SEO

H Etiketi (Başlık) Nasıl Kullanılır?

Başlık etiketleri kullanıcı deneyimi ve SEO için oldukça önemli bir etkendir. H etiketi aynı zamanda başlık etiketi olarak da kullanılmaktadır. Bu yazımda kullanıcı deneyimi ve SEO için H etiketleri nasıl kullanılır? sorusuna yanıt vereceğim.

Eskiden H etiketleri SEO’yu doğrudan etkileyen en büyük faktörlerden biriydi. Ancak Google yaptığı güncellemeler ile daha farklı faktörlere önem vermeye başladı. Ancak hala H etiketleri SEO için önemli bir işleve sahiptir.

Kullanıcıların, içeriğinizi daha iyi okuyabilmeleri için ve arama motorlarının içeriklerinizi daha iyi tarayabilmesi H etiketleri kullanmanız gerekir.

İşte 6 adımda H etiketi yani başlık inşası nasıl yapılır.

1. Başlık İnşası İçin H Etiketi Kullanın

H etiketleri ile başlıklarınızı düzgün bir şekilde inşa edebilirsiniz. Kullanacağınız her başlık kullanıcılara okuyacakları metin ile ilgili bilgi edinmelerini sağlar.

Doğru kullanılmış H etiketleri ile içeriklerinizi kolayca kurgulayabilirsiniz.

  • H1 etiketi içeriğin bütününün ne ile ilgili olduğunu vurgular
  • H2 etiketi ise içeriğinizde bahsedeceğiniz ana başlıkları oluşturur
  • İçeriğinizde yer alan alt başlıklarda ise H3 – H4 – H5 ve H6 etiketleri kullanılır

2. İçeriği Bölmek İçin H Etiketi Kullanın

İçeriklerin taranabilir olması, içeriklerin okunabilirliğini artırır. İçerikleri başlıklar ile bölerek taranabilir yapıp, SEO performansınızı artırabilirsiniz.

İnsanların sadece %16’sı içeriklerde metinlere göz atıyor. Geri kalan kısmın ilk baktığı yerler genellikle H etiketleri yani başlıklar oluyor. Sadece bu sebeple bile başlıklarınızı düzgün optimize etmelisiniz.

Eğer bir içerikte yeterli sayıda başlık varsa, kullanıcılar Google’a dönmek yerine başlıklarınızın kılavuzluğunu yaptığı web sitenizde daha fazla zaman geçireceklerdir. Ayrıca daha fazla olumlu geri dönüş almanızı sağlar.

3. Anahtar Kelimeleri Başlıklarda Kullanmaya Çalışın

Google anahtar kelimeleri, başlıklarınız ile eşleştirir. Bu da arama motorlarında görünürlüğünüzü olumlu yönde etkileyecektir. Bu sebeple başlıklarınızda anahtar kelimeleri geçirmeye özen gösterin. Ancak sırf anahtar kelime kullanmak için anlamsız başlıklar kullanmayın!

Örneğin benim yazımda anahtar kelimeyi her başlıkta kullanmadığımı göreceksiniz. Çünkü Google algoritmaları gereksiz anahtar kelime kullanımını ve spamları çok rahat anlayabilir. Her başlığa anahtar kelime koyarsam eğer Google bunu büyük bir olasılıkla spam olarak algılayacaktır.

Her şeyden önce sayfanız ve H etiketleriniz tamamen okunabilir ve doğal olmalıdır. Tek yapmanız gereken ince ayar yapmak.

Artık kullanıcı deneyimi SEO konusunda oldukça önemli bir yere sahiptir. Bu sebeple yanlış başlık ve anahtar kelime kullanımı kullanıcı deneyimini olumlu olarak etkilemez ve sıra kaybı yaşarsınız.

4. Snippet’lar İçin Optimize Edin

Snippet’ların ne olduğunu bilmiyorsanız aşağıdaki görseli inceleyin.

snippet örneği
snippet örneği

Yukarıda görselde gördüğünüz gibi Google iyi optimize edilmiş içerikleri ilk sırada gösterirken ekstra olarak kullanıcılara özetler gösterir. SEO için içeriklerin Snippet’lara uygun olması önemli bir faktördür.

Aşağıdaki görsel ile beraber anlamaya çalışın.

snippet örneği 2
snippet örneği 2
h etiketi için snippet örneği
h etiketi için snippet örneği

Yukarıdaki görsellerde, içeriklerin Google’da görüldüğü şekli ve içeriğin kendisi yer almaktadır. Bu içeriği oluşturan kişi başlık etiketlerini listeleyerek Snippet’larını optimize etmiş. Google’da bunu tarayarak ilk sırada içeriğin listelenmiş şeklini özet olarak göstermiş.

Yukarıdaki örnekte H2 etiketinde ana başlık kullanılmış ve H3 etiketleri ile listeleme oluşturarak Snippet’lar için başlıklar optimize edilmiş.

5. Sadece 1 adet H1 Etiketi Kullanın

H1 etiketi içeriğiniz ne ile ilgili olduğundan bahseder. Kullanacağınız diğer alt etiketler ise bu H1 etiketinin alt başlıklarıdır ancak H1 etiketinin konusu ile uyumludur. Bu sebeple her sayfa için sadece 1 adet H1 etiketi kullanmaya özen gösterin.

Ayrıca H1 etiketleri oldukça büyüktür ve kullanıcılara ana başlık gibi gözükmektedirler. Birden fazla H1 etiketi kullanımı görsel olarak kalitesiz ve karışık duracaktır. Bu da kullanıcı deneyimini olumsuz etkileyeceği için SEO için en fazla bir adet H1 etiketi kullanın.

Ahrefs, Semrush, Seobility gibi programlar ile başlık inşanızı kontrol edebilir. Bu araçlar sayesinde H etiketlerinizi nasıl inşa ettiğinizi görebilir ve hatalarınızı düzeltebilirsiniz. Ahrefs ve Semrush paralı bir uygulama ancak Seobility ile ücretsiz bir şekilde başlıklarınızı analiz edebilirsiniz.

6. Başlıklarınız İçerikleriniz İle Uyumlu Olsun

H etiketlerini kullanırken, kullanıcıları kandırmaya çalışmayın. İçeriğiniz ile alaka H etiketleri kullanarak başlıklarınızı inşa edin. Aksi takdirde kullanıcılar aradıklarını bulamadıkları için web sitenizi terk edecek ve kullanıcı deneyimini olumsuz etkileyecek. Yukarıda bahsettiğim gibi arama motorları kullanıcı deneyimine özen göstermektedir.

Başlıklarınızı ortalamak yerine sola hizalamayı tercih edin.

Sitenizdeki kullanıcıları başlıklarınız ile ne kadar etkilemeyi başarırsanız SEO performansınız bir o kadar artacaktır. Ana odağınız kaliteli içerikler oluşturarak kullanıcı memnum etmek olmalı.

7. İlgi Çekici olun!

Sadece başlıklarınız değil, içeriğiniz ile beraber bütün olarak ilgi çekici olmaya çalışın. H etiketleriniz kullanıcılarda heyecan oluşturmalı. Kullanıcılar başlıkları görünce aradığını bulmalı. Bu sebeple içeriklerinizi oluşturduktan sonra tekrar tekrar başlıklarınızı optimize edin.

H1 etiketinize önem verin. Çünkü en önemli başlığınız H1 etiketlerinizdir.

Sonuç

H etiketlerinizi düzgün bir şekilde inşa ederek SEO performansınızı artırabilirsiniz. Kullanıcı deneyimini en iyi yansıtacak başlıklar kullanmaya özen gösterin ve sırf aranma hacmi kazanmak için kullanıcıları kandırmayın. Çünkü sitenizden hemen çıkacaklar ve SEO performansınızı olumsuz etkileyecekler.

İçerikleriniz ile ilgili başlıklar kullanmaya özen gösterin ve anahtar kelimenizi bazı başlıklarda kullanmaya çalışın.

Unutmayın sadece bir adet H1 etiketi kullanabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu