Google AdsSosyal Medya Reklamcılığı

Google Ads mi İnstagram mı? Hangi Reklam Kampanyası?

Google Ads mi? İnstagram mı? İşletmeniz için reklam kampanyası yapacaksanız ama hangi platformda yapacağınıza karar veremiyorsanız bu yazıyı okumanızı tavsiye ederim.

instagram reklam kampanyası
google ads

Google ads, google arama motorlarında ürünlerinizin veya sitenizin en üst sıralarda çıkmasını ücret ödeyerek mümkün kılan bir reklam aracıdır. Gösterimi diğer platformdan daha düşüktür. Ancak dönüşüm oranı diğer platformdan oldukça yüksektir. Bunun sebebi, insanlar google arama motorunda bir ürün arıyorlarsa bunu o ürünü satın almak için yapacaklardır. Google Ads gösterim başına para almaz. Tıklanma ya da dönüşüm başına para alır. Bu da işletmelere dönüşüm olarak yansımaktadır. Google Ads sayesinde başarılı bir anahtar kelime, kitle ve rakip analizi yaparak ürünlerinize daha kolay erişim sağlayabilirsiniz. Ürünlerin dönüşümü tamamen sizin ürünü pazarlama yeteneğinizle alakalıdır. Google Ads size pazarlama imkanı tanır. Ancak başarısız bir pazarlama size hem maliyete hem de zaman kaybına neden olacaktır.

İnstagram

instagram reklam kampanyası
instagram reklam kampanyası

İnstagram’da reklam kampanyası daha farklı çalışmaktadır. İnstagram’da gösterim başına maliyeti vardır. İnstagram sizin ürününüzü ya da sayfa tanıtımınızı sadece o ürünle ilgilenen kişilerin ana sayfasında veya hikaye bölümünde sponsorlu reklam kampanyası olarak göstermenize imkan tanır. Her gösterim için ücret alır. En önemli nokta ise reklam kampanyanızla potansiyel olarak ilgilenen kitlelerin karşısına çıkartır. Örneğin, “sporcu içeceği” temalı bir reklam kampanyanız var. İnstagram bu reklam kampanyasını sadece spor ile uğraşan genç kişilerin karşısına çıkarma imkanı verir. Düzgün bir reklam planlaması yaparak gerekli kişilere reklamlarınızı gösterebilirsiniz. İnstagramın gösterim sayısı günlük bütçeye göre oldukça yüksektir.

  • Düşük Gösterim
  • Dönüşüm Odaklı
  • Videolu reklam kampanyası için uygun değil
  • Tıklanma başına maliyet
  • Reklam Planlaması oldukça kolay

İnstagram

  • Yüksek Gösterim
  • Marka Bilinirliği odaklı
  • Videolu reklam kampanyasına uygun
  • Gösterim başına maliyet
  • Reklam Planlaması oldukça kolay

İki reklam kampanyasının da aynı anda yürütülmesi gerektiğini düşünüyorum. İnstagram marka bilinirliğini, site etkileşimini arttıracak ve daha fazla kişiye ulaştırma imkanı sağlayacaktır. Google Ads sayesinde de ürünün dönüşüm oranı yüksek olacaktır. Sadece ürün olarak bakmamak gerekir. Gezi blog sayfası içinde aynı şey geçerlidir. Çünkü insanlar google’yi bir sonuca ulaşmak için kullanırlar. Instagram reklam kampanyası ise kullanıcıların beklentisi yokken, ilgilendikleri ürünleri karşılarına çıkartan bir reklam aracıdır. Mantıklı bir İnstagram reklam kampanyasıyla beraber ilgisi olmayan kişileri potansiyel müşteriye çevirebilirsiniz. Bu nedenlerden dolayı iki reklam kampanyasını aynı anda yürütmek daha verimli bir çalışma olacaktır. Tek yapmanız gereken kitleyi ve stratejilerinizi doğru belirlemektir. Aksi takdirde başarısız ve maliyetli bir reklam kampanyası düzenlemiş olursunuz.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu