Genel

Google Benim İşletmem Nedir? Nasıl Hesap Oluşturulur?

Yemek yemek istediğinizde, parti organizasyonu düzenleyeceğiniz zaman ya da alışveriş yapacağınız zaman ilk yaptığınız iş Google’da mağaza profiline ve yorumlarına bakmak değil mi? işte Google benim işletmem (Google My Business) mağazalara bu imkanı sunan bir Google aracıdır.

Bir ürünü ya da hizmeti almak için pek çok kullanıcı işletme adını Google’a yazar ve mağaza profilini ve yorumları okumaya başlar. Başarılı bir profil ile müşterilerle direkt olarak etkileşim kurabilir ve dönüşüm oranınızı artırabilirsiniz.

google benim işletmem
google benim işletmem

Google Benim İşletmem Nedir?

Google benim işletmem, işletme sahiplerinin Google’ın arama ve haritalar bölümlerinde işletmelerini tanıtmalarına olanak sağlayan bir Google aracıdır. Google benim işletmem ile kullanıcılar mağazanıza yorum yapabilir, kullanıcılar ile görüşebilir ve kullanıcıların yaptıkları etkileşimleri takip edebilirsiniz.

Google My Business’ı dijitaldeki mağaza vitrininiz gibi düşünün. Müşteriler bir şeye ihtiyaç duyduğunda hemen Google’a başvuracaklardır. Başarılı bir Google benim işletmem profiliniz varsa müşteriler aradıkları hizmeti sizin işletmenizde bulabilir.

Google Benim işletmem, müşteri çekmek, etkileşim kurmanıza ve ürünlerinizi satmanıza yardımcı olur. Google benim işletmemin avantajları şunlardır;

  • Müşteriler ile direkt olarak bağlantı kurabilirsiniz. (Telefon yoluyla ya da yorumlara cevap vererek yapabilirsiniz)
  • Müşterilerinizin mağazanızla nasıl etkileşim kurduğunu takip edebilirsiniz.
  • Hizmetlerinizi, ürünlerinizi direkt olarak Google’da ön plana çıkarmanıza yarar.

Öncelikle hesap oluşturmanız gereklidir.

Google Benim İşletmem Profili Nasıl Oluşturulur?

Artık Google benim işletmemin pazarlama potansiyelinin farkına vardıysanız, profilinizi oluşturabilirsiniz.

1. Google hesabınızla girin yapın.

Öncelikle Google hesabınızın olması gerekir. Eğer Google hesabınız yoksa buradan hesap oluşturabilirsiniz.

2. Google Benim İşletmem adresine gidin.

Oluşturduğunuz Google hesabı ile Google My Business adresine giriş yapın.

3. İşletmenin Adını Girin

İşletmenin adını doğru yazmayı unutmayın. Ayrıca her kelimenin ilk harfini büyük yapın. Çünkü müşteriler için ilk izlenim oldukça önemlidir.

4. Adres Bilgilerinizi Girin

Adres bilgilerini eksiksiz girin. Böylece Google işletmenizin fiziki bir konumu olduğunu doğrulayacaktır. Unutmayın her bir konut için bir işletme girebilirsiniz.

5. Mağazanız Ziyaretçilere açık mı değil mi seçimini yapın

Evinizde veya ofisinizde çalışıyor olabilirsiniz ve müşteri ziyaretlerine uygun olmayabilirsiniz. Aynı şekilde ürünlerinizi vitrinde sergilediğiniz için müşterilerin ziyaret etmesini isteyebilirsiniz. Burada bunun seçimini yapmanız gerekmektedir.

6. Birincil İşletme Kategorinizi Seçin

Google arama terimleri ile işletmenizin alaka düzeyi ile ilgilenir. Bu sebeple işletme kategorinizi doğru seçin ve Google sizi bu kategoride daha ön plana çıkarsın. Müşterinin Google’da aradığı kelimenin karşılığını tam olarak vermeniz gerekmektedir.

7. Telefon numaranızı ve Web sitenizi ekleyin

Bu bilgileri eksiksiz bir şekilde doldurmanız gerekmektedir. Google doğruluğundan emin olmak için onay mesajı gönderecektir. Özellikle web sitesi üzerinden satışlarınızı yapıyorsanız kullanıcıları web sitenize yönlendirmek satışlarınızı artırmada yardımcı olacaktır.

8. İşletme bilgilerini eksiksiz doldurun

Geriye kalan bilgileri doğru ve eksiksiz bir şekilde doldurun. Özellikle bol bol görsel eklemeye çalışın.

Google benim işletmem hesabı ile işletmenizi Google arama motorunda gösterebilir ve potansiyel müşterilerinize ulaşabilirsiniz. Aynı zaman onlarla etkileşim kurup satış yapabilirsiniz.

Ayrıca internet sitenize yönlendirerek web sitesi üzerindeki satışlarınızı artırabilirsiniz veya telefon numaranızı ekleyerek müşteriler ile direkt olarak etkileşim kurabilirsiniz.

Başarısız bir profil ve olumsuz yorumlar dönüşümlerinizi kötü etkileyecektir bu sebeple profilinizi eksizsiz ve doğru bir şekilde oluşturun ve müşteriler ile yakından ilgilenin.

İlgili Okuma: İnternet Satışlarını Artırmanın Yolları

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu