Sosyal Medya Reklamcılığı

Hashtag Nedir? Nasıl Kullanılır?

Hashtag’ler sosyal medya platformları üzerinde oldukça yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Hashtag sembolü “#” ifadesiyle yapılmaktadır. Eğer hashtag’in ne olduğunu bilmiyorsanız ya da nerede nasıl kullanılacağını bilmiyorsanız bu içerik tam size göre!

Sosyal medyada herkes nasıl kullanmasını gerektiğini bilmeden Hashtag kullanıyor. Oysa Hashtag’lerin bir kullanım amacı vardır. Birçok sosyal medya kullanıcısının veya işletme sahibinin kafasını karıştıran bir konu.

Bu sebeple bu konumuzda Hashtag Nedir ve nasıl kullanılır?, Hashtag’lerin ticari kullanımları nasıl olmalıdır? sorularını yanıtlayacağım.

Hashtag Nedir?

Hashtag, içerikler için bir etiketi ifade etmektedir. Mesela #dijitalpazarlama bir hashtag örneğidir.

Hashtag’lerin kullanım alanları genellikle sosyal medyadır. Özellikle en popüler olduğu platform Twitter‘dır. Hashtag’ler ilk olarak bu platformda ortaya çıktı ve diğer sosyal medya platformlarında kullanılmaya başlandı. İşte başlıca Hashtag kullanılan diğer sosyal medya platformları;

  • Instagram
  • LinkedIn
  • Pinterest
  • Google+
  • Facebook

İçeriği ile alakalı bir konuda herkes Hashtag paylaşabilir. Çünkü bu konu ile ilgilenen bir kişi diğer Hashtag’lere de bir göz atmak isteyebilir.

Örneğin #kadınaşiddetehayır etiketi ile sosyal medya kullanıcılar kendi aralarında bir farkındalık yarattılar ve alakalı kişiler neler olup bitiyor diye #kadınaşiddetehayır hashtag’ine girip göz atmaya başladı. Daha sonrasında amatör videolar fotoğraflar, röportajlar ve haberlerle bu hashtag oldukça ses getirmeye başladı.

Bunun gibi durumlarda hashtag’ler halkın duygularını ifade edebilir. Felaketler, önemli gelişmeler vb. gibi durumlarda birçok kullanıcı bu hashtag furyasına katılma ihtiyacı duyar. Olaylar hakkında daha fazla bilgiye sahip olmak için hashtagleri kullanmak oldukça önemli bir araçtır.

Ancak hashtag sadece haberler ile sınırlı değildir. Blog olarak ya da küçük işletmeler için pazarlama aracı olarak da kullanılan bir araçtır.

hashtag nedir
hashtag nedir

Hashtag Nasıl Yapılır?

Hashtag’lerin kullanımı oldukça basittir. Sadece bir kaç ayrıntı bilmeniz gerekir.

1. Boşluk Kullanmayın

Hashtagler, tek bir kelime, kısaltma, slogan, sayı kombinasyonu ya da bir cümleden oluşabilir. Bunları kullanırken kesinlikle boşluk bırakamazsınız. Tüm harfler ve sayılar hashtag kullanılırken birleşik yazılmalıdır. Baştaki “#” işareti dışında herhangi bir noktalama işareti kullanılmaz. Ayrıca hashtag kullanırken sayıların yanında en az bir harf kullanılması gerekir.

2. “#” ifadesiyle başlayın

Hashtag oluştururken yapmanız gereken ilk şey ‘#’ ifadesini en başa koymak olmalıdır. Doğru kelime veya sayıların başına # işareti koyarak Hashtag’inizi oluşturabilirsiniz.

3. Kendi Hastag’inizi Oluşturun

Halihazırda bir sürü hashtag olduğu gibi kendi hastag’lerinizi de oluşturabilirsiniz.

İyi bir hashtag oluşturmanız için tek yapmanız gereken düşünmek ve içerik ile alakalı bir hashtag bulmak. Ardından da mesajınızın altına ya da mesajınızın içine hastag’lerinizi yerleştirebilirsiniz.

4. Benzersiz Hashtag Kullanın

Tamamen özgün ve benzersiz hashtag bulmaya çalışın. Sosyal medya platformlarında bulduğunuz hashtag’leri aratın. Ayrıca herhangi bir kullanıcı adı ile aynı olmamasına özen gösterin. Çünkü bu kafa karışıklığına neden olacaktır.

Kullandığınız hashtaglerin aranma hacimlerini kontrol edin. Kimsenin ilgisini çekmeyen hashtag’ler çok bir işinize yaramayacaktır.

5. Hashtag’leriniz Anlaşılır ve Akılda Kalıcı Olsun

Ürettiğiniz hashtag’lerin akılda kalıcı olması çok önemlidir. Uzun ve tellfuzu zor kelimelerden kaçınmaya çalışın. Kısa ve hatırlaması kolay olan hashtag’ler kullanmaya çalışın.

Var Olan Hashtag Nasıl Kullanılır?

Kendi hashtag’inizi kullanmak yerine bazen halihazırda hashtag’ler kullanarak tartışmaya ya da konuya dahil olmak isteyebilirsiniz.

Bunu yaparak aynı konu üzerinde ilgili içerik paylaşmış olursunuz ve tartışmaya dahil olursunuz. Aynı hashtag’i kullanan diğer sosyal medya kullanıcıları da sizin hashtag’inizi görecek ve tartışmanın içinde olduğunuzu anlayacaktır.

Hashtag Ne Zaman Kullanılmamalı?

Birçok kullanıcı hashtag kirliliği yaparak kullandığı hashtag’lerden verim alamıyor. Peki hashtagler ne zaman kullanılmamalı?

  • Birden çok hashtag kullanmayın
  • İçerik ile alakası olmayan hashtag kullanmayın
  • Dikkat çekmek için gerçek dışı hashtag kullanmayın

Bu maddelerden birini ya da birkaçını yapıyorsanız muhtemelen kullandığınız hashtag’lerden verim alamazsınız. Çünkü kullanıcıların ilgisini çekmeyecektir ve etkileşim almayacaktır.

Örnek okuma: Küçük işletmeler için Instagram Tavsiyeleri

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu