Sosyal Medya Reklamcılığı

İnstagram’da Nasıl Takipçi Kazanılır?

İnstagram’da takipçi kazanmak için; mantıklı etiket kullanımı, alakalı paylaşımlar yapmak, güzel görseller kullanmak veya takipçi sitelerinden takipçi kazanmak gibi yöntemler oldukça etkilidir. Ancak takipçi sitelerinden kazanılan takipçiler asla sizin içeriğiniz ile ilgilenmeyecektir. Bu kişiler aktif olmayan gerçek kişilerdir. Bu takipçilerin büyük çoğunluğu sizi takip ettikten bir süre sonra takibi bırakacaklardır. Bu sebeple bu yazıda takipçi sitelerinden kazanılan takipçilere yer vermeyeceğim. Bu yazıda sadece temel olarak kalıcı instagram takipçi nasıl kazanılır onu anlatacağım.

1.Etiket kullanımı

Etiketler
Etiketler

Attığınız postları takipçilerinizden başka kullanıcılara ulaştırmak için etiket kullanmaya özen göstermelisiniz. İnstagram 30 adet etiket eklemeye izin veriyor. Ancak 30 adet etiket kullanımı verimli değildir. İnstagram’ın bunu spam olarak algılama ihtimali oldukça yüksektir ve hesabınız kısıtlanabilir.

Kullanacağınız etiketler gönderiniz ile alakalı olmalıdır. En fazla 10 adet etiket kullanmanızı tavsiye ederim. Böylelikle size gelen takipçiler sizin içerikleriniz ile doğrudan alakalı olup aynı zamanda kalıcı takipçiler olacaklardır. Benzer içerikler paylaşmaya devam ettiğiniz takdirde gelen takipçilerin ilgisini çekebileceksiniz ve böylece sizi takip etmeye devam edeceklerdir. Bu sayade İnstagramda takipçi kazanabilirsiniz.

TAGS SETS programı etiket düzenleme ve etiket bulma konusunda size yardımcı olacaktır.

Mesela doğa manzarası konsepti için en uygun etiket yönetimi şöyle olmalıdır;

#doğa #nature #travel #turkey #photography #instagood #manzara #türkiye #sunset

2. Düzenli İçerik Paylaşımı

İçeriklerinizin ve attığınız postların belirli bir plan ve programı olmalıdır. Kendinize bir strateji belirleyin. 3 günde 1 post atmak ya da haftada 1 tane post atmak gibi. İnstagram istatistikler bölümünde en çok etkileşim alan gün ve saatleri seçerek stratejinizi belirleyebilirsiniz. Düzenli İçerik paylaşarak İnstagram’da takipçi kazanabilirsiniz.

Sayfaların post gönderim adetleri genelde sayfanın kimliğine göre farklılıklar gösterebilir. Mesela bir mizah sayfası yönetiyorsanız; günde 5 post, 5 Story atmanız en uygunu olacaktır. İstatistikler bölümünde en iyi etkileşim alacak saatleri seçerek post ve storylerinizi atabilirsiniz.

3. Alakalı Paylaşımlar

İçeriklerimizin etiket yönetimi ve gönderim planlamasını yaptıktan sonra en önemli noktalardan biri, içeriğinizin sayfanız ve önceki gönderilerle olan ilişkisidir. Mesela doğa manzarası fotoğrafları paylaşan bir içerik üreticisiniz, atacağınız 30 postun 25’i bu konsepte uyumlu olmalı ve benzer etiketler kullanılmalıdır. Aksi takdirde gönderilerinizin etkileşimi oldukça düşecektir.

4. Etkileyici Görsel ve Filtre Kullanımı

Göndereceğiniz postlarda etkileyici görseller kullanmanız takipçilerinizin ilgisini çekecektir. Kullanacığınız görsel çok sıkıcı veya sade olabilir bu insanların ilgisini çekmeyebilir. Bunun için gönderinize uygulayacağınız filtre ve efektler ile takipçilerinize görsel bir şölen sunabilirsiniz ve İnstagram’da takipçi kazanabilirsiniz.

Ben görselleri Adobe Photoshop CC ile düzenliyorum.

İnstagram takipçi kazanma yazımızı beğendiyseniz İnstagram İçerik Planlaması yazımızı da okumanızı tavsiye ederim.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu