Google Ads

Google’da Reklam Verirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Google’a Nasıl Reklam Verilir? Dikkat Edilmesi Gereken Konular?

Google’da web sitenizi, ürünlerinizi, hizmetlerinizi hedef kitlenize en iyi biçimde ulaştırmanın yollarından birisi reklam vermektir. Google Ads üzerinden reklam politikanızı belirleyebilir, doğru adımlarla en iyi ve en fazla tüketiciye ulaşabilirsiniz. Fakat bütçe ve zaman konusunda sorun yaşamamak adına belirteceğimiz hususları dikkate almanızda fayda var.

Google Reklam Vermek İçin Önce Google Hesabı Oluşturun

google ads hesabı oluşturun
google ads hesabı oluşturun

Google Ads reklam verme konusunda en temel detay Google Ads hesabı oluşturmaktır. Bunun için ilk olarak bir e-mail adresine sahip olmalısınız. Bu e-mail adresinin başka bir Google Ads hesabıyla ilişkili olmaması gerekmektedir.

Google Adsana sayfasından giriş yapmalı ve mal adresinizle site adresinizi yazmalısınız. İlk kampanya oluşturma sayfasında hedef kitlenizi, günlük bütçenizi ve anahtar kelimelerinizi belirlemelisiniz. Hedef kitleniz için Türkiye’yi seçebilir ya da tüm dünyayı tercih edebilir, reklamlarınızın gösterilmesini istediğiniz bölgeleri tek tek belirleyebilirsiniz.

Arama ağı seçiminde arama ağı veya görüntülü reklam ağı seçeneklerini kullanabilirsiniz. Kampanyanız ile en uyumlu, içeriklerinizi yansıtan anahtar kelimeleri seçmelisiniz. Bunun için çeşitli anahtar kelime analiz araçlarından destek alabilirsiniz. Alaka düzeyi ne kadar iyi olursa reklamlarınızın tıklanma olasılığı da o kadar fazla olacaktır.

Meta Tag Nasıl Yazılır?

Meta tag, meta etiketleri anlamına gelir ve sayfalarınızın bilgi etiketleridir. HEAD etiketleri arasında bulunur. Kullanıcılara ve arama motorlarına içerikle, sayfa ile ilgili önbilgi sunmaya yardımcı olur.

Meta tag SEO için önemlidir. keyword ve description meta etiketlerine yazılan her kelime sitenizin arama motorlarındaki yerini alır. Eskiden web sitelerini üst sıralara taşımada çok daha etkili olan meta tagler günümüzde sıralamadan ziyade sitenizin temel öğelerindendir. Bu da sitenizin standartlara uyum sağlaması noktasında meta tagleri önemli bir öğe konumuna getirir.

Google Ads nasıl reklam verilir sorusuna karşı meta taglerle ilgili ilk bilmeniz gereken etiketlerin siteye göre değil, sayfaya göre şekillendiğidir. En büyük hata ise bütün web sitesi için tek meta tag belirlemektir. Bu yüzden mümkünse her sayfa için ayrı ayrı tag belirlenmelidir.

Meta tag içerisinde pek çok etiketi barındırır. Bunlar şunlardır:

 • Title etiketi,
 • Content Type,
 • Content Language,
 • Description,
 • Keywords,
 • Robots.

Meta Descreption Nasıl Yazılır?

Google Ads reklam verme noktasında meta description en önemli meta taglerinde birisidir. Sayfanın <head> kısmında yer alan bu meta tag, içeriğiniz hakkında açıklayıcı, kısa bir paragraf şeklindedir. Arama sonuçlarında ise sayfanızın URL’sinin hemen altında yer alır.

Meta Descreption yazılırken şu hususlara dikkat edilmelidir:

 • İlk olarak anahtar kelime kullanımı önemlidir. Sayfanız için belirlediğiniz anahtar kelimeyi mutlaka açıklamalarda geçirin ve SEO uyumlu title yazarken ihmal etmediğiniz gibi description yazarken de ihmal etmeyin. Arama yapan kullanıcı, descriptioniçerisinde arattığı kelimeyibold biçimde görecektir.
 • Description seçiminde spam tarzı görünümlerden uzak durun. Mutlaka kullanıcılarınızın işine yarayacak bilgiler geçirin. Arama motorları için içerik hazırlamak yerine kullanıcılar için içerik hazırlayın. Çünkü arama motorları daima kullanıcı dostu siteleri ödüllendirmeyi seçer. Anahtar kelime yoğunluğu çok fazla olan descriptionlarspam olarak algılanır ve sorun yaratabilir.
 • İdeal bir uzunluk vardır ve bu, 135-160 karakterden oluşur. Daha uzun olması halinde arama sonuçlarında fazla kısımlar kesilerek gösterilir.
 • Meta description yazarken sayfanızın reklamı olduğunu düşünün. İlgi çekici ve yaratıcı açıklamalar yazarken mutlaka içeriğinizle ilgili olmasına dikkat edin.
 • Özgün olun. Her sayfa için özgün sonuçlar sunun. Birçok sayfa için aynı descriptionı kullanmayın. Aksi taktirde kopya içerik olarak değerlendirilir.
 • Richsnippet kullanımı artı sağlar. schema.org aracılığıyla açıklamalarınızı işaretlerseniz arama sonuçlarında fark yaratabilir, daha geniş kitlelere ulaşabilirsiniz.

Sonuç olarak Google Ads reklam verme konusunda ilgi çekici bir description yazmak sayfalarınıza trafik çekmenize yardımcı olur. Yukardaki kurallar tıklanma oranlarınızın artmasını sağlar.

Google’a Reklam Verirken Bütçe ve Anahtar Kelime Planlaması Yapmalısınız

anahtar kelime seçimi
anahtar kelime seçimi

Google Ads nasıl reklam verilir sorusunun cevabındaki en önemli etkenlerden birisi anahtar kelimedir. Doğru anahtar kelime seçimi ve beklenen aranma hacmi, reklam bütçesinin belirlenmesini sağlar. Yine bu süreçte kontrolleri yapabilmek adına Google Ads paneli, anahtar kelime planlayıcı aracılığıyla kullanılabilir.

Google Ads reklam verme esnasında bütçe anahtar kelime seçimine dair en temel etkenler şunlardır:

 • Belirlenenanahtar kelimelerin sayısı,
 • Anahtar kelimelerin aranma hacimleri,
 • Anahtar kelimelerin tıklanma başı maliyeti.

Reklam için herkesin bütçesi aynı olmaz. Bu yüzden kısıtlı bütçeye sahip olanların daha nokta atışı eylemler yapmaları gerekir. Bu yüzden de bu hususları kullanarak reklam verebilirler. Özellikle çok fazla anahtar kelime kullanmak olumlu bir durum olmaz. Çünkü anahtar kelimeler fazlalaştıkça her kelime için geri dönüş aynı sayıda olmayacaktır. Buna rağmen bütçe etkili etkisiz anahtar kelimeler arasında dağılacak, bütçe gereksiz yere tüketilmiş olacaktır.

Bütçe anahtar kelime seçiminde belirlenen anahtar kelimelerin maliyetlerinin de belirlenmesi gerekir. Dolayısıyla sadece anahtar kelime belirlemek yeterli olmaz. Anahtar kelimeler belirlendikten sonra bunların Google arama motorundaki aranma hacimleri için, rekabet düzeyleri için ve TBM maliyetleri için ayrı ayrı bütçe planlamaları yapılmalıdır. Gerek belirlenen bütçenin aşılmaması gerekse var olan bütçenin daha fazla kitleye ulaşacak biçimde kullanılması için bu, oldukça önemlidir.

Google reklam bütçesi hesaplamalarında reklamların hangi saatlerde gösterileceği hususiyet arz eder. Her reklam verenin kendine has bir reklam trafiği yaşadığı saat aralığı bulunur. Gerek rekabetin az olduğu gerekse reklam verenin kendisinin reklam trafiğinin olduğu saat dilimleri seçilerek Google Ads reklam verme bütçesi en iyi biçimde belirlenebilir.

Hedef Kitle Seçimi Google’da Reklam Verirken Dikkat Etmeniz Gereken Bir Konu

hedef kitle seçimi

Google Ads reklam verme konusunda önemli detaylardan birisi hedef kitle seçimidir. Google Ads hedef kitle belirleme özelliği sayesinde hazırladığınız kampanyaları en etkili kitleye ulaştırabilirsiniz. Bunu yaparken kullanıcıların özellikleri belirlenmeli, kullanıcıları filtreleyerek seçimde bulunma özelliğinden yararlanılmaktadır. Bu da daha fazla insanla etkileşime geçmeye yardımcı olmaktadır.

Google Ads nasıl reklam verilir özelliğinin bir getirisi olan hedef kitle seçimi sayesinde bireylerin tam aradıkları içerikleri bulmaları ve kampanyaların aranan özelliklere göre kullanıcıları daha hassas belirlemesi sağlanır. Dilerseniz Google Ads Editör’de bulunan mevcut kitlenin kullanımını sağlayabilir, dilerseniz de yeni kitle listeleri oluşturabilirsiniz.

İşletme sahiplerinin düzenlediği reklamların kelime analizi ile en ilgili gruplardaki kişilere yönlendirilmesi sağlanmaktadır. Bu sayede işletmenin pazarladığı ürüne ihtiyaç duyan bireyler de işletme ile kolayca eşleştirilmekte, daha fazla alıcı kitleye ulaşılması sağlanmaktadır. Hedef kitle belirleme özelliği ile reklamların alakasız şekilde belirlenmesinin önüne geçilmektedir.

Google Ads reklam verme ve hedef kitlenin atanması sırasında en uygun kelimeler kullanılmalıdır. İçerik ile en alakalı kelimelerin belirlenmesi adına yapılacak seçimler grubun içeriğe daha hızlı ve kolay erişimini sağlar.

Hedef kitle seçiminde video kampanyaları için yakın ilgi alanı, ayrıntılı demografi, yeniden pazarlama, amaç ve yaşamdaki önemi ile benzer başlıkların incelenmesi gerekir. Satın alma alışkanlıkları, eğitim düzeyi gibi etmenlere dikkat edilir.

Görüntülü reklam ağı kampanyalarında yeniden pazarlama ve yakın ilgi alanı başlıkları taranmalıdır. Arama ağı kampanyaları içinse yeniden pazarlama üzerine filtreleme edilmeli ve yeniden benzer kitlelere ulaşma adına müşteri listesi oluşturularak kampanyalardan haberdar edilmelidirler.

Dilerseniz örnek Google Ads Reklam incelemesine göz atabilirsiniz.

Daha Fazlası

İnternet – E-ticaret Satışlarınızı Arttırmanın Yolları

E-TİCARET SEO REHBERİ: SEO Başarısını Ölçme

Mobil Uyumlu Web Sitesi Nasıl Olur?

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu