SEO

6 Adımda Backlink (Geri Bağlantı) Almanın Yolu

Web sitenize backlink alma, oldukça sabır ve özveri gerektiren bir süreçtir. Unutmayın backlink, yani geri bağlantı almak size hemen sonuç vermeyecektir ve takibinin yapılması somut veriler olmadığı için oldukça güçtür. Backlink çalışmaları off-page seo yani site dışı seo çalışmalarında uygulanan bir tekniktir. Sonuçları oldukça riskli olabilir bu sebeple işini bilen bir dijital pazarlamacı ile çalışılması gerekmektedir.

E-ticaret site dışı seo çalışmaları adlı yazıma bakmak için tıklayın.

 Bir çok yerden backlink alabilirsiniz. Ancak başarılı bir geri bağlantı almak istiyorsanız dijital pazarlamacıların izlediği stratejilerden yararlanmanızda fayda var. 

Geleneksel Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) tekniklerinden biri olarak, geri bağlantılar web sitelerine çeşitli arama motorlarında arama trafiğini ve sıralamalarını artırmanın kolay yollarını sunar. Ancak, sınıfının en iyisi SEO sonuçları oluşturmak ve web sitenizin trafiğini artırmak için yalnızca yüksek kaliteli bağlantılar gereklidir.

Web sitenizin SEO sıralamalarını arttırmak için backlink almak çok popüler bir hale gelmiştir. Bu sebeplede backlink inşası yaparken belirli bir ücret ayırmanız daha sağlıklı olacaktır. Tekrardan uyarmakta fayda var. Sonuç almak istiyorsanız başarılı bir dijital pazarlama uzmanı ile çalışmanız faydalı olacaktır. Zira paranızı çöpe atmak istemezsiniz.

backlink - geri bağlantı almak
backlink – geri bağlantı almak

Backlink – Geri Bağlantılar Nedir?

backlink yani geri bağlantılar , başka bir sitenin içerisinde bir yerde web sitenize bağlantı oluşturmasıdır. Bir blog içerisine bu backlinki yerleştirebilirsiniz yada bir tanıtım yazısı ile yapabilirsiniz.

Web Sitenize Nasıl Backlink – Geri Bağlantı Üretebilirsiniz?

Google’ın algoritmasını hesaplamak neredeyse imkansız. Ancak başarılı dijital pazarlamacıların SEO sıralamasını yükseltmek ve dönüşüm sağlamak adına kullandıkları en iyi yöntem kendi web siteleridir.

Backlink – Geri bağlantılar oluşturmak ve web siteniz için çevrimiçi varlığınızı artırmak için aşağıdaki ipuçlarını ve püf noktalarını kullanın:

6 Adımda Backlink (Geri Bağlantı) Almanın Yolları

1. Backlink Almak İçin Yeni Girişimcilere İzin Ver

Yeni bir metin yazarı, yada yeni bir çalışma yapan kişiler referanslarını geliştirmeye oldukça açık olacaklardır. Eğer yeteri kadar kaliteli ve öğretici yazılarınız varsa bunları referans olarak kullanacaklardır.

Bu girişimci arkadaş kendini geliştirdikçe aslında aynı zamanda sizide geliştirecektir.

2. Backlink Almak İçin Paylaşılabilir İçerik Üretin

Öyle bir içerik ortaya koymalısınız ki, insanlar bu içeriği gerek sosyal medyada gerek kendi web sitelerinde paylaşabilmelerine olanak sağlanmalı.

 İçerikleriniz Paylaşılabilir Olmalı

Backlink alıp sitenizin otoritesini yükseltmek istiyorsanız, bu adımı uygulamanızda fayda olacaktır. Paylaşılabilir içerikler genellikle sosyal medya mecrasında ön plana çıkmaktadır. İçeriklerinizi yararlı bulan insanlar bunları paylaşmak isteyeceklerdir. Aynı zamanda sizde alakalı mecralara içeriğinizi yayınlanması için izin isteyebilir hatta ücretli bir şekilde yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. 

Bir kişi Çalışmanızı yararlı bulursa eğer onu paylaşmak isteyecektir veya referans almak isteyecektir. Kişiler ile iletişim kurmaktan çekinmeyin.

Hangi Mecralarda Geri Bildirim (backlink) Verebilirim?
  • Instagram: İnstagram backlink almanızda faydalı olacaktır. Bunun sebebi basit en çok kullanıcıya sahip sosyal medya platformu.
  • Facebook – Twitter: Bu sosyal medya mecraları geri bağlantıların retweet edilmesi vs gibi konularda instagram kadar muhafazakar değildir. İnsanlar ilgi çekici bir yazıyı paylaşmaktan instagramda olduğu kadar çekinmiyorlar. Ancak erişebilirlik ve kullanıcı sayısı instagram kadar fazla değil.
  • Pinterest: Şu an için değeri ortaya çıkmamış bir sosyal medya platformu en azından Türkiye için böyle. Ancak backlink almanıza sitenize trafik çekmenize doğru yazılar yazıldığı takdirde yarar sağlayacaktır.

3. Kendi Web Sitenden Backlink Alabilirsiniz.

   Web sitenize geri bağlantı sağlamanın yollarından biride kendi web sitelerinizden backlink alabilirsiniz. İlginç gelebilir ancak bir çok insan backlink alabilmek için web sitesi oluşturuyorlar. Hatta en sağlıklı yolun bu olduğunu düşünüyorum. Backlink inşasının temellerini bu siteler üzerine inşa ederseniz eğer çok sağlıklı spam skoru düşük bir web ağınız olacaktır. İnanın başlangıcı yaptıktan sonra gerisi çok kolay olacaktır

Geri Bağlantı Almak İçin Nasıl Bir Web Sitesi Ağı Kurmalıyım

  • Rekabet değeri düşük
  • Kolay İçerik Paylaşabileceğiniz
  • Arama Hacmi Yüksek
  • Birbirini besleyebilecek

Bu siteleri oluştururken ücretsiz hosting veren platformları kullanabilirsiniz. Böylelikle maliyeti minimum seviyede tutmuş olursunuz.

Wordpress kullanarak ücretsiz web sitenizi oluşturabilirsiniz.

4. Sayfaları Ziyaret Ederek Backlink Kazanın

Bu işle ilgileniyorsanız, bir çok insanın blog sayfasını takip ediyorsunuz muhtemelen. Eğer etmiyorsanız farklı blog yazılarını takip etmenizde fayda olacaktır. Bu blog yazılarında ilgili yazıların alt bölümünde genellikle yorum sekmesi olacaktır. Bu yorum sayfasına bilginizin bir bölümünü yorumda geri kalanını geri bağlantı yani backlink olarak kurmanız size fayda sağlayacaktır. Ancak bunu yaparken site sahibini rahatsız etmemekte fayda olacaktır.

Ayrıca yorumlarınızın yapıcılığı size kişiler ile işbirliği yapmanıza olanak sağlayacaktır.

5. Çevirimiçi Ağ Kurmaktan Kaçınmayın

Artık sadece bir video ile bile çok fazla kitleye ulaşabiliyoruz. Facebook business, Linkedn gibi sitelerde çok fazla aktif olmanız web siteniz için size trafik ve backlink olarak geri dönüş sağlayacaktır. Bu sebeple ilgi alanlarınız ile alakalı yazılara yorum yapmanız, sayfaları veya kanalları takip etmeniz web siteniz için olumlu etkiler yaratacaktır. Sayfa içi Seo , Backlink çalışması vs bunlar önemli şeyler ancak unutmayın ki web sitenize trafik çekemiyorsanız hiç birinin bir önemi yok.

6. Potansiyeli Olan Projelerde İş Birliği Yapın

İşbirliğine dayalı yaratıcı çabalar, web sitenize geri bağlantılar oluşturmanın ve aynı zamanda daha geniş bir kitleye ulaşmanın harika bir yoludur. Podcast’ler gibi projeler, her bölüm açıklamasında web sitelerine geri bağlantı kurarken uzmanlıklarını paylaşmalarına izin verdiği için reklam öğeleri ve işletme sahipleriyle giderek daha popüler hale geldi.

Backlink – Geri Bağlantı Almanın Yolları

Kendi web sitenizin ve içeriğinizin kalitesinin, potansiyel olarak web sitenize geri bağlantı verecek diğer web sitesi sahipleriyle profesyonel ilişki kurma ve geliştirme konusunda uzun bir yol kat ettiğini unutmayın. İçeriğinizi yararlı ve uygulanabilir hale getirin, yüksek puan alan web sitelerini hedefleyin ve SEO sıralamanızı olumlu yönde etkileyebilecek geri bağlantı türleri oluşturmak için sürekli olarak çevrimiçi profesyonel ilişkileri geliştirin.

Daha Fazla Öğrenin

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Backlink çalışması hakkında araştırma yaparken denk geldim, açıkçası benim için aydınlatıcı bir yazı oldu. Yeni açmış olduğum sitem için önerilerinizi harfiyen uygulamaya koyacağım. Teşekkürler

  2. Yazınız geçekten cok başarılı, Backlink konusunda bu kadar açıklayıcı ve akıcı yazı okumamıştım. Elinize emeginize sağlık.

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu