Sosyal Medya Reklamcılığı

İnstagram İçerik Planlaması

İnstagram İçerik Planlaması

Hepimizin bildiği gibi, İnstagram bir markayı veya kişisel zevkleri iletmek için güzel görüntülere, kısa ve bilgilendirici alt yazılara dayanan bir sosyal medya platformudur. Bu nedenle İnstagram’da hesabınıza daha fazla takipçi ve katılım sağlamak ve İnstagram içeriği planlamanın bir zorunluluk haline gelmesini önlemek için her zaman organize olmanız gerekir. Ayrıca harika bir içerik kütüphanesine sahip olmakta İnstagram’da başarıya ulaşmanızı sağlar.

İyi bir içerik kütüphanesi aceleye getirilmemeli. Aslında, haftalık Instagram içeriğinizi belirleyebilir ve her hafta sadece bir saat içinde etkileyici bir içerik kütüphanesi oluşturabilirsiniz! İşte kullandığımız ipuçları ve püf noktaları!

1. Konsept Belirle

Konsept belirleme İnstagram içerik planlamasında dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan biridir. Öncelikle yapmanız gereken içeriklerinizi hangi konsept üzerinden yapacağınızı belirlemeli ve gönderilerinizi bu konsepte uyumlu hale getirmelisiniz. Örneğin kendinize “doğa manzaraları” konseptini seçebilir, gönderilerinizi ve etiketlerinizi bu konsepte uygun olacak şekilde hazırlayabilirsiniz.

Nasıl Konsept Seçmeliyim?

Bu tamamen sizin yetenek ve zevklerinizle alakalıdır. İyi bir fotoğrafçıysanız “doğa manzaraları”, mizahınıza güveniyorsanız “mizah sayfası” konseptini seçebilirsiniz. Konsept belirlerken iki kriter çok önemlidir:

  1. Seçeceğiniz konseptte özgün içerik üretebilmelisiniz.
  2. Bu içerikleri belirli aralıklarla tekrar üretebiliyor olmalısınız.

2. Arşiv Kullan

instagram kütüphanesi
instagram kütüphanesi

Günübirlik içerik üretmek yerine İnstagram içeriklerinizi arşivlerde ya da instagram kütüphanesinde hazırda tutmalısınız. Her zaman sonraki haftanın içeriklerinin hazır olması size kolaylık sağlayacaktır. Size ilham verecek sayfaları takip edebilir ve her fırsatta gönderilere göz gezdirebilirsiniz. Bu size farklı bir perspektiften bakma imkanı sağlayacaktır. Okulda, işte veya dışarıda aklınıza gelen içerikleri ya da size ilham veren içerikleri arşive kaydetmeyi unutmayın.

3.Görsellerinizi Özelleştirin

Konsepti belirleyip, içeriklerinizi arşivledikten sonra içeriğinizin daha ilgi çekici bir hal alması için onları özelleştirebilirsiniz. Çeşitli efektler kullanarak sade bir görseli ilgi çeken bir İnstagram içeriğine dönüştürebilirsiniz. Videolarınızı güzel melodiler ile süsleyebilir, size kolaylık sağlayacak photoshop ya da video edit programları kullanabilirsiniz. Ben Adobe photoshop CC ile görsellerimizi özelleştiriyorum.

Uygun Filtre
Uygun Filtre

4. Takvim Belirle

Tüm bu adımları tamamladıktan sonra yapmanız gereken içeriklerinizi planlı bir şekilde paylaşmaya başlamak. İnstagram’ın istatistikler bölümünü kullanarak hedeflenen kitlenin en çok etkileşim aldığı günleri ve saatleri seçerek içeriklerinizi paylaşabilirsiniz. Telefonunuza hatırlatma kurmak işinizi daha da kolaylaştıracaktır.

Tüm bu adımlar İnstagram içerik planlaması için uygulanması gereken temel adımlardır.

İçerik planlamanızı hazırladıktan sonra artık İnstagram’da takipçi kazanma yazımızı okuyabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu