Sosyal Medya Reklamcılığı

Instagram Tanıtım Reklamı Oluşturma Rehberi

İnstagram tanıtım reklamı oluşturma sayesinde sosyal medyada reklamlar hazırlayabilir ve bu reklamları hedeflediğiniz kitleye sunabilirsiniz.

Instagram, 1 milyarın üzerinde kullanıcıya sahiptir ve bu rakam ile bugün dünyanın en popüler 3. Sosyal medya mecrasıdır. Mecranın kullanıcı istatistiklerine bakıldığında 120 milyon kullanıcı ile ABD başı çekiyor. Bunu Hindistan ve Brezilya izliyor. Türkiye’de ise 38 milyon Instagram kullanıcısı bulunuyor. Bu sayıyla Türkiye en çok Instagram kullanan ülkeler listesinde 6. Sırada yer alıyor.

İstatistiklere göre Türkiye’de Instagram kullanıcı sayısı her geçen gün artıyor. Sadece son bir yıl içerisinde 1 milyon yeni kullanıcıya ulaşması da bunun delili.

Reklam, işletmeler, firmalar, şirketler için en önemli tanıtım aracıdır ve hedef kitleye ulaşabilmek için her yıl milyarlarca dolar reklam yatırımları yapılır. Dünyanın önde gelen şirketleri düzenli olarak bütçelerinden reklam harcamaları ayırırlar. Son yıllarda reklam, geleneksel halinden evrilerek dijital alana kaymış, özelikle de sosyal medya platformlarında reklam verme çok yaygınlaşmıştır. Instagram tanıtım reklamı oluşturmada bu noktada gün geçtikçe daha fazla ilgi görmektedir.

Neden Instagram’a Reklam Verilir?

Instagram tanıtım reklamı oluşturma yeni nesil reklamcılık faaliyetlerinden birisidir. Peki, neden Instagram’areklam verilir? Aslında bu sorunun cevabı son derece basit… Son verilere göre Instagram 1 milyardan fazla kullanıcıya sahip ve bu, Avrupa kıtasının genel nüfusundan daha fazla.

Instagram kullanan kişiler arasında yapılan araştırmaya göre kişilerin yüzde 70’den fazlası bir markayı araştırmayı tercih ediyor. Yani bir ürün almak isteyen kullanıcı Instagram’da araştırma yapıyor ve bu araştırmalar ortalama 700 milyon kişi tarafından gerçekleştiriliyor. Dolayısıyla markanızın Instagram’da aktif olarak var olması büyük avantaj sağlar.

Son yıllarda ülkemizde Instagram üzerinden satış yapanların sayısı o kadar artmıştır ki gerçekte herhangi bir işletmesi olmayan yüzlerce kişi dahi mecra üzerinden satış yapmakta, çok yüksek satış rakamlarına ulaşmaktadır. Mağazalar markalar, işletmeler de ürünlerini ve hizmetlerini satmak için Instagram mecrasından faydalanmaktadırlar. Güçlü etkileşim ile hedef kitlelerine ulaşmakta, insanların merakını cezp etmektedirler. Araştırmalara göre Instagram kullanıcıları Facebook kullanıcılarına nazaran on kat daha fazla etkileşime giriyorlar. Bu da işletmelerin, satıcıların Instagram’da aktifolma iştahını kabartmaktadır.

Instagram kullanıcıların yarıdan fazlası, mecra sayesinde yeni ürünlerden haberdar olduklarını söylüyorlar. İş sadece tanımakla da kalmıyor. Yeni ürünü keşfeden kullanıcıların yüzde 30’dan fazlası mecra üzerinden gördükleri bir ürünü satın alıyor. Dolayısıyla Instagram, satış rakamlarının arttırılmasında önemli bir görev üstleniyor.

Instagramda mı yoksa Google Ads mi? nereye reklam vereceğiniz konusunda karar veremiyorsanız bu yazıyı okumanızı tavsiye ediyorum.

Instagram tanıtım reklamı oluşturma perspektifinde düşünüldüğünde Türkiye’deki 38 milyon Instagramkullanıcısı çok büyük bir rakam. Neredeyse ülke nüfusunun yarısına denk geliyor. Bu kadar büyük bir Pazar hiçbir yerde bulunamaz ve bu kadar insanı bir araya getirmek hiç de kolay değildir. Oysa Instagramsayesinde en küçük ilçeden tüm Türkiye’ye, tüm dünyaya hitap edebilirsiniz. Bahçenizde ürettiğiniz bir ürünü tüm dünyaya pazarlayabilirsiniz. Dijital pazarda bir marka oluşturabilir, markanızı çok daha geniş kitlelere ulaştırabilir, prestijinizi arttırabilir ve yerellikten uluslararası bir işletme seviyesine yükselebilirsiniz. Daha detaylı anlatım için İşletmeler için instagram tavsiyeleri yazısını inceleyebilirsiniz.

Instagram’a Reklam Nasıl Verilir?

instagraminstagram reklam hesabı oluşturma reklam hesabı oluşturma
Instagram tanıtım reklamı oluşturma

Buraya kadar Instagram’a reklam verme, neden Instagram’a reklam verilmeli sorularına istatistikler eşliğinde cevap vermeye çalışıtık. Peki, Instagram’a nasıl reklam verilir?

Instagram reklamlarınızı telefonunuzda yayınlayabilirsiniz. Ya da Facebook Business üzerinden yayınlayabilirsiniz. Biraz daha detaya inerek ikinci yolu nasıl takip edeceğinizi şöyle sıralayabiliriz:

 • Önce bir Business Manager hesabı açın ve hesabınızda oturum açın.
 • Instagram ve Facebook hesabınızı BM hesabınızla entegre edin.
 • Bir reklam hesabı oluşturun veya mevcut reklam hesabınız varsa bunu BM hesabınızla ilişkilendirin.
 • Kampanyanızı oluşturmak adına reklam hesabınıza giriş yapın.
 • Reklam verme hedeflerinizi belirleyin.
 • Kampanyaya dair bütçenizi planlayın.
 • Hedef kitlenizi seçin.
 • Vermek istediğiniz Instagram reklam türünü belirleyin.
 • Reklamlarınızı onaya iletin.

Instagram tanıtım reklamı oluşturma bu şekilde. Bunun dışında reklamlarınızı oluşturmanız için bazı entegrasyonlar ve kurulumlar yapmanız gerekecektir. Bunlar, Business Manager hesabı oluşturma, Instagram hesabınızı BM hesabınızla entegre etme, bir reklam hesabı oluşturma, Facebook pixel oluşturup entegrasyonunu yapma, katalog oluşturma ve entegrasyonunu gerçekleştirme olarak sıralanabilir.

Tanıtım Nasıl Oluşturulmalıdır?

Instagramda Tanıtım nasıl oluşturulur
Instagramda Tanıtım nasıl oluşturulur

Instagram hesabınızdaki bütün gönderilere ayrı ayrı tanıtımlar oluşturabilirsiniz. Instagram tanıtım nasıl oluşturulur konusunda bizim önerimiz bütün gönderilerinize az bütçeli de olsa tanıtımlar yapmanız yönündedir. Daha fazla ilgi çeken, daha kaliteli gönderileriniz içinse daha yüksek bütçeli tanıtımlar yapabilirsiniz.

Instagram tanıtım nasıl oluşturulur noktasında dikkat edilmesi gereken temel husus, tanıtımını yapacağınız gönderilerin kaliteli ve özgün olması gerektiğidir. Görseli belli bir standardın altında kalan gönderiler için Instagramtanıtımı oluşturamazsınız.

Tanıtım oluştururkenöncelikle Instagram hesabınızla Facebook işletme sayfasını birbirine bağlamalısınız. Bunun için Instagram üzerinden Ayarlar> Hesap> Bağlı Hesaplar adımlarını kullanabilirsiniz. Bağlantı kuruldu ise artık gönderilerinizi öne çıkartmaya başlayabilirsiniz. Bunun için öne çıkarmak istediğiniz gönderinize gelin ve sağ alt köşede yer alan Tanıtımını Yap tuşunu tıklayın.

Daha sonra tanıtımınızın nereye yönlendirileceğini seçmeniz gerekiyor. Burada;

 • Profiliniz,
 • İnternet siteniz,
 • Direct mesajlar

Seçenekleri arasından seçim yapabilirsiniz. Burada yapacağınız seçim tamamen sizin ihtiyaçlarınıza, işletmenizin türüne göre değişebilir. Mesela bir e-ticaret sitesi sahibi iseniz yönlendirmenizi internet sitenize yapmanız en iyisidir. Restoran sahibiyseniz profilinize yönlendirme yapmanız daha isabetlidir. Bir fizyoterapist iseniz direct mesaj daha mantıklı gelebilir. Dolayısıyla sektörünüzü, işinizi, yapacağınız seçimin getirisini, götürüsünü göz önüne almalı, ona göre adım atmalısınız.

Instagram içerik planlaması yazısında daha detaylı bir rehber bulabilirsiniz.

Reklam Verirken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Instagram’a nasıl reklam verilir, nasıl tanıtım oluşturulur sorularına dair arayışlar aslında geri dönüş alma endekslidir. Uygulamalarınızdan geri dönüş almaz, satış rakamlarınızı arttıramazsanız çalışmalarınız başarıya ulaşmamış demektir. Bunun için reklam verirken bazı hususlara dikkat etmeniz gerekir:

 • Hedef kitlenize yönelik reklamlar hazırlayın. Hedef kitlenizi harekete geçirmeye endekslenin. İlk reklamınız satışa yönelik değil, kitlenizi tanımaya yönelik olsun. Kitlenizi ne kadar tanırsanız o kadar alakalı içeriklere yoğunlaşabilirsiniz.
 • A/B testi yapın ve farklı reklam görsellerinden yararlanın.
 • Görsel-metin oranına dikkat edin. Eğer bir metin eklemek zorunda iseniz bu, kesinlikle yüzde 20 seviyesini geçmesin. Metin de marka kimliğinizi, mesajınızı içersin. Hatta konuşma balonları içerisine metninizi yerleştirebilirsiniz.
 • Görsellerinizde basitlik ve düzen bulunsun. Bu sayede odak noktasını yakalayabilirsiniz.
 • Markanızı ve logonuzu çok göze batmayacak şekilde kullanarak markalaşmanızı gerçekleştirin.
 • Reklamlarınızda web sitenize link vermeyi kesinlikle unutmayın ki etkileşim artsın.
 • Stories reklamlarını göz ardı etmeyin.
 • Video reklamlardan faydalanın.
 • Kullanıcı içeriklerini reklamlarınızda kullanın ki güvenilirliğinize katkı sunsun.
 • Hatırlanabilir, mesajınızla alakalı hastagler kullanın.

Hesabınız Askıya Alınırsa Ne Olur?

Instagram’a reklam verme dışında bir konuya yer vermek istiyoruz. Kimi zaman Kullanım Şartlarını ihlal gerekçesiyle hesapları askıya alır. Bu durumda hesabınıza girmeye çalıştığınızda “Hesabınız devre dışı bırakıldı” yazısıyla karşılaşırsınız. Bu durumda Instagram itiraz formunu kullanarak duruma itiraz edebilirsiniz. Tarayıcınız üzerinden forma ulaşabilir, bu formu doldurarak itiraz talebinizi iletebilirsiniz. Formun sonunda neden hesabınızın askıya alınmaması gerektiğine dair düşüncelerinizi yazmalısınız. Daha sonra itirazınız değerlendirilir ve tarafınıza bildirim gönderilir. Kabul edilirse yeniden giriş yapabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu