E-Ticaret ÇözümleriSEO

E-ticaret SEO Rehberi: Bölüm 1. Anahtar Kelime Araştırması

e-ticaret
e-ticaret seo rehberi

E-ticaret Anahtar Kelime Araştırması

Anahtar kelime araştırması, bir e-ticaret SEO kampanyasında ilk adımdır.

Potansiyel Yanlışlar:

  1. Sıralaması çok zor olan anahtar kelimeleri hedeflerseniz sıralamadaki yerinizi yükseltmek oldukça zor olacaktır.
  2. Çok fazla trafik almayan veya müşterilerin satın almalarına neden olmayan anahtar kelimeler seçerseniz oldukça az trafik alırsınız.

Bu durumların hiçbirini yaşamak istemezsiniz, bu yüzden e-ticaret anahtar kelime araştırması çok önemlidir. Sıralaması oldukça kolay, iyi arama hacmine ve yüksek dönüşüm oranlarına sahip anahtar kelimeleri hedeflemenizi sağlar.

Ancak, anahtar kelimeleri seçmenin, Arama motorlarındaki sıralamadaki yeriniz veya kaç kişinin anahtar kelime ile etkileşim içerisinde olduğunu bilmek yeterli olmaz. Bilmeniz gereken başka faktörlerde vardır.

ÖNEMLİ: Mümkün olan en iyi anahtar kelimeleri seçmek için, alıcı amacını da hesaba katmanız gerekir (“ticari amaç” olarak da bilinir).
Alıcının niyeti, birisinin satın alma kararında ne kadar ileride olduğu anlamına gelir. Örneğin, “en iyi dizüstü bilgisayar” ı arayan biri muhtemelen hala araştırma aşamasındadır, satın almaya hazır olmayabilir. Ürün incelemelerini, avantajlarını, okuma ve özelliklerini karşılaştırma olasılıkları yüksektir. Ancak “Asus VivoBook E200HA” yı arıyorlarsa, muhtemelen tam olarak bu dizüstü bilgisayarda en iyi fiyat için alışveriş yapıyorlardır, yani satın alma olasılıkları daha yüksektir.

Alıcının niyetini tahmin etmek zorunda değilsiniz.

Çoğu zaman alıcı amacı, Google Anahtar Kelime Planlayıcı veya Ahrefs gibi bir SEO aracıyla bulunabilecek bir anahtar kelimenin ortalama tıklama başına maliyeti (TBM) ile ilişkilidir. Bunun nedeni, ne kadar çok insan bir anahtar kelimeyi reklam vermek için harcamaya istekli olursa, dönüşüm oranı o kadar yüksek olur!

İPUCU: “En İyi X Ürünü” blogunuz için harika bir konu başlığıdır.

Şimdi muhtemelen merak ediyorsunuz – e-ticaret anahtar kelime araştırmasını nasıl gerçekleştireceksiniz, anahtar kelime zorluğunu (KD) ve arama hacmini nasıl bulacaksınız ve alıcı amacını nasıl anlayacaksınız?

Üç yol var:

  1. Hepsiburada gibi siteleri kullanabilirsiniz.
  2. Rakip araştırması
  3. SEO araçları
    E-ticaret siteleri ile başlayalım

1. Anahtar Kelime Araştırması İçin Alışveriş Sitelerini Kullanın.


Hepsiburada gibi siteler, yüksek alıcı niyetli anahtar kelimelerin altın madenidir. Çünkü insanlar tam anlamıyla bir şey satın almak amacıyla bu sitelerde arama yaparlar.

Bu siteler ile anahtar kelimeler bulmak için seed anahtar kelimenizi yazmaya başlayın. Bu, muhtemelen sıralamak istediğinizi düşündüğünüz bir kelimedir.

Örneğin, “ayakkabı” yazabiliriz…

e-ticaret anahtar kelime 1
e-ticaret anahtar kelime hepsiburada

… Ve karşımıza “erkek spor ayakkabıları” gibi otomatik doldurma önerileri çıkarıyor. Bunların hepsi anahtar kelime fikirleri.

Tahmin edebileceğiniz gibi, yüzlerce veya binlerce ürününüz varsa, bu çok zaman alabilir. Amazon Anahtar Kelime Aracı ile daha verimli çalışabilirsiniz.

Bu kullanışlı araç, yazdığınız herhangi bir anahtar kelime için Amazon’un otomatik doldurma önerilerini gösterir. Günde üç ücretsiz arama sağlar, böylece hiçbir şey harcamanıza gerek kalmaz.

amazon anahtar kelime planlayıcı
amazon anahtar kelime planlayıcı

Sadece “ayakkabı” yazıp arayarak, potansiyel olarak yüksek alıcıya yönelik “187” anahtar kelime elde edebiliyoruz.

Bunu tüm temel anahtar kelimeleriniz için tekrarlayabilirsiniz

Her arama yaptığınızda, tüm anahtar kelimeleri işaretleyin ve listenize ekleyin, ardından “Seçilen Anahtar Kelimeleri İndir” düğmesini kullanarak bu listeyi CSV’ye indirebilirsiniz.

Ancak, bu anahtar kelimeleri körü körüne seçemeyiz. Mağazamızda kullandıklarımızı seçmeden önce arama hacmini, zorluğunu ve hatta alıcı niyetini anlamamız gerekiyor.

Ancak şimdilik, daha fazla anahtar kelime fikri bulmanın diğer yolları hakkında konuşalım.

2. Rakip araştırması yoluyla anahtar kelimeleri bulun.

İlk olarak, anahtar kelimenizi Google’a yazın…

anahtar kelime google
anahtar kelime google

Bir rakip seçin

rakip analizi
rakip analizi

… Ve kategorilerini ve ürün sayfalarını potansiyel anahtar kelimeler için tarayın.

Ancak, rakibinizle aynı anahtar kelimeleri körü körüne KULLANMAYIN! Sizi geride bıraktıkları için, en iyi anahtar kelimeleri seçtikleri anlamına gelmez. Sizden daha yüksek bir alan adı otoritesine (DA) sahip olabilirler.

Alan adı otoritesi, sitenin etkileşimi gibi faktörlerden dolayı aynı anahtar kelimeleri kullansanız bile sizin üzerinizde sonuçlanacak web siteleri mutlaka olacaktır. Seo çalışması uzun vadeli bir çalışmadır. Hemen sonuç alamazsınız. Hemen sonuç almak için Google Ads kullanabilirsiniz.

İPUCU: Eğer Seo sıralamasında iyi sonuç almak istiyorsanız, url bağlantınız düzgün olmalıdır.Kalıcı bağlantınızı(breadcrumbs) alanadi.com > kategori > alt kategori şeklinde ayarlayabilirsiniz.

breadcrumbs

3. Anahtar kelime fırsatları bulmanıza yardımcı olması için tools kullanın.

Semrush, similerweb, ahrefs gibi bir çok tools aracılığıyla anahtar kelime analizi yapabilirsiniz.
Ahrefs, çok yönlü bir SEO aracıdır. Anahtar kelime araştırması, rekabetçi araştırma, geri bağlantı oluşturmak ve çok daha fazlası için kullanabilirsiniz.

Şimdi e-ticaret anahtar kelime araştırmasını kolay ve hızlı bir şekilde gerçekleştirmek için nasıl kullanılacağı hakkında konuşalım.

NOT: Ben yazımda ahrefs sitesi üzerinden anlatacağım. Ahrefs, semrush gibi yardımcı toolslar genellikle bir iki hafta ücretsiz olur daha sonra ücrete tabidir.

Bir hesaba kaydolduktan sonra URL’nizi Site Gezgini arama çubuğuna yerleştirin.

“Organik arama” sekmesini tıklayın…

ahrefs anahtar kelime planlayıcı
ahrefs anahtar kelime planlayıcı

… Sayfayı aşağı kaydırın ve İlk 5 organik anahtar kelime bölümünün altındaki “View full report” yi tıklayın…

ahrefs anahtar kelime planlayıcı 2
ahrefs anahtar kelime planlayıcı 2

… Ve sitenizin sıraladığı tüm anahtar kelimeleri görebilirsiniz.

ahrefs organik kelime kalitesi

Burası kelimelerinin aranma hacmi, rakabeti, alınan trafik, kelimenin sıralaması vs gibi önemli verilerinizi bulabileceğiniz bir yer.

Şimdi Rakip Analizi Yapabiliriz

Bu kez site gezgini aracına bir rakip yazın ve aynı Organik Anahtar Kelimeler sayfasına gidin. Diğer web sitelerinin odak anahtar kelimelerini bulmak için şu filtreleri uygulayın:

  • Position max 20
  • KD max 15
  • Volume min 200

Bu, rakibinizin sıraladığı tüm düşük zorluk dereceli ve alakalı anahtar kelimeleri gösterecektir!

ahrefs anahtar kelime planlayıcı 6
ahrefs anahtar kelime planlayıcı 6

Yeterli sonuç alamazsanız, minimum hacmi kaldırmaktan çekinmeyin, bazı kelimelerin yüksek arama hacmi olmaz. Bunu en yüksek potansiyel anahtar kelimeleri ve toplam sayıyı yönetilebilir tutabilmek için yapıyorum.

4. Doğru anahtar kelimeleri seçip seçmediğinizi belirleyin.

Ahrefs gibi toolsları kullanmadığınız sürece, seçtiğiniz ifadeler için anahtar kelime verileriniz yeterli olmaz. Hangi anahtar kelimelerin kullanılacağını bilmek için anahtar kelime zorluğunu, arama hacmini ve alıcı niyetini belirlemeniz gerekir.

Google Anahtar Kelime Planlayıcı’yı kullanarak kaba arama hacmini ve TBM’yi (alıcı amacını belirlemek için) bulabilirsiniz. Bununla birlikte, size anahtar kelime zorluğu sağlamaz (rekabetle karıştırmayın. Bu, organik sıralama için değil, ücretli AdWords reklamları için rekabettir).

Dachshund hediyeleri için bir arama yapalım…

google anahtar kelime planlayıcı
google anahtar kelime planlayıcı

“suggested bid” TBM’dir. Yüksek TBM, tartıştığımız gibi yüksek bir alıcı niyetini gösterir.

Google Anahtar kelime planlayıcı Google Ads‘in yardımcı programıdır.

Son derece önemli tüm anahtar kelimeleriniz için sayfanızdaki hacim ve alıcı amacını not edin.

Tablonuzda çoğu anahtar kelimede gördüğünüz genel TBM ile ilişkili olarak TBM’sini temel alarak “düşük”, “orta” veya “yüksek” düzeyde tablo oluşturun.

Örneğin, yukarıdaki Google Anahtar Kelime Planlayıcı resmindeki anahtar kelimeleri sıralayacağım:

google anahtar kelime planlayıcı 2
google anahtar kelime planlayıcı 2

Elbette, Ahrefs, semrush gibi siteler bunu sizin için otomatik olarak yapar (eksi alıcı niyeti), bu yüzden bu toolsları kullanmayı tercih ediyorum. Ancak bu toolslar ücretsiz değildir. Deneme sürümünden sonra sizden ücret isteyeceklerdir.

İPUCU:Rakiplerinizin Google Ads tekliflerini gözetleyerek de harika anahtar kelimeler bulabilirsiniz. Sadece rekabetçi bir PPC analizi yapın ve bunları sayfanıza ekleyin!İşiniz bittiğinde, sonuçları en iyi trafik, KD ve alıcı amacına göre sıralayın. Bunlar en çok öncelik vermek istediğiniz anahtar kelimelerdir.Ancak, gerçekten SEO ve anahtar kelime hacmini en üst düzeye çıkarmak istiyorsanız, bir anahtar kelime matrisi oluşturmayı düşünmelisiniz.Bir anahtar kelime matrisi temel olarak, tüm anahtar kelimelerinizi gözden geçirmenin ve e-tablonuzu, sayfalarınızın her birinde kullanılabilecek en iyi anahtar kelimeleri hızlı bir şekilde belirlemek için düzenlemenin bir yoludur. KD, arama hacmi ve arama amacına dayanır.

İlk bölümü bitirdiyseniz. E-ticaret Seo Rehberi Bölüm 2 ye geçebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu