Genel

Dönüşüm Oranı Nedir? Dönüşüm Oranı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Dijital pazarlamanın hemen hemen her bölümünde dönüşüm oranı karşımıza çıkmaktadır. SEO çalışmalarında, sosyal medya pazarlama çalışmalarında ya da Google Ads gibi arama motoru reklamlarını dönüşüm oranının ne olduğunu bilmeden yapamazsınız. Bu yazımızda dijital pazarlamanın en önemli terimlerinden biri olan dönüşüm oranından bahsedeceğiz.

Dönüşüm Oranı Nedir?

Dönüşüm Oranı, bir kullanıcının yapmasını istediğiniz herhangi bir eylemi ifade eder. Hedefleriniz doğrultusunda dönüşüm oranı farklılık gösterebilir. Örneğin dönüşüm hedefleriniz, bir ürünü satın alma işlemi, kayıt olma işlemi, form doldurma işlemi ya da telefon görüşmesi alma işlemi olabilir. Genellikle web sitelerinin birden fazla dönüşüm hedefleri vardır ve bu dönüşüm hedeflerinin her birinin kendi dönüşüm oranı vardır.

Dönüşüm oranı, ziyaretçi etkileşimlerinin, belirlediğiniz dönüşüm hedeflerini tamamlamasına bölünerek hesaplanmaktadır.

Dönüşüm Oranı Neden Önemlidir?

dönüşüm oranı
dönüşüm oranı

Dönüşüm oranını takip etmek, web sitenizin ya da mobil uygulamanızın performansını değerlendirmenizi sağlar. Kullanıcıların yüzde kaçının belirlediğiniz hedefleri tamamladığını ölçebilir ve dönüşüm oranı düşük olan sayfaları tekrar optimize ederek iyileştirebilir ya da dönüşüm oranı yüksek olan sayfalarınızı ön plana çıkarabilirsiniz.

Dönüşüm oranının iyileştirilmesi aynı zamanda, kullanıcı etkileşimini ve dönüşümünü artırır. Bu sayede daha fazla satış yapabilirsiniz. Örneğin, 400 TL değerinde bir reklam harcaması yaptınız. 400 TL reklam ile elde edilen dönüşüm oranını hesaplayabilirsiniz. Elde ettiğiniz sonuçlarda dönüşüm oranı düşükse reklam kampanyasını sonlandırabilir ya da dönüşüm hedefinizi iyileştirerek tekrar optimize edebilirsiniz. Dönüşüm oranınız yüksek ise reklamlarınızın bütçesini artırabilir ya da benzer bir reklam kampanyası yapabilirsiniz.

Dönüşüm Oranı Nasıl İyileştirilir?

Dönüşüm hedeflerini belirleme, dönüşüm oranını analiz etme ve analiz sonucunu göre dönüşüm oranını optimize etme sürecine Dönüşüm oranı optimizasyonu denir. Global olarak CRO (Conversation Rate Optimization) olarak ifade edilmektedir. CRO dönüşüm hedeflerinin neden daha düşük performans gösterdiğini analiz ederek, dönüşüm oranını artırmak için yapılan eylemleri ifade eder. Daha iyi performans göstermesi için çalışmalar yapılır.

Devamlı yeni dönüşüm hedefleri belirleyerek, dönüşüm oranında iyileştirilmesi gereken bölümleri bularak ve elde ettiğiniz verileri uygulayarak web sitenizin dönüşüm oranını artırabilirsiniz.

Başarılı Bir CRO Örneği

Bir web analitiği sitesi olam Comcore’un yapmış olduğu dönüşüm oranı optimizasyonunu kullanıcılarına paylaşmıştır. Bizde bu CRO (dönüşüm oranı optimizasyonu) inceleyeceğiz.

Firma dönüşüm hedefi olarak ürün sayfası satın alımlarını belirledi. Daha sonra bu hedefin dönüşüm oranlarını incelemeye başladı. Daha sonra elde ettikleri verilere göre dönüşümlerinin düşük olduğunu ve bunun artırılması gerektiğini tespit ettiler ve dönüşüm oranı optimizasyon süreci başladı. Web sitelerinin eksikleri incelendi, yeni raporlar çıkarıldı ve dönüşüm hedefleri tekrardan optimize edildi. Ardından da dönüşüm oranını %69 artıracak bir optimizasyon yaptılar. Aslında yaptıkları şey çok basitti. Web sitelerine kullanıcılarının güvenini kazanmak için referanslar bölümü koydular ve dönüşüm oranlarını ciddi ölçüde artırmayı başardılar.

Web sitenizin ya da mobil uygulamanızın performansını artırmak için birden fazla dönüşüm hedefi belirleyin ve bu dönüşüm hedeflerini düzenli olarak takip ederek iyileştirmeler yapın. Zamanla satışlarınızın arttığını göreceksiniz.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu