Genel

10 En İyi Ücretsiz Stok Fotoğraf Siteleri

Web siteleri ya da sosyal medya için çok fazla stok fotoğrafı kullanılmaktadır. Bu yazımda sizin için en iyi 10 ücretsiz stok fotoğraf sitelerini paylaşacağım.

Kaliteli görseller, markanızın nasıl algılandığından tutun satışlarınızı artırmaya kadar fark yaratmaktadır. Kalitesiz görsellerin olduğu bir web sitesi ne kadar güven verebilir? Ya da kalitesiz görsellerin olduğu bir Sosyal medya gönderisi ne kadar etkileşim alabilir?

Bir hikaye anlatmak, bir mesaj vermek ya da reklam vermek…

Bunların hepsini stok fotoğrafları ile yapabilirsiniz. Çünkü hiçbir şey kaliteli görsellerin yerini alamaz.

Genellikle kaliteli stok fotoğraflarına sahip olabilmek için premium bir üyelik ya da görsel başına ücret ödemeniz gerekmektedir. Ancak sizlere en iyi ücretsiz stok fotoğraf sitelerini listeleyeceğim. Listede bazıları ücretli olsalar bile oldukça düşük maliyeti olacaktır.

En İyi Ücretsiz Stok Fotoğraf Siteleri

Bu listelemelerde olabildiğince ücretsiz stok fotoğraf sitelerine yer vermeye çalıştım. Ancak bazı stok fotoğraf sitelerinde oldukça uygun maliyeti olan abonelik imkanları olduğu için bu avantajları da sizinle paylaşacağım.

Stok fotoğraf sitelerinin, genel olarak üyelik ya da görsel başına ücret şeklinde bir maliyeti vardır. Ancak her bir sitenin ücretsiz sürümleri, demoları bulunmaktadır.

Blog yazarları, işletmeler, web tasarımcılar, grafikerler ve sosyal medya uzmanları, bu içerik sayesinde aradığınız mükemmel fotoğrafları bulabileceksiniz.

1. Pexels

pexel - ücretsiz stok fotoğraf sitesi
pexel – ücretsiz stok fotoğraf sitesi

Pexels’te stok fotoğraflarını hem kullanıcılar tarafından, hem de işletmeler tarafından görseller yüklenebilmektedir. Pexels ücretsiz stok fotoğraf sitesidir. Bu sebeple görsel havuzu oldukça geniştir. Görseller tamamen güvenilir ve ücretsiz kullanım için uygundur. Ayrıca web sitelerinin türkçe dil desteği de mevcuttur.

2. Gratisography

Gratisography - Stok fotoğraf sitesi
Gratisography – Stok fotoğraf sitesi

Gratisography, Bir fotoğrafçı tarafından işletilen ücretsiz bir stok fotoğraf sitesidir. Bu web sitesinde sanatsal ve benzersiz tarzda görseller bulunmaktadır. Buradaki görsellerin lisansı onları çeken kişi tarafından oluşturulduğu için güvenilir bir şekilde stok fotoğraflarını kullanabilirsiniz.

3. Unsplash

unsplash
unsplash

Unsplash ücretsiz stok fotoğrafçılarını ve fotoğrafları birleştiren bir web sitesidir. Kendi toplulukları tarafından stok fotoğrafları ücretsiz olarak yayınlanmakta ve güvenilir bir şekilde kullanılabilir. Özellikle sosyal medya için oldukça kaliteli görseller bulabilirsiniz.

4. PikWizard

pikwizard ücretsiz stok fotoğraf sitesi
pikwizard ücretsiz stok fotoğraf sitesi

Pikwizard, profesyonel stok medya şirketi olan WaveBreak Media tarafından yönetilmektedir. Bu sebeple görseller profesyonelce çekilmiş ve kaliteli görsellerdir. Ayrıca görsellerin lisansları tamamen ücretsiz olduğu olduğu için oldukça güvenilir bir ücretsiz stok fotoğraf sitesidir.

5. 123RF

123 rf - stok görsel sitesi
123 rf – stok görsel sitesi

123RF ücretli bir stok fotoğraf sitesidir. Ücretsiz stok fotoğrafları sitelerine göre daha fazla imkan sağlamaktadır. Türkçe dil desteği de mevcuttur.

Fiyatı diğer stok fotoğraf sitelerine göre oldukça uygun ancak dolar ülkemizde yaklaşık 8 TL olduğu için bu ücretler ortaya çıkıyor. Aslında diğer stok görsel sitelerine göre maliyeti oldukça düşüktür.

Abonelik fiyatı, 10 görsel için aylık 240 TL’den 750 görsel için aylık 1,600 TL’ye kadar paketler mevcut.

6. Dreamstime

dreamstime
dreamstime

Dreamstime, ücretsiz olarak yararlanabileceğiniz stok görseller bölümünün yanı sıra ücretsiz stok görsellerinde aradığını bulamayan müşteriler için premium abonelik imkanı sağlamaktadır.

Abonelik fiyatı, 5 görsel için aylık 193 TL’den 750 görsel için aylık 1,691 TL’ye kadar abonelik paketleri bulunmaktadır.

7. Canva

Canva Stok Görsel Sitesi
Canva Stok Görsel Sitesi

Canva’nın ücretsiz olarak deneyebileceğiniz stok göselleri mevcuttur. Ancak premium üyeliğe geçince Canva’nın sağladığı imkanlar oldukça geniştir.

İster web siteniz için isterseniz de sosyal medya hesabı için Canva’nın ücretli sürümü tüm isteklerinizi karşılayacaktır.

Ara yüzü oldukça kullanışlıdır ve aradığınızı hemen bulabilirsiniz. Görsel üzerinden oynama yapabilmeni imkanı sağlaması ekstra olarak bir esneklik kazandırıyor. Ayrıca türkçe dil desteği de mevcuttur.

Ayrıca tüm premium özellikleri kullanabilme imkanı sağlayan 1 aylık ücretsiz deneme sürümünü kullanmanızı kesinlikle tavsiye ederim.

8. Adobe Stock

adobe stock - stok görsel sitesi
adobe stock – stok görsel sitesi

Listenin bu bölümünden sonra daha profesyonel stok fotoğraf sitesi arayanlar için oldukça ilgi çekici olacak. Ancak maliyetlerde artmaya başlayacak.

Adobe Stock, oldukça geniş bir stok fotoğraf koleksiyonuna sahiptir. görsel başı fiyat ödeyebileceğiniz gibi abonelik paketlerinden yararlanabilirsiniz.

Abonelik fiyatı, 750 stok görsel için aylık ödemeniz gereken tutar yaklaşık olarak 2,000 TL kadar.

Ek hizmetler ve işlevsellik bakımında oldukça işinize yaracak Adobe Stock’un 10 resim ücretsiz indirebileceğiniz deneme sürümünden yararlanabilirsiniz.

9. iStock

istock
istock

iStock, Web sitesi üzerinden ilk telifli görseller satmaya başlayan stok ajansıdır.

Sitelerinden her hafta bir illüstratör ve bir adet ücretsiz görsel indirebilirsiniz. Her hafta iStock’u takip edebilir ve ücretsiz görsellerini stoklayabilirsiniz.

Abonelik fiyatı, 750 görsel için aylık 1,600 TL olarak iStock premium paketlerinden yararlanabilirsiniz.

10. Shutterstock

shutterstock
shutterstock

Shutterstock, yaklaşık 350 milyon stok görsele sahip oldukça devasa bir koleksiyona sahiptir.

Bu devasa koleksiyona sahip Shutterstock 10 adet görseli ücretsiz olarak indirebileceğiniz bir deneme sürümüne sahiptir.

Abonelik fiyatı, 750 görsel için aylık 2,000 TL’dir.

Ücretsiz Stok Görseller İle Markanıza Yaratıcılık Katın

Listelediğim stok görsel sitelerini kullanarak markanız için en uygun görselleri kullanabilirsiniz. Kaliteli görseller, markanızın kalitesini yansıtmaktadır.

Kullanacağınız stok görselleri markanızın kullanıcı deneyimini doğrudan etkileyecektir. Kullanıcı deneyimi, satışlarını artırmada ve etkileşim almanızda en önemli faktörlerden biridir.

Yapmış olduğum listelemede yer alan ücretli stok görsel siteleri, ücretsiz olanlara göre daha fazla imkan sağlamaktadır. Size en uygun siteyi keşfedin ve markanızın kalitesini yansıtacak görseller edinin.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Merhaba çok güzel bir liste olmuş, bu listeye belki gelişmekte olan Türk yapımı bir stok fotoğraf sitesi olan gorseller.com u eklemek istersiniz.
    İyi günler.

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu