Genel

Dijital Pazarlama Nedir? Dijital Pazarlama Araçları Nelerdir?

Dijital Pazarlama, günümüzün en popüler pazarlama araçlarından biridir. Özellikle internet kullanımının çok arttığı bu dönemde kullanıcıların ürün satın alma ve firmalarla etkileşim kurma şekilleri büyük ölçüde değişti.

Peki Dijital Pazarlama Nedir? Dijital pazarlama, diğer pazarlama türleri gibi potansiyel müşterileri bulma ve onları etkileme aracıdır. En büyük fark kullanıcıları dijital platformlarda çevrimiçi etkilemeye çalışırsınız.

Dijital Pazarlama Nedir?

Temel olarak kullanıcıları online platformlarda etkileme çabasını ifade eder. Tıklama başına ödeme reklamcılığı, e-mail pazarlama, sosyal medya reklamcılığı ya da blog sayfaları dijital pazarlama araçlarıdır. Bu araçlar sayesinde kullanıcıları satın almaya ikna edebilir ve onları şirketinizle tanıştırabilirsiniz.

Dijital Pazarlama Varlığı

Dijital pazarlama varlığı neredeyse sınırsızdır. Birçok firma bu pazarlama varlıklarının birçoğunu bilmediği için potansiyel müşterilerini etkilemeyi başaramıyorlar.

 • Web sitesi
 • Marka (logo, banner, slogan)
 • Görsel İçerikler (firma görselleri, ürün görselleri)
 • Video İçerikleri (reklamlar, ürün videoları, firma videoları)
 • Yazı İçerikleri (Blog yazıları, ürün açıklamaları)
 • Ürünler
 • Yorumlar
 • Sosyal Medya

Bu listede yer alan tüm varlıklar oldukça yüzeyseldir. Bunlar gibi sınırsız pazarlama varlığı vardır. Dijital pazarlama uzmanları devamlı olarak yeni pazarlama teknikleri keşfettikleri için bu varlıkların sayısı da her geçen gün artmaktadır.

Dijital Pazarlama Araçları

dijital pazarlama nedir
dijital pazarlama

Her geçen gün dijital pazarlama araçları gelişmektedir ve yeni stratejiler ortaya çıkmaktadır. İşte size bazı pazarlama araçları;

1. Tıklama Başına Ödeme (PPC)

Tıklama başına ödeme reklamcılığı, reklamlarınızın her bir tıklamada ödediğiniz ücreti temsil etmektedir. Bir çok reklam platformu tıklama başına ücret reklamcılığına izin vermektedir. Örneğin belirli bir ücret karşılığında Google Ads ile metin reklamlarınızı yayınlayabilirsiniz. Aynı şekilde Instagram’da da reklamlarınızı tıklama başına ücret şeklinde yayınlayabilirsiniz.

2. Arama Ağı Reklamları

Arama ağı reklamları Google, Bing ya da Yandex gibi arama motorları tarafından yapılan bir reklam modelidir. Tıklama başına ücret karşılığında arama sayfalarının ilk sırasında çıkmak için kullanılır. Belirli bir ücret ödemek istemiyorsanız organik olarak trafik almak için SEO çalışması yapabilirsiniz. SEO çalışması ile arama motorlarında ilk sıralarda olabilir ve herhangi bir ücret ödemenize gerek kalmaz.

dijital pazarlama arama ağı reklamları
dijital pazarlama arama ağı reklamları

3. Arama Motoru Optimizasyonu (SEO)

Web sitenizin SEO çalışmalarını yaparak arama motorlarında ilk sıralarda yer alabilirsiniz. Blog ve hizmet yazılarınız ile beraber potansiyel müşterilerinizi sayfanıza çekebilirsiniz. Bu tamamen masrafsız çalışmadır. Ancak SEO çalışması için uzman desteği almak istiyorsanız belirli bir ücret karşılığı SEO çalışması yaptırabilirsiniz. SEO oldukça zaman ve çaba gerektiren bir süreçtir.

4. Sosyal Medya Reklamcılığı

markalaşma - sosyal medya reklamları
sosyal medya reklamları

Instagram, Pinterest, Twitter veya LinkedIn gibi sosyal medya platformları reklam yayınlamanıza izin verirler. firmanızı, ürününüzü ya da hizmetinizi tanıtmada oldukça etkili bir araçtır. Belirli bir ücret karşılığı reklamlarınızı birçok platformda yayınlayabilirsiniz.

5. Sosyal Medya Pazarlaması

instagram mağazası
Sosyal Medya Pazarlama

Sosyal medya, tıpkı SEO’da olduğu gibi organik trafik kazanmanız için oldukça etkili bir araçtır. Sosyal Medya Pazarlaması sayesinde potansiyel kitlenize ücretsiz bir şekilde ulaşabilirsiniz. Aynı SEO çalışmalarında olduğu gibi sosyal medya pazarlaması da oldukça sabır ve zaman gerektirir. Ancak uzun vadede şirketiniz için oldukça yararlı bir araçtır.

6. Dönüşüm Oranı Optimizasyonu (CRO)

Dönüşüm oranı optimizasyonu (CRO), çevrimiçi satışları artırmak için kullanıcı deneyiminde yapılan iyileştirmelere denir. Örneğin web sitenize referanslar bölümü eklemeniz kullanıcıların güvenini kazanmanızı sağlayacaktır. Aynı şekilde tıklama butonlarında yaptığınız iyileştirmeler dönüşüm oranınızı artırabilir. Bunlar hepsinin takip edilip, analiz edilerek yapılan iyileştirmelere dönüşüm oranı optimizasyonu (CRO) denir. Web siteleri daha fazla dönüşüm ve trafik çekmek için CRO’yu kullanırlar.

7. İçerik Pazarlaması

İçerik pazarlaması, marka bilinirliği artırmak, satışları ve etkileşimi artırmak için kullanılan bir dijital pazarlama aracıdır. İçerik pazarlaması yaparken kullanabileceğiniz araçlar;

 1. Blog İçerikleri
 2. İnfografikler
 3. Videolar
 4. Tanıtım Yazıları

Yukarıdaki araçlar sayesinde kolay bir şekilde içerik pazarlaması yapabilir ve potansiyel müşterilere marka, hizmet ya da ürün tanıtımı yapabilirsiniz.

8. E-Mail Pazarlama

E-mail pazarlama en eski dijital pazarlama metotlarından biridir. Ancak etkisini hala sürdürmektedir. İçerik pazarlamasının bir parçası olarak e-mail pazarlaması yapabilirsiniz. Herhangi bir etkinliğin tanıtımı ya da yeni ürünlerin tanıtımını E-mail pazarlaması sayesinde yapabilirsiniz.

Yukarıda belirtilen maddelerin tamamı dijital pazarlama araçlarının bir kısmıdır. Daha birçok pazarlama araçları vardır. Bunların her birine hakim olmak oldukça güçtür. Bu sebeple firmalar genelde uzmanlarla ya da ajanslarla çalışırlar.

Dijital Pazarlama Stratejileri

Dijital Pazarlama stratejilerinin doğru kullanılması hedeflerin başarılı sonuçlanmasında oldukça etkili bir yöntemdir. Yanlış bir pazarlama ekstra maliyet yaratacaktır. Örneğin B2C ve B2B şirketlerinin dijital pazarlama kullanım amaçları oldukça farklıdır.

B2C şirketler, genel olarak düşük fiyatlı ürün ya da hizmetlere sahiptirler. Çünkü tüketiciler yüksek maliyetli ürünleri alma eğiliminde değillerdir. Bu sebeple B2C şirketlerinin yapması gereken doğru ürünü doğru hedef kitlenin karşısına çıkarabilmektedir.

B2C şirketlerinin birincil amaçları tüketicileri dönüşüm hunisine sokabilmektedir. Tüketicileri etkileyecek teklifler ve hizmetler sunarak satışlarını artırabilirler. Düşük ücretler üzerine satış yapıldığı için herhangi bir güven ya da marka bilinirliğine gerek duymazlar.

B2C şirketleri için sosyal medya pazarlaması ve sosyal medya reklamcılığı oldukça etkili bir yöntemdir. Çünkü potansiyel hedef kitlelere ürün ya da hizmetlerini gösterebilirler. SEO ya da arama motoru reklamcılığı ile pazarlama stratejilerini destekleyebilirler. Ancak birincil öncelik sosyal medya pazarlaması ve sosyal medya reklamcılığı olmalıdır.

B2B şirketler, Genellikle toplu ya da pahalı ürünlerin satışını yapmaktadırlar. Bu sebeple hedef kitlesinde tüketiciler değil işletmeler yer almaktadır. Sosyal medya pazarlaması veya reklamcılığı için oldukça niş bir kitleye sahip olduğu için hedeflemesi oldukça zordur. Bu sebeple genel olarak arama motoru pazarlaması, tıklama başına ödeme araçlarını kullanmaları gerekir.

Ayrıca B2B şirketlerinde çoğu kullanıcı web siteniz üzerinden satın alma işlemini tamamlamaz. Ücret çok olduğu için doğrudan firmanızı arayarak sizinle etkileşim kurmak isterler. Sizi aramasını sağlayacak pazarlama stratejileri izlemeniz gerekmektedir. Örneğin blog yazıları, içerik pazarlaması, referanslar ya da E-mail pazarlaması gibi dijital pazarlama araçlarından yararlanabilirsiniz.

Ancak her ne olursa olsun pazarlama stratejileri işletmeden işletmeye farklılıklar göstermektedir. Bu sebeple kullanacağınız pazarlama araçlarını seçerken işletmenizi, hizmetinizi ve ürününüzü iyi analiz etmeniz gerekmektedir. Unutmayın! her strateji her işletme için uygun değildir.

Mobil Cihazlarda Dijital Pazarlama

Mobil cihazlarda ve masaüstünde yapılan dijital pazarlama çalışmaları daha farklıdır. Kullanıcıların %60’ı etkileşimlerini mobil cihazlar üzerinden yapmaktadır. Artık mobil cihazlar insanların internetle etkileşimde bulunduğu birincil araç konumundadır.

Bu sebeple arama motorlarında yapılan optimizasyonlar masaüstü ile mobil cihazlar arasında farklılıklar göstermektedir. Örneğin Google Ads mobil cihazlarda kenar çubuğu reklamlarını kaldırdı ancak masaüstü platformlarda hala kenar çubuğu reklamları devam etmektedir.

Günümüzde pazarlama araçlarının mobile göre çıkarmak ve daha sonra bunu masaüstü için optimize etmek daha mantıklı bir seçenektir.

Reklamlarınızı mobile göre optimize etmenin yanı sıra açılış sayfası ve kullanıcı deneyimi gibi önemli bölümleri de optimize etmeniz gerekir.

Dijital deneyim artık masaüstünde değil mobil cihazlarda etken bir konumdadır. Bu sebeple yapacağınız tüm iyileştirmeler önce mobil cihaz için sonrasında masaüstü için olmalıdır.

Günümüzde birçok web sitesi masaüstü sürümünün mobile uyarlanmış halini kullanmaktadır ve bu oldukça yanlıştır.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu