Google Ads

Google Ads Nedir? Ne İşe Yarar?

Markanızın sahip olduğu reklam bütçesi ile iyi bir yatırım yapmak istiyorsanız, Google Ads sizin için en iyi seçenek olabilir. Neden mi?

 • 260 milyondan fazla tekil ziyaretçiye sahip
 • Yaklaşık 5 milyar günlük etkileşime sahip
 • Ayrıca günümüzde Google ile tanışmayan kimse yoktur

Google Ads, Dünyanın en büyük ve etkileşime sahip web sitesi Google’ın pazarlama aracıdır. İlk olarak 2000’li yıllarda kendisini Google Adwords olarak tanıdık. Ancak 2018 yılında Adwords yeniden yapılanmaya giderek Google Ads olarak karşımıza çıktı.

Az çok interneti kullanan biriyseniz, muhakkak Google reklamları karşınıza çıkmıştır, birçoğu ile etkileşim dahi kurmuşsunuzdur. Aynı şekilde sizin potansiyel müşterilerinizde sürekli olarak Google reklamları ile karşılaşmakta ve etkileşime girmektedir.

Google Ads ücretli aramalara ne kadar çok yatırım yapılırsa o kadar tıklama alacağınızı ve yeni potansiyel müşteriler elde edebileceğinizi bilmeniz muhtemelen sizin için sır olmayacaktır. Bunları işletmeler ve müşterilerinde bildiği bir gerçektir.

İşte Google ücretli aramalardaki en önemli platform ve değeri her geçen artarak tekelleşmektedir.

Bu Google Ads rehberi ile, reklam vermeye nasıl başlamanız gerektiğini öğreneceksiniz ve Google Ads Nedir?, Ne işe yarar vb gibi soruların cevaplarını bulacaksınız.

Google Ads, belirli bir tıklama başına (TBM) ya da gösterim başına (GBM) ödeme yaptığınız ücretli bir pazarlama aracıdır.

Google Ads sayesinde marka, hizmet ya da ürününüz için nitelikli trafik veya potansiyel müşteri çekmek için kullanılan etkili bir platformdur. Google Ads ile;

 • Web sitenizin trafiğini artırabilir
 • Mağazanız için daha fazla telefon araması alabilir
 • Web siteniz üzerinden hizmet formu ve tekliflerinizi artırabilir
 • Mağazanıza daha fazla ziyaretçi çekebilirsiniz

Google Ads, en alakalı hedef kitlenin karşısına hem mobil, hem de masaüstü platformlarında ürünlerinizi paylaşmanıza olanak tanır. Dolayısıyla sizin için potansiyel müşterileri, hem Google Arama Ağı hemde Google Haritalar aracılığı ile markanızın ürün veya hizmetlerini belirli bir ücret karşılığında tanıtmanıza olanak tanır.

Google Ads ile verilen reklamlar sadece Google arama motoru üzerinden değil, aynı zamanda Youtube ya da Blogger gibi çeşitli platformlarda da gösterim veya tıklanma almanızı sağlar.

Google Ads’i kullanmaya teşvik eden özelliklerinden biri ise, yapay zeka zamanla reklamlarınızı anlar ve sizin için reklamları daha uygun hale getirmek için bildirimlerde bulunur. Gözünüzden anahtar kelimeleri, yanlış optimizasyonları, reklam bütçesi ayarları vb gibi birçok öneride bulunarak hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olur.

Ayrıca Google Ads reklamlarınızın bütçe yönetimini tamamen size bırakmaktadır. Dilerseniz 1 tl olarak dilerseniz 10.000 tl bütçe ile defalarca değişlik yapabilirsiniz. Bu sadece ulaşacağınız kitleyi ve tıklanma oranını etkiler. Ancak herhangi bir limit zorunluluğu yoktur.

Eğer istatistikleri seven biriyseniz Google sizi istatistiklerle de tatmin edecektir.

 • Google Reklamlarının %8 lik tıklanma payı vardır
 • Görüntülü reklamlar her ay 180 milyon kişiye ulaşmaktadır
 • Satın alma niyetinde olan %65’lik bir kesim tıkladıkları Google Ads reklamlarında satın alımı tamamlar
 • Müşterilerin %43’ü Youtube’da gördükleri ürünleri satın alıyor

Peki! Neden Google Ads’de Reklam Vermelisiniz?

20 yıldır bu sektörde neredeyse tekel olan Google’da günde yaklaşık 5 milyar arama yapıldığından bahsetmem sizin için yeterli olmalı!

Google dünyanın her yerinde gerek organik olarak gerekse ücretli arama olarak kullanılan en büyük arama motoru hatta dünyanın en çok etkileşim alan web sitelerinden biridir.

Google’a reklam verenlerin ortalama kazançları 1’e 8 dir. Yani her 1 tl veren reklam veren, 8 tl’lik bir kazanç elde etmektedir. Kaynağa buradan ulaşabilirsiniz.

Hala Google Ads size kendini kanıtlayamadı mı? Bir şans daha verin! Çünkü muhtemelen rakipleriniz Google Ads kullanıyor ve sizin markanızın kaçırdığı tüm potansiyel müşterileri kendileri alıyor. Organik sıralamada 1. sırada olsanız bile Google Ads’de reklam verenler sizin önünüzde çıkıyor! Yani potansiyel müşterinizi sizden önce rakipleriniz kapıyorlar ve sizin bundan haberiniz dahi olmuyor.

Google etkileşim, dönüşüm veya marka bilinirliği konusunda kesinlikle 1 numara ve ardından da sosyal medya reklamları (instagram, facebook, tiktok, linkedin vb) geliyor.

Not: Kesinlikle Google Ads ve Sosyal Medya Reklamlarının her bir reklam türünün beraber uyum içinde kullanılması gerekiyor. Bu iki reklam platformunu rakip olarak görmek yerine farklı platform olarak düşünün! Amaç aynı olsa da gidiş yolu farklı…

Herhangi bir uzmandan yardım almıyorsanız, kendi reklamımı kendim veririm diyorsanız, elbette başarısız bir çok denemeniz olmuştur ve olacaktır. Ancak başarısız olduğunuz için pes etmeyin. Çünkü emin olun en iyi reklamları her zaman siz verebilirsiniz. Ajans veya markalar sizin hizmet ya da ürününüz hakkında çok bilgiye sahip olmayabilir. Bu sebeple kaliteli reklam puanları bile maksimum dönüşüm oranı almanızı sağlamayabilir. Demek istediğim ajansla çalışıyor olsanız bile Google reklamları için kesinlikle bir fikrinizin olması gerekiyor. Peki nedir bu hatalar?

1. Uzun Anahtar Kelime Kullanımı

Anahtar kelimeler Google Ads için oldukça önemlidir ve muhakkak öğrenmeniz gereken bir konudur. Yapılan en büyük yanlışlardan biri gereksiz uzun anahtar kelimeler kullanmak. Çünkü anahtar kelime genişledikçe, yanlış hedef kitlenin karşısına reklamlarınız çıkabilir. Dolayısıyla daha az gösterim, daha az tıklama sonuç olarak daha düşük dönüşüm oranı alırsınız.

En iyi anahtar kelimeleri hedef kitleniz ile eşleştirmek istiyorsanız, devamlı olarak deneme yanılma yoluyla anahtar kelimelerinizi optimize edin. Hata yapmaktan çekinmeyin, doğru olan anahtar kelimeyi bulana kadar en küçük ayrıntısına kadar optimize edin bekleyin, analiz edin tekrar optimize edin. Hata yapmaktan çekinmeyin. Eğer hatanızı kontrol edip anlayabiliyorsanız size maliyeti çok az olacaktır.

2. Herkes Görsün Diye Alakasız Reklamlar Yayınlamayın

Reklamlarınızı tek bir açılış sayfası üzerinde toplamayın, aynı şekilde tek bir anahtar kelime üzerine reklamlarınızı inşa etmeyin. Birçok reklam kampanyası, bir çok başlık, birçok alakalı anahtar kelime kullanın ve en önemlisi açılış sayfaları aranma terimini tamamen karşılamalı.

Örneğin kullanıcı “SEO Hizmeti” olarak arama yaptıysa sizin başlığınız, reklam açıklamanız, açılış sayfanız ve anahtar kelimeleriniz “SEO Hizmeti” çevresinde olmalı. Alakasız açılış sayfası ve anahtar kelimeler kullanıcıların kafasını karıştıracaktır ve sizin için gereksiz masraf yaratacaktır.

3. Kalite Puanınızı Artırın

Muhtemelen reklam verdiğiniz sektörde tek reklam veren firma siz değilsinizdir. Muhtemelen birçok rakibinizde sizinle beraber reklam vermektedir. Reklam verenlerin sıralamalarını etkileyen faktöre kalite puanı demektir. Buradan çıkartacağımız sonuç parayı veren düdüğü çalamıyor. Sizin reklamınızın TBM’si daha yüksek olsa bile 1. sıra olacağınızın garantisi kesinlikle yoktur. Bu sıralamayı belirleyen en önemli faktör Kalite Puanıdır.

Kalite Puanından detaylı bir şekilde yazının devamında bahsedeceğim.

4. Açılış Sayfanızı İyi Optimize Edin

Bu maddeye kadar yapılan her hata Google Ads optimizasyonu ile ilgiliydi. Ancak bu madde reklam optimizasyonunuz ile ilgili değildir, kullanıcıların reklamınıza tıkladığında karşılaştıkları ilk açılış sayfasıdır. Karışık açılış sayfaları, müşterinin arama niyetini karşılamayan açılış sayfaları Google Ads reklamlarınızı olumsuz etkileyecektir. Açılış sayfalarını iyi analiz edip, doğru optimizasyonları yapmanız gerekir.

İlk Google Ads Reklamı Oluşturmak İçin Bilmeniz Gereken Kavramlar

 1. Adrank
 2. Teklif Verme
 3. Kampanya Türü
 4. Tıklanma Oranı (TO)
 5. Dönüşüm Oranı
 6. Görüntülü Reklam Ağı
 7. Reklam Uzantıları
 8. Anahtar Kelimeler
 9. Tıklama Başına Maliyet (TBM)
 10. Kalite Puanı

Bu terimler en temel düzeyde Google reklamlarınızı optimize etmenizde yardımcı olacaktır. Temel düzeyde ilk reklamınızı bu terimleri öğrenerek gerçekleştirebilirsiniz.

1. Adrank

Adrank (Reklam Sıralaması) puanınız ne kadar yüksekse, reklam sıralamanızda o kadar yüksek olur. Yani Adrank sizin reklam sıralamanızı belirler. Daha yukarılarda olan reklamlar daha gösterim ve tıklanma alır. Dolayısıyla Adrank puanı yüksek olan reklamlar daha fazla dönüşüm imkanı sağlar. Adrank yani reklam sıralaması, maksimum teklifinizin, kalite puanının çarpımıyla oluşur.

2. Teklif Verme

Teklif verme, örneğin bir reklam tıklamasında maksimum ne kadar ücret ödeyeceğinizi belirleyeceğiniz alandır. Ne kadar fazla teklif verirseniz o kadar iyi yerlere yerleşirsiniz.

Not: Tekliflerinizi bütçenize göre belirlemeniz gerekmektedir. Örneğin günde 20 tl günlük bütçe ayarladınız, 1. sırada gözükmek için yüksek TBM ( tıklama başına maliyet) verirseniz. Günlük bütçenizi 1 saat içinde 20 tıklamayla harcayabilirsiniz. Ancak bütçenize göre daha düşük TBM ile 20 tl günlük bütçe ile 1 gün için 60 tıklama alabilirsiniz. Hala anlamayanlar için daha kolay bir örnek verelim;

Anahtar Reklam Terimimiz: “SEO Hizmeti”

Yanlış: Günlük bütçe 20 tl ve Maksimum Tıklama 1 tl ile kısa sürede 20 tıklama elde edebilirsiniz.

Doğru: Günlük bütçe 20 tl ve Maksimum Tıklama 0.20 tl ile uzun vadede 100 tıklanma elde edebilirsiniz.

Bu iki örnekte aynı bütçeyle alınan tıklanmaları görüyoruz. Reklamlarınız sırf daha yukarılarda gözükmesi için gereksiz zarar edebilirsiniz. Bu sebeple reklam vereceğiniz anahtar terimin aranma hacmi, rakip TBM, Günlük reklam bütçesi vb. faktörleri göz önünde bulundurmanız gerekir. Zaten günlük reklam bütçeniz tükendiğinde reklamlarınız yayınlanmayacaktır.

3 Çeşit reklam verme modeli vardır.

TBM: Yayınladığınız reklamların her tıklamasına ödediğiniz ücret

BGBM: Reklamlarınızı her bin kişiye gösterdiğinizde ödediğiniz ücret

CPE: Reklam yayınlarken belirlediğiniz işlem başına ödediğiniz ücret

3. Google Ads Kampanya Türleri

Google Ads reklamlarınızı seçerken size 3 kampanya türünden birini seçmenizi seçmenizi isteyecektir.

 • Arama Ağı Reklamları: Google arama motoru sonuçlarında gösterilen metin reklamlarıdır. En çok tercih edilen reklam türüdür.
 • Görüntülü Reklamlar: Çeşitli boyut ve formatlarda markanızı ya da ürününüzü tanıtabileceğiniz görselleri Google Görüntülü Reklam Ağındaki web sayfalarında gösterilir.
 • Video Reklamları: 6 ile 15 saniye arasında Youtube gibi platformlarda yayınlanan video reklamlarıdır.

4. Tıklanma Oranı

Tıklanma oranı genellikle (TO) diye kısaltılır. Tıklanma oranı reklamlarınızın aldığı gösterimlerden aldığınız tıklanmanın oranına denir. Tıklanma oranı (TO) yüksek olan reklamlar kaliteli reklamlardır ve reklamlarınızın kalite puanını artırır. Bu yüzden reklamlarınızı verirken doğru hedefi ve doğru anahtar kelimeyi seçmeye özen gösterin.

5. Dönüşüm Oranı

Dönüşüm Oranı, reklamlarınıza tıklayan müşterilerin seçtiğiniz hedef işlemi uygulama oranıdır. Örneğin ben internet satışı yapan bir firma sahibiyim. Hedefim, Google’da reklamlarıma tıklayan kullanıcıların ürünleri satın almasını istiyorum. Müşterilerin sitemi ziyaret edip kaçının satın aldığını dönüşüm oranı sayesinde görebilirim. Aynı şekilde hedefleriniz, telefon aramaları, form doldurma veya farklı bir işlem olabilir.

Dönüşüm Oranını etkileyen en önemli faktör açılış sayfasıdır. Açılış sayfanız ne kadar dönüşüme müsait olursa, sizin de reklamlarınızdan elde ettiğiniz dönüşüm oranı bir o kadar yüksek olacaktır.

6. Görüntülü Arama Ağı Reklamları

Görseller üzerine hazırlanmış reklamlar Google’ın Görüntülü Reklam Ağındaki web sitelerde yayınlanır. Reklamlar Google Ağındaki web sitelerinde metin ya da görsel olarak alakalı hedef kitle ve anahtar kelimeye göre gösterim alır. En çok tercih edilen görüntülü arama ağı reklamı Google Alışveriş reklam türüdür.

7. Reklam Uzantıları

Uzantılar, Google’da listelenen reklamlarınıza ekstra ücret ödemeden ek bilgiler, sayfalar veya telefon numaranızı ekleyebilmenizi sağlar. Uzantılar;

 • Telefon Numarası
 • Mağazanızın fiziki konumu
 • Fiyatlandırma ya da indirim oranları
 • Benzer Kategori ya da Sayfalar
 • Kargo ücreti ya da Ücretsiz Kargo

Reklam uzantılarınızda bu maddeleri ve daha fazlasını ücretsiz bir şekilde kullanabilirsiniz.

8. Anahtar Kelime Seçimleri

Google kullanan bir kullanıcının yaptığı aramalarda kullandığı terimler, bizim anahtar kelimelerimiz ile doğrudan etkilidir. Anahtar kelimeler arama yapan Google kullanıcısının isteği ile doğrudan alakalı olmalıdır. Anahtar kelime seçiminiz ile reklamlarınız uyumlu olmasına özen gösterin. Google kullanıcısının kafasını karıştırmayacak şekilde anahtar kelimelerinizi ve reklamlarınızı optimize edin.

Negatif Anahtar Kelime: Google Ads, aynı zamanda bize seçtiğimiz anahtar kelimeler ile Google kullanıcılarını eşleştirmeme imkanı tanıyor. Yani negatif anahtar kelime seçerek, seçtiğimiz anahtar kelimelerde reklamlarınızı göstermeyebilirsiniz. En basit örneği şöyledir; anahtar kelime olarak “SEO Hizmeti” seçtim. Amacım SEO hizmeti almak isteyen potansiyel müşteriler bulmak ve dönüşüm sağlamak. Ancak aranma terimlerine baktığımda şöyle bir sonuç gördüm “SEO Hizmeti nedir?” . Bu sonucu görünce direkt olarak negatif anahtar kelime olarak “SEO Hizmeti nedir” tanımladım. Böylece “SEO Hizmeti nedir” sorgusunda benim reklamım yayınlanmayacak. Tabii ki negatif anahtar kelimeleri “tam eşleşme” ya da “sıralı eşleme” olarak kullanılması oldukça önemlidir. Aksi halde sizin potansiyel müşterilerinize de reklamlarınızı gösteremeyebilirsiniz.

9. Tıklama Başına Maliyet (TBM)

TBM sadece Google reklamları için verilen bir reklam kampanyası türü değildir. Bir çok platformda karşınıza çıkacaktır. Verdiğiniz reklamların tıklanması sonucu ödediğiniz ücrettir. Ayrıca bunu Pay Per Click (PPC) olarak da görebilirsiniz.

10. Kalite Puanı

Kalite puanı, reklamların performansı (Tıklanma oranı, Dönüşüm Oranı vb.), anahtar kelime alaka düzeyi, Google kullanıcılarının sizin reklamlarınıza tıkladığında karşılaştıkları açılış sayfa performansına ve geçmiş performansınıza göre belirlenir.

Google Ads, reklamlarınızı potansiyel müşterilere göstererek, ürünlerinizi veya hizmetlerinizi pazarlama imkanı sağlar. Reklam verenler seçmiş oldukları anahtar kelimelere TBM maliyetini seçerek açık artırmaya katılırlar ve kazanan reklam verenlerin reklamları daha üst sıralarda yer alır.

Birçok faktör reklam performansınızı doğrudan etkliyebilir.

AdRank ve Kalite Puanı

Adrank, reklamların sıralaması demektir. Reklamların sıralaması 2 tane fakör belirler.

 • Kalite Puanı
 • Teklif tutarı

Tıklanma Oranı, reklamınızın performansına bağlıdır. Yani kaç kişiye gösterilmiş ve kaç tıklanma almış. Tıklanma oranınız yüksek olmalıdır. Peki Google Ads tıklanma oranını nasıl artırabiliriz?

 • Alakalı anahtar kelime kullanımı
 • Hedefiniz, Google kullanıcısının arama niyetiyle aynı amacı taşıyorsa
 • Google kullanıcılarının sizin reklamlarınıza tıkladığın karşılaştıkları açılış sayfası performansını artırarak tıklanma oranlarını artırabilirsiniz.

Bu sebeple kalite puanınıza teklif vereceğiniz TBM’den daha fazla önem vererek reklamlarınızı optimize edebilirsiniz. Çünkü kalite puanınız ne kadar yüksekse maliyetiniz o kadar az olacaktır.

Hedef Kitle ve Coğrafya

Google, reklam verirken coğrafya seçmenizi isteyecektir. Seçeceğiniz coğrafya sizin hizmet vereceğiniz sınırları içinde olmalıdır. Örneğin, İstanbul’da bir dil kursu için reklam veriyorsunuz. Bütçenize göre önce kendi sınırlarınız içinde bir coğrafya seçiniz sonrasında İstanbul sınırları içinde reklamlarınızı gösterebilirsiniz. Ancak Hatay’da ki bir Google kullanıcısı sizin reklamınızı görüyorsa yanlış hedef kitle seçimi yapmış olursunuz. Bir başka örnek olarak, E-Ticaret siteniz ve ürünlerinizi kargo ile gönderim yapıyorsunuz. Türkiye’nin her yeri sizin için potansiyel müşteri olduğu için hedef kitlenizi ülke sınırları içinde tutabilirsiniz. Hatta global bir satış yapıyorsanız hedef kitle sizin için sınırsız olacaktır. Tek yapmanız gereken Reklamlarınızı ve açılış sayfalarını oğru optimize etmek.

Anahtar Kelime Araştırması

Anahtar kelime araştırması, SEO için ne kadar önemliyse, ücretli aramalar içinde o kadar önemlidir. Anahtar kelimeler mümkün olduğunca Google Kullanıcılarının arama niyetine uygun olması gerekmektedir. Çünkü Google Ads, reklamları seçilen anahtar kelime ile eşleştiriyor. Yanlış anahtar kelime kullanımları performansınızı etkileyecek ve maliyetinizi artıracaktır.

Reklam oluştururken yarattığınız her bir reklam grubunda küçük bir anahtar kelime öbeği oluşturmalısınız. En ideal seçim 3-5 anahtar kelime kullanımı olacaktır. Google, bu seçimlere göre reklamları yayınlar.

Eşleşme Türleri

Google, seçeceğiniz anahtar kelimelerin ne kadar esnek olup olmayacağını seçmenize yardımcı olur. Eşleştirme türlerini seçerek anahtar kelimelerin esnekliğini ayarlayabilir.

Geniş Eşleşme: Anahtar kelimenizin içinde yer alan kelimelerin ve sıralamasının değişmesine izin verir. Örneğin: “Ankara SEO Hizmeti” anahtar kelimemiz olsun. “SEO Hizmeti”, “Ankara SEO” gibi aramalarda kullanıcıların karşısına çıkar.

Sıralı Eşleşme: Anahtar kelime öbeğinizin sıralamasına dokunulmadan ekstra kelimeleri içermesine izin verir. Örneğin Anahtar Kelime “Ankara SEO Hizmeti” olsun. “Ankara’da hizmet veren en iyi SEO ajansı” bu arama teriminde reklamlarınızı göstermez. Ancak “Ankara SEO Hizmeti sunan yerler” bu örnekte reklamlar, Google kullanıcılarına gösterilir. Çünkü anahtar kelimede herhangi bir kelime öbeğinin yeri değişmemiş.

Tam Eşleşme: Seçilen anahtar kelimenin tamamen Google kullanıcısının arama terimi ile eşleşmesiyle gösterilir. Örneğin ” Ankara SEO Hizmeti” anahtar kelime olsun. “Ankara SEO Hizmeti nerde” aramasında reklamlar gözükmez. Sadece “Ankara SEO Hizmeti” araması ile reklamlar gösterilir.

İlk reklamınızı oluşturuyorsanız geniş eşlemeden daha dar bir eşleşme türünü seçebilirsiniz. Böylece rahatlıkla test edip optimize edebilirsiniz. Unutmayın! reklamları sürekli olarak takip edip en doğru optimizasyonu bulmaya çalışın ve hata yapmaktan çekinmeyin.

Reklam Başlığı ve Açıklamaları

muhtemelen Google’da reklam veren tek firma sizin firmanız olmayacaktır. Birçok farklı rakibiniz olacaktır ve bunların önüne geçmek isteyeceksiniz. Bu sebeple başlıklarınız, açıklamalarınız, anahtar kelimeleriniz ve açılış sayfalarınız oldukça başarılı olmalıdır. Bu sayede diğer reklam verenlerin arasında sıyrılabilirsiniz.

Başarılı bir çalışmayı örnek olarak inceleyelim.

Google Ads Reklam İncelemesi
Google Ads Reklam İncelemesi

Türkçe sonuçlarda tam olarak istediğim bilgileri verebileceğim bir arama sonucu bulamadığım için yabancı kaynaklardan göstereceğim.

Baby swimming lessons: bebek yüzme dersleri
Skills: Beceriler
Confidence: Güvenli
Fun: Eğlenceli
Confort: Rahat

Arama terimi “bebek yüzme dersleri” olarak kullanılacağını firma önceden tahmin ettiği için Headline (Başlık) da ya da Description (Açıklama) da bu kelimeyi geçirmiş. Ayrıca Google kullanıcılarının görmek isteyeceği çok basit terimler ile kullanıcıları tıklamaya teşvik ediyor. Bebeğinizi bir yüzme kursuna yazdıracaksanız muhtemelen aramalarda görmek isteyeceğiniz terimler sırasıyla güvenli, eğlenceli, rahat ve beceri terimleri olacaktır. Dolayısıyla firma Google kullanıcısının arama niyetini iyi analiz etmiş ve çok güzel bir reklam hazırlamış. Tek eksik reklam uzantısı olarak fiyatlandırma ya da teklif strateji kullanılabilirdi.

Google Ads reklam uzantıları tamamen ücretsiz olup, reklamlarınızda ekstra olarak bilgi vermenizi sağlar. 5 adet reklam uzantısı çeşidi vardır.

Site Bağlantısı Uzantısı: Google kullanıcılarını farklı sayfalara yönlendirebildiğiniz Google Kullanıcılarına daha cazip teklifler sunabileceğiniz uzantı çeşididir.

site bağlantısı uzantısı
site bağlantısı uzantısı

Telefon Uzantısı: Telefon aramaları almanıza olanak tanır. Bu sayede müşteriler, sizinle doğrudan iletişim kurabilirler.

telefon araması uzantısı
telefon araması uzantısı

Konum Uzantısı: Mağazanızın konumu ve telefonunu paylaşmanıza olanak sağlayan uzantıdır. Bu sayede müşteriler fiziki konumunuzu rahatlıkla bulabilirler.

konum uzantısı
konum uzantısı

Teklif Uzantısı: Bu uzantı sayesinde ürün ya da hizmetleriniz fiyatlarını, indirimlerini , indirim oranlarını Google Kullanıcılarına gösterebilirsiniz.

teklif uzantısı
teklif uzantısı

Uygulama Uzantısı: Sadece mobil Google kullanıcıları için idealdir. Markanızın uygulaması varsa mobil Google kullanıcılarını doğrudan uygulamaya yönlendirir.

uygulama uzantısı
uygulama uzantısı

Google Ads yeniden pazarlama ile sizinle daha etkileşime geçmiş ancak dönüşüm sağlamamış Google kullanıcılarına reklamlarınızı tekrar göstermenizi sağlar. Bu oldukça önemli bir pazarlama çeşididir. Çünkü potansiyel müşteriler müşteriniz olmadan önce pazarlamanızı en az 7 kez görüntülemektedir.

 1. Arama Ağı
 2. Görüntülü Reklam Ağı
 3. Video
 4. Uygulama Reklamları
 5. Alışveriş

Bu 5 farklı kampanya türü de farklı amaçlar için kullanabilirsiniz. Önemli olan hangi türün sizin kampanyanız ile daha başarılı olacağıdır.

1. Arama Ağı Reklam Kampanyası

Arama ağı reklam kampanyası ile Google arama sonuçları kısmında gözüken genellikle ilk sıralarda ve ilk sayfanın en altında konumlanan reklamlardır.

Google Ads Arama Ağı Reklamları
Google Ads Arama Ağı Reklamları

En çok yapılan arama kanalı Google’dır ve en çok tercih edilen arama türü de Google aramalarıdır. Bu sebeple reklamlarınızı Google sonuçlar kısmında göstermeniz oldukça önemlidir. Ancak Google, reklamları diğer sonuçlardan “sponsorlu” olarak ayırmaktadır.

Duyarlı Arama Ağı Reklamları

Duyarlı arama ağı reklamları ile, reklamlarınıza yaklaşık 15 adet başlık ve birçok açıklama ekleyerek en iyi performansı alan başlık ve açıklama uyumunu yakalayıp Google kullanıcılarına göstermenize yarayan dinamik bir reklam türüdür. Arama ağı reklamlarında oldukça etkili bir yöntemdir. Hangi başlık ve açıklamayı kullanacağınızdan emin değilseniz duyarlı arama ağını kullanabilirsiniz. Duyarlı Arama Ağı sizin yerinize tıklanma oranı en yüksek başlık ve açıklama uyumunu optimize edecektir.

2. Görüntülü Reklam Ağı

Görüntü reklam ağı ile Google reklamlarından para kazanan web sitelerinde yayınlanan görüntülü reklam modelidir. Bu reklam modelinde hedef kitle ve coğrafya seçmeniz reklamlarınızın yayınlanması için yeterlidir. Bu reklam modelinin yararı reklamlarınızın dolayısıyla markanızın ya da ürününüzün çok daha fazla gösterim almasına olanak tanır. Bu durum marka bilinirliğinize olumlu etki edecektir.

görüntülü arama ağı reklam kampanyaları
görüntülü arama ağı reklam kampanyaları

3. Video Reklam Kampanyaları

Video reklam türü kampanyası Youtube’da videolardan önce, sonra ya da videonun ortasında yayınlanır. Youtube’da bir arama motorudur. Google’dan farklı olarak videolu arama motorudur. Doğru hedef kitleyi seçerek profesyonelce hazırlanmış video reklamlarınız ile potansiyel müşterilerinizin ilgisini çekebilirsiniz.

video arama ağı kampanyası
video arama ağı kampanyası

4. Uygulama Reklam Kampanyaları

Google Uygulama Reklam Kampanyaları, reklamlarınızı Google arama ağı, Youtube, Google Play gibi çeşitli platformlarda uygulamanızı tanıtmanızı sağlar. Hedef kitlenizi, uygulamayı indirmeye ya da herhangi bir işlem yapmak için yönlendirebilirsiniz. Tek yapmanız gereken sadece hedef kitlenizi seçmek. Geri kalan her şeyi Google sizin için yapacaktır.

uygulama reklamları
uygulama reklamları

5. Alışveriş Reklam Kampanyası

Alışveriş Reklam Kampanyası ile ürünlerinizin fiyat bilgisi, ürün bilgisi ve görsellerinin yer aldığı bir reklam türüdür. Google alışveriş reklamları oluşturmak için Google Merchant Center hesabınız ile entegre etmeniz gerekir. Google Merchant Center hesabı oluşturarak, sanal mağazanıza ürünlerinizi tanıtmanız gerekir. Bunun en kolay yolu web sitenizi taratarak ürünlerinizi Google’ın Merchant Center’a çekmesine izin vererek yapabilirsiniz. Sonrasında kolay bir şekilde ürünlerinizi Alışveriş reklamlarında gösterebilirsiniz.

google ads alışveriş reklam kampanyası
google ads alışveriş reklam kampanyası

Nasıl Google Reklamı Oluşturulur?

Google Ads ile, Google reklamları oluşturmak oldukça kolaydır. Çünkü Google her bir adımda sizin yanınızda ve sizi bilgilendiriyor olacaktır. Google her bir adım için çeşitli ipuçları ile yardım edecektir. Tek yapmanız gereken Google Ads sitesine gidip “Hemen Başlayın” yazısına tıkladıktan sonra her bir adımı tamamlayıp 10 dakikadan daha kısa bir sürede reklamlarınızı yayınlayabilirsiniz.

Peki reklamlarınızı yayınladınız ve muhtemelen reklamlarınızın performansını merak ediyorsunuz. Reklamlarınızın performansını ölçebileceğiniz bazı adımlar var.

1. Google Ads Hesabınızı Google Analytics’e bağlayın

Google analytics ile web sitesinin trafiğini, dönüşümlerini, hedefleri ve bunlar gibi sayısız ölçüm yapabilirsiniz. Google Ads ile Google Analytics hesabını birbirine bağladıktan sonra reklam kampanyalarınızı, kampanyalar arası etkileşimi, analiz ve raporlama işlemlerini tek bir yerden görüntüleyebilirsiniz.

Google Ads performans
Google Ads performans

2. Dönüşüm İzlemeyi Kurun

Dönüşüm izleme ile beraber Google reklamlarınızın getirisinin ne kadar olduğunu olduğu rahatlıkla analiz edebilirsiniz. Dönüşüm İzleme ile tam olarak kaç tane dönüşüm yapıldığını, kaç müşterinin tıkladığını vb. raporları elde edebilirsiniz. Reklamlardan gelen telefon aramalarını bile dönüşüm izleme ile analiz edebilirsiniz.

Google ads dönüşüm izleme
Google ads dönüşüm izleme

Google Ads’e nasıl reklam verileceğini öğrendiğimize göre şimdi teklif verme stratejilerine geçebiliriz. Teklif verme sizin reklam verenler arasındaki sıralamanızı etkileyen en önemli faktörlerden biridir. Peki Google Ads teklif stratejileri nelerdir?

Otomatik ve Manuel teklif verme

Teklif verme stratejileri otomatik ve manuel olarak 2’ye ayrılmaktadır.

Otomatik Teklif Verme: Google reklamları çok iyi analiz eden ve optimize eden bir yapay zekaya sahiptir. Google sizin yerinize bütçenize göre en uygun teklifi vermeye çalışır. İlk defa reklam düzenleyenler için önerilir. Yine de reklam verirken maksimum tıklama maliyetini seçebilirsiniz. Google sıralama tekliflerini verdiğiniz maksimum tıklama maliyetine göre optimize eder.

Manuel Teklif Verme: Kendi reklam gruplarınız ve anahtar kelimeleriniz için ayrı ayrı teklif verdiğiniz teklif stratejileri türüdür. Doğru yapacağınız teklif optimizasyonları ile maliyetinizi minimuma indirebilirsiniz.

İlk Google Reklamınızı Verin

Erişebileceğiniz potansiyel kitleyi göz önünde bulundurduğumuzda Google Ads kesinlikle firmaların kullanması gereken ücretli pazarlama aracıdır. Hata yapmaktan çekinmeyin devamlı olarak reklamlarınızı optimize edin ve reklam kampanyalarınızı yakından takip edin.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Web sitenizin referansı iyiyse; başarılı, özgün ve kurallara uygun bir reklam kampanyası düzenlenirse herhangi bir sorun çıkmıyor. Fakat yeni başlayanlar için gerek sosyal medya reklam kampanyaları gerek google ads reklam kampanyaları oluştururken hatalar ile karşılaşılabiliyor. Bunun sonucunda kişiler reklam veremiyorlar ve bu hatayı tekrarladıkları takdirde ciddi sıkıntılara yol açabiliyor. Hesap engellenebiliyor, yada gölge hesaba dönüştürebiliyor vs gibi ciddi sorunlara yol açabilir. Bu sebeple dijital pazarlama reklam danışmanı ile reklam kampanyaları yapılması gerektiğini düşünüyorum

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu