlayan ve paylaşan takipçilerle doğrudan iletişim kurmak, güvenilir bir satıcı ve hevesli bir sorun gidericinin imajını teşvik edecektir.

b. Reklam için ödeme yapın

E-ticaret girişiminiz yapılandırılmış sosyal medya içerik oluşturma formüllerine sahip olsa ve bu makalede belirtilen her stratejiyi yerine getirse bile, çoğu girişim ücretli reklamlar olmadan uygun takipçi havuzlarını müşteri kotalarına çekmez. Örneğin, 70 milyondan fazla işletmenin Facebook sayfası var.

Ücretli sosyal medya reklamcılığı, bu platformlara potansiyel yeni takipçilerle bağlantı kurmaları için sinyal vererek bu sınırların aşılmasına yardımcı olacaktır. Dolaylı olarak bu tür sosyal medya siteleri, markanızın sayfasının eski takipçileriyle daha iyi etkileşim kurmanıza da olanak tanır.

Buna ek olarak, ücretli reklamcılık genellikle markayla olan etkileşimlerinde daha dinamik ve üretken olan yeni takipçilere ulaşır, bu da dolaylı olarak daha olumlu paylaşımlar ve içerikle takipçi etkileşimi yaratır. Böylece esasen tamamlanmış bir organik etkileşim döngüsü yaratır. Rutin aktif katılımı sürdürme potansiyeli.

Dahası, web meraklısı takipçi, bir e-ticaret portalından bir ürün satın alma taahhüdünde bulunmadan önce her zaman araştırmasını yapacaktır. Bu, sosyal medya stratejinizi, hedef kitleyi ürününüzle ilgili müşteri araştırmasına olanak tanıyan içerikle meşgul eden kalıplar haline getirmeyi ve marka içeriğinizi web’de olumlu bir şekilde yansıtmaya zorlamayı son derece önemli hale getirir.

Küçük İşletmeler için instagram ve facebool pazarlama rehberi için tıklayabilirsiniz.

5. Yeni Ürünler Kefşetin

E-ticaret satışlarınızı arttırmanın yollarından biride yeni ürünler keşfetmektir.

Ürün keşfederken şunlara dikkat edin;

 • Ürünün maliyeti
 • Aranma Hacmi
 • Rekabet Durumu
 • Tahmini Dönüşüm Oranı

Yeni ürünler eklemek size yeni potansiyel müşterileride beraberinde getirecektir. Devamlı araştırma yapıyor olmalısınız. Sektörünüzle alakalı çıkan her ürün hakkında anında bilgi sahibi olmalısınız.

6. İstatistik Tutun ve Satışı Olmayan Ürünlerinizi Güncelleyin

6. İstatistik Tutun ve Satışı Olmayan Ürünlerinizi Güncelleyin

Ürünlerinizin ne kadar satıldığının defterini tutun. Her ay için ayrı ayrı tutun. “Hangi aylarda hangi ürün ne kadar satılmış”, “okullar açılmadan hangi ürünler ne kadar satılıyor” vs gibi sonuçlar çıkarabilirsiniz ve bu zamanlar geldiğinde o ürünler üzerinde yoğunlaşabilir yada reklam kampanyaları düzenleyebilirsiniz. Ayrıca bu sayede hangi ürünlerinizin satmadığını görebilir ve bu ürünlere farklı stratejiler izleyebilirsiniz(Ürün adını,özelliklerini, görsellerini ya da ürün özelliklerini güncelleyebilirsiniz), ya da yayından kaldırabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu